Brno se dotahuje na Slavii, ve hře je Evropská liga

24. 4. 2016 18:50
Zbrojovka Brno ztrácí čtyři kola před koncem ligy na pátou Slavii dva body. Pátá příčka přitom může zaručit svému držiteli postup do Evropské ligy - za předpokladu, že domácí pohár nevyhraje Jablonec. V druhém odpoledním duelu 25. kola Synot ligy Zlín remizoval s Duklou 2:2. Kolo uzavře šlágr mezi Spartou a Plzní, který se hraje od 20:00.
Václav Kotal se raduje z jedné branek Brna v duelu proti Příbrami
Václav Kotal se raduje z jedné branek Brna v duelu proti Příbrami | Foto: ČTK

Brno - Je tomu dlouhých třináct let, co naposledy působila Zbrojovka Brno v evropských pohárech. Letos v létě by je tradiční klub klidně mohl hrát znovu. Stačí k tomu ve zbývajících čtyřech kolech předehnat Slavii, a dostat se tak na pátou příčku Synot ligy, která může svému majiteli zaručit postup do předkola Evropské ligy. Tedy za předpokladu, že domácí pohár nevyhraje Jablonec.

Pronásledování Slavie se přitom Brnu docela daří, v neděli porazila Příbram 2:0 a dotáhla se na svého rivala na rozdíl pouhých dvou bodů. Z posledních pěti duelů to bylo už čtvrté vítězství, jedinou porážku utrpěli svěřenci Václava Kotala minulý týden v Plzni. Naopak sešívání z posledních pěti duelů vyhráli pouze jednou a třikrát remizovali.

Zbývající program Slavie a Brna

Brno: Liberec (v), Jihlava (d), Sparta (d), Baník (v)
Slavia: Bohemians (v), Slovácko (d), Příbram (v), Plzeň (d)

V druhém odpoledním duelu 25. kola Synot ligy Zlín remizoval s Duklou 2:2. Kolo uzavře šlágr mezi Spartou a Plzní, který se hraje od 20:00 (online zde).

Zbrojovka začala s pěti beky

Brňané začali s pěti obránci a defenzivním pojetím hry. V úvodu zápasu měli na pokropeném trávníku na rozdíl od soupeře značné problémy se stabilitou. Fotbal bez většího vzruchu oživil poprvé po čtvrt hodně hry Řezníček, jehož střelu pod břevno stačil brankář Hruška vytěsnit na roh.

Příbram se navzdory mírné územní převaze dostala poprvé k zakončení až o deset minut později: Bednářova tvrdá rána z pravé strany mířila přímo do brankáře Melichárka. Ten vynikl nejvíce ve 35. minutě, kdy vyrazil Bednářovu střelu a vzápětí po centrovaném míči se ocitl ve vyložené šanci Pilík. Ani ten ale na gólmana Zbrojovky nevyzrál.

Ve druhém poločase se už trenér Brna Kotal vrátil ke klasickému rozestavení. Obránce Hyčku vystřídal středopolař Malík a domácí fotbalisté převzali režii zápasu.V 50. minutě se podařilo Zbrojovce vstřelit první gól. Řezníček unikl po pravé straně, zpětnou přihrávkou našel nabíhajícího Buchtu po jehož centru Škoda hlavou překonal brankáře Hrušku.

Brno doma neprohrává

Brno pokračovalo v náporu a o sedm minut později znovu po Buchtově centru přidal hlavou druhý gól nejlepší domácí střelec Řezníček, který dal svou dvanáctou branku v tomto ročníku.

Teprve po hodině hry se hráči Příbrami probrali a začali více útočit, ale v koncovce se neprosadili. Suchan ve vyložené šanci vysoko přestřelil a Bednář si sám před Melichárkem špatně zpracoval míč.

Zbrojovka doma už poosmé za sebou neprohrála, během toho získala 22 bodů a v pěti jarních kolech na svém hřišti inkasovala jediný gól.

Zlín přišel o první jarní výhru

Fotbalisté Zlína ve 26. ligovém kole doma s Duklou ztratili v poslední minutě výhru a ani na desátý pokus na jaře nezvítězili. Nováčka na Letné poslal do vedení v první půli Štěpán Koreš, rychlé vyrovnání Pražanům zařídil Španěl Néstor Albiach. V 84. minutě sice "ševcům" vrátil náskok Tomáš Janíček, ale i na jeho gól dokázal odpovědět Néstor.

V úvodu oba soupeři zahrávali několik standardních situací, ale brankáři zůstali bez práce. Nebezpečněji působila až střela Néstora, kterou Holý vyrazil na roh. První změna stavu přišla ve 22. minutě. Po rohovém kopu a závaru se k odraženému míči dostal Koreš a zpoza pokutového území zamířil přesně k tyči.

Vedení však domácím dlouho nevydrželo. Za pět minut Dukla vyšachovala zlínskou obranu, když Berger přistrčil míč na Néstora a španělský útočník překonal brankáře Holého.

Atraktivní hra ani po druhé brance neustála a po rychlé akci to zkusil z pravé strany Matejov. S blížícím se závěrem poločasu střelcům rostla chuť, ale rány Bergera, Koreše ani Mareše se neujaly.

Aktivní Néstor se i ve druhém poločase dostal do slibné šance, když se za šestnáctkou opřel do míče a protáhl Holého. Zlín ihned kontroval protiútokem, po kterém hlavičkoval Janíček do míst, kde stál gólman Rada. Přesně se nepovedlo zakončit ani Holíkovi a střelu Vukadinoviče zase zblokoval obránce. Solidní příležitost poté nevyužil Berger, jenž nedokázal usměrnit míč na zadní tyči.

Zlínští nebyli spokojeni s remízovým stavem, zvyšovali obrátky a závěrečná aktivita se jim vyplatila. V 84. minutě Matejov posunul míč k Janíčkovi a ten překvapivou ránu přes obránce umístil k tyči. Dukla se v závěru nevzdala a v 90. minutě znovu srovnala. Néstor se otočil s míčem na hranici pokutového území a poslal jej k tyči, kam Holý nedosáhl.

26. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - 1. FK Příbram 2:0 (0:0).

Branky: 50. Škoda, 57. Řezníček. Rozhodčí: Jech - Urban, Hock. ŽK: Krameš, Hnaníček, Bednář (všichni Příbram). Diváci: 4116.

Sestavy:

Brno: Melichárek - Hyčka (46. Malík), Košťál, P. Buchta, Jovanovič, Keresteš - Zoubele (87. Brigant), Lacko, Lutonský (69. Chrien), Škoda - Řezníček. Trenér: Kotal.

Příbram: Hruška - Mudra, Tregler, Zápotočný, Divíšek - Krameš, Hnaníček (61. Vošahlík) - Pilík, Suchan (79. Laňka), Rezek - Bednář. Trenér: Tobiáš.

Fastav Zlín - Dukla Praha 2:2 (1:1)

Branky: 22. Koreš, 84. Janíček - 27. a 90. Néstor. Rozhodčí: Jílek - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Hájek, Koreš, Motal - Gorkšs, Považanec. Diváci: 2726.

Sestavy:

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov (86. Malý) - Hubáček - Holík, Motal (66. Fantiš), Janíček, Koreš - Vukadinovič. Trenér: Páník.

Dukla: Rada - Miloševič (87. Beauguel), Štetina, Gorkšs, Vrzal - Hanousek, Považanec, Daniel Tetour - Berger (85. Čajič), Mareš, Néstor. Trenér: Kozel.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16