Sparta v předposlední minutě otočila derby se Slavií

Aktualizováno 11. 4. 2015 21:55
Úřadující ligový šampion vydřel výhru nad pražským rivalem a ukrojil náskok Plzně na dva body.
David Lafata se raduje z branky v derby
David Lafata se raduje z branky v derby | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Až v 89. minutě derby zachránili fotbalisté Sparty své naděje na obhajobu titulu v Synot lize.

Hrdinou Letenských se v sobotu večer stal Jakub Brabec, který v samotném závěru dokonal obrat ze stavu 0:1 na konečných 2:1. 283. ligové derby jsme sledovali živě zde.

Viktoria Plzeň má nyní v čele ligové tabulky náskok už jen dva body, ovšem zítřejší duel 23. kola se Zbrojovkou Brno má ještě před sebou.

Slavii patřila první půle

Do ostře sledovaného derby vstoupili aktivněji Sešívaní a hned ve čtvrté minutě utkání se radovali ze svého překvapivého vedení. Nejlepší střelec Synot ligy Milan Škoda se podél levé strany individuálně probil až do pokutového území Sparty, když se postupně zbavil Brabce i Holka, a střelou mezi nohy sparťanského brankáře Štěcha zmrazil tribuny domácích.

Míč měla na svých kopačkách častěji Sparta, nicméně ta se stále nemohla propracovat k vážnějšímu ohrožení branky Berkovce a hosté z protiútoku podnikali nebezpečné výpady. Po jednom z nich mohl vedení Slavie navýšit opět ve formě hrající Škoda, ale jeho střela z hranice šestnáctky orazítkovala pouze tyč sparťanské brány.

Na druhé straně stálo za řeč pouze nebezpečné zakončení levou nohou Bořka Dočkala, které skončilo těsně nad brankou Berkovce. Slavia tedy po první půli zcela zaslouženě vedla 1:0.

Druhý poločas ovládla Sparta

Ve druhém poločase ale jakoby za Slavii hrálo jiné mužstvo. Sešívaní od samého začátku hráli velice pasivně a pouze odevzdávali míče svému soupeři, z čehož těžili sparťané a postupně navyšovali svůj tlak.

Vyústěním bylo vyrovnání v 65. minutě. Po zemi vypálil Dočkal a jeho střelu vyrazil Berkovec pouze před Lafatu, který bez problémů dorazil míč za jeho záda. Slávisté se dostávali k míči jen ojediněle, Berkovec měl dále plno práce, ale už to vypadalo, že utkání skončí remízou.

Bodový úspěch Slavie ale zmařil minutu před koncem normální hrací doby Brabec, když po sérii rohových kopů sparťanů usměrnil Costovo zakončení hlavou do slávistické sítě. Výsledek si už domácí v poklidu pohlídali, a tak ve velkém derby zvítězili poměrem 2:1.

Liberec veze z Boleslavi bod

Cenný bod pro záchranářské počty získali v sobotním odpoledním duelu Synot ligy na hřišti Mladé Boleslavi fotbalisté Liberce.

Remízu 1:1 zařídili hostující Kevin Luckassen, který se trefil už ve čtvrté minutě po pěkné akci Slovanu, po poločase srovnal skóre tvrdou ranou z poza vápna Jasmin Ščuk.

Liberec má nyní dva body náskoku na Hradec Králové s Českými Budějovicemi, které okupují sestupové příčky tabulky (viz zde).

Zatímco "votroci" včera jednoznačně podlehli Jablonci 0:4, Dynamo dnes jen těsně padlo v Příbrami 0:1. Středočeši ale vyhráli zaslouženě, po celý zápas byli U Litavky lepší. Jediný gól utkání vstřelil po rohu Tomáš Hájovský.

Od většího přídělu uchránil Budějovice jen brankář Zdeněk Křížek, který v Příbrami předváděl parádní zákroky.

Zaváhání Mladé Boleslavi s Libercem dnes využili fotbalisté Dukly, kteří vyhráli v Jihlavě 2:1 a nyní na pohárové příčky ztrácejí šest bodů.

Vysočina přitom v zápase vedla díky brance Adama Jánoše ze 13. minuty, těsně před přestávkou ale srovnal také hlavičkou po standardní situaci Roman Polom. Vítězný gól vstřelil v 53. minutě Alden Čajič.

Fotbalová Synot liga - 23. kolo:

Sparta Praha - Slavia Praha 2:1 (0:1)

Branky: 66. Lafata, 89. J. Brabec - 4. Milan Škoda. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Nádvorník. ŽK: Kadlec, Konaté - Latka, Baéz, Kenija, Berkovec, R. Hrubý. Diváci: 18.665 (vyprodáno).

Sestavy:

Sparta: Štěch - Mareček (57. Konaté), J. Brabec, Holek, Costa - Vácha - Kadlec (90. Kováč), Dočkal, Matějovský (77. Řezníček), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Slavia: Berkovec - Švec (85. Boudjemaa), Latka, Bílek, Tamás - Baéz, Piták - R. Hrubý, Kenija (90. Červenka), Prošek (59. Dostál) - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

1. FK Příbram - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 47. Hájovský. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Pospíšil. ŽK: Hájovský, Pilík, Hnaníček - Kladrubský, Machovec, Škoda, Lengyel. ČK: 61. Machovec.

Sestavy:

Příbram: Kelemen - Nitrianský, Hájovský, Zápotočný, Matějů - Hnaníček, Krameš (46. Suchan) - Pilík (77. Moulis), Fillo (88. Tregler), Zeman - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

Č. Budějovice: Křížek - P. Eliáš, Lengyel, P. Novák, Machovec - Kladrubský (87. Podstavek) - Pešek (75. Řezáč), Benát, Chrien (73. Linhart), Funda - Michal Škoda. Trenér: Cipro.

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Branky: 59. Ščuk - 4. Luckassen. Rozhodčí: Zelinka - J. Paták, Jiřík. ŽK: Skalák - Bakoš, Šural, Fleišman. Diváci: 3230.

Sestavy:

M. Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Koch, Končal - Štohanzl (46. Ďuriš), Ščuk - Zahustel, Vacek (84. Magera), Skalák - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

Liberec: Hroššo - Sus, Pimpara, Pokorný, Fleišman - Soungole, Obročník (23. Bakoš) - Luckassen (89. Ndiaye), Delarge, Breznaník (60. Hadaščok) - Šural. Trenér: Vavruška.

Vysočina Jihlava - Dukla Praha 1:2 (1:1)

Branky: 13. Jánoš - 40. Polom, 53. Čajič. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Berger, Marek Hanousek, F. Rada (všichni Dukla). Diváci: 3390.

Sestavy:

Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Jánoš (65. Harba), Kučera - Fulnek, Šulek, Vaculík (65. Jungr) - Mešanovič (80. Kliment). Trenér: Klusáček.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Polom, Matěj Hanousek (86. Jeřábek) - Marek Hanousek, Čajič, Považanec - Berger (70. Beauguel), Jakub Mareš (61. Gedeon), Přikryl. Trenér: Kozel.

1. Plzeň 22 18 2 2 50:16 56
2. Sparta 23 17 3 3 40:10 54
3. Jablonec 23 15 5 3 45:16 50
4. Mladá Boleslav 23 11 4 8 33:26 37
5. Teplice 23 8 8 7 36:26 32
6. Dukla 23 8 7 8 26:32 31