2. 8. 2015 18:55
Slavia získala v novém ročníku Synot ligy první bod, musela ale duel se Slovanem otáčet.
Jiří Fleišman a Jan Mikula
Jiří Fleišman a Jan Mikula | Foto: ČTK

Praha - První bod nové sezony získala v nedělním duelu s Libercem pražská Slavia. Svěřenci Dušana Uhrina mladšího remizovali se Slovanem 2:2.

Bod uhrál v neděli i druhý český zástupce v Evropské lize Jablonec, který nedokázal doma porazit Bohemians a rozešel se s nimi stejným výsledkem.

Z vítězství se tak dnes radovala pouze Mladá Boleslav, jež i díky asistenci Milana Baroše porazila Zbrojovku Brno 2:0. V čele tabulky Synot ligy tak senzačně zůstává nováček ze Zlína.

Liberec před poháry remizoval

Fotbalisté Liberce, které ve čtvrtek čeká odveta 3. předkola Evropské ligy s Kirjatem Šmona, remizovali ve druhém kole první ligy na Slavii 2:2. Severočeši dnes v Edenu vedli po brance Marka Bakoše, domácí ještě v první půli zásluhou Milana Škody a Jana Mikuly skóre otočili, ale za hosty po přestávce vyrovnal Josef Šural.

Slavia nastoupila bez stopera Latky, zatímco Liberec oproti čtvrtečnímu zápasu Evropské ligy s Kirjatem Šmona udělal pět změn v sestavě. Přesto už po 65 vteřinách šli Severočeši do vedení. Po Folprechtově přímém kopu se o to postaral Bakoš, a trefil se tak i ve druhém ligovém kole.

Vedení ale hostům dlouho nevydrželo. V 10. minutě po rohu vyrovnal nejlepší střelec Slavie v minulé sezoně Škoda a připsal si šestou branku v posledních třech zápasech proti Liberci. O tři minuty později poslal domácí do vedení prvním ligovým gólem po povedené individuální akci Mikula.

Liberec do druhé půle místo Kerbra poslal Josefa Šurala a střídaní se hostům vyplatilo už po deseti minutách. Nový muž na hřišti se po centru Coufala dostal ke střele a vyrovnal. Vzápětí mohl ranou z vápna přidat třetí gól hostů Folprecht, ale stejně jako v další jasné šanci v 70. minutě neuspěl.

Liberec tak navázal na výhru z prvního kola nad Mladou Boleslaví a naladil se na odvetu předkola Evropské ligy, ve které bude v Izraeli hájit výhru 2:1 z prvního zápasu. Naopak Slavia ani proti druhému českému zástupci v pohárech neuspěla, když na úvod ligy prohrála s mistrovskou Plzní.

Boleslavi pomohli Baroš

Hráči Mladé Boleslavi napravili nevydařený vstup do sezony a v prvním ligovém domácím utkání porazili Brno 2:0. Středočeši měli celé utkání převahu, kterou v 50. minutě zužitkoval Aleš Čermák. V poslední minutě pak po brejku zvýšil Jan Chramosta po přihrávce od Milana Baroše.

Trenér Mladé Boleslavi Karel Jarolím po předchozích nepřesvědčivých výkonech zamíchal sestavou, když jen na lavičce nechal brankáře Veselovského, Křapku a Klobásu. Své ovoce to přineslo a domácí byli od začátku hodně aktivní.

V brance Brna však byl Doležal, který si v první půli dokázal poradit se všemi nebezpečnými situacemi Mladé Boleslavi. Trápil zejména mladého záložníka Čermáka, který se tlačil do několika slibných šancí, ale Doležala nepřekonal. Největší měl čtyři minuty před poločasem, kdy byl 10 metrů od branky zcela sám, ale trefil jen vybíhajícího gólmana.

Pět minut po začátku druhé půle se však Čermák přeci jen dočkal. Po centru sklepl míč Zahustelovi, ten přiťukl Bartlovi a Čermák měl na malém vápně hodně času na to, aby svou střelu usměrnil mimo dosah Doležala.

Zvyšovat mohl Magera, který byl znovu zcela sám uprostřed vápna, ovšem z voleje střílel mimo. Brno se dostávalo do zakončení většinou jen po standardních situacích, ale hosté gólmana Šedu téměř neprověřili.

Naopak po spolupráci střídajících hráčů Baroš přiklepl míč Chramostovi, ten byl v ideální pozici, ale střela mu vůbec nesedla. Brno tak mělo stále šanci alespoň na srovnání, jenže obrana Mladé Boleslavi byla tentokráte pevná a nedopustila se chyby, na které v minulých zápasech žehral Jarolím.

Navíc v poslední minutě po brejku šel Baroš na branku sám ve dvojici s Chramostou, nebyl sobecký a připravil svému spoluhráči stoprocentní šanci, kterou už Chramosta proměnil a definitivně rozhodl.

Klokani zkazili oslavu

Bohemians 1905 nečekaně remizovali v 2. ligovém kole na půdě Jablonce 2:2 a pokazili mu oslavy 70 let od založení klubu. "Klokani" na severu Čech dvakrát vedli po gólech Uruguayce Rafaela Acosty a Tomáše Čížka, za domácích srovnávali z penalty Tomáš Wágner a v 79. minutě střídající Lukáš Masopust. Jablonec se tak nenaladil očekávanou výhrou na čtvrteční odvetu 3. předkola Evropské ligy v Kodani, kde bude dohánět manko 0:1 z úvodního duelu.

Jablonecký trenér Šilhavý udělal po porážce ve středečním utkání s Kodaní hned čtyři změny v sestavě a také kouč Bohemians Pivarník oproti prohranému prvnímu ligovému kolu se Zlínem zamíchal se složením týmu.

Premiéru v české nejvyšší soutěži si například odbyl Uruguayec Acosta a hned po šesti minutách byla gólová. Bohemians se poprvé dostali do vápna, Akulinin poslal střílený centr před branku a Acosta zblízka propálil Hrubého.

Domácí ale už za necelých šest minut vyrovnali. Po souboji Wágnera se Šmídem odpískal sudí Paták penaltu a sám faulovaný se z pokutového kopu nemýlil. Za chvíli šel sám za hostujícího Zlámala Rossi, ale zakončení nezvládl a upadl.

Jablonec měl více ze hry a hrozil především Crnkič. Bosenský záložník nejprve pálil po rohu nad, poté jej vychytal Zlámal a při další šanci udělal před gólmanem kličku navíc. Na druhou straně Akulinin hlavičkoval do Hrubého.

Akulinin ve 47. minutě využil obrovské chyby Beneše, nacentroval před bránu a Čížek hlavičkou do protipohybu Hrubého znovu poslal "klokany" do vedení. Gól vzhledem k tomu, že před sezonou opustil Jablonec, neslavil.

Beneš mohl hned vzápětí chybu odčinit, ale Zlámal jeho hlavičku vyrazil. Chvíli na to doklepl Wágner z dorážky míč do sítě, ovšem pomezní rozhodčí posoudil jeho postavení jako ofsajdové. Jablonec dostával hosty pod stále větší tlak. Dvakrát hlavičkoval v dobré pozici Wágner, pokaždé však zamířil nad.

Vyrovnat se Severočechům povedlo až v 79. minutě. Rossiho sražená střela se dostala ke střídajícímu Masopustovi a ten sám před Zlámalem nezaváhal. Otočit skóre mohl za minutu další čerstvý hráč domácích Doležal, který technicky obstřelil Zlámala, ale trefil jen břevno.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

2. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Slovan Liberec 2:2 (2:1)

Branky: 10. Škoda, 13. Mikula - 2. Bakoš, 55. Josef Šural. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Hock. ŽK: Deli, Černý - Coufal. Diváci: 6739.

Sestavy:

Slavia: Berkovec - Švec, Deli, Bílek, T. Jablonský - Mikula, R. Hrubý (89. M. Červenka), Piták (56. Černý), Souček, Zmrhal (81. Voltr) - Milan Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Liberec: T. Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Fleišman - Delarge, Pavelka (79. Sackey), Shala, Folprecht, Kerbr (46. Josef Šural) - Bakoš (62. Rabušic). Trenér: Trpišovský.

FK Mladá Boleslav - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)

Branky: 51. Čermák, 90. Chramosta. Rozhodčí: Jílek - Paták, Dobrovolný. ŽK: Rada (M. Boleslav).

Sestavy:

Mladá Boleslav: Šeda - J. Kysela (31. Bartl), Kúdela, Šisler, Bořil - Malpon, J. Rada - Zahustel (76. Baroš), Magera, Čermák - Skalák (72. Chramosta). Trenér: K. Jarolím.

Brno: Doležal I. - R. Buchta, P. Buchta, Košťál, Keresteš - Zavadil, Malík - Vávra (59. Pašek), Zoubele (43. Chrien), Michal Škoda (84. Lutonský) - Řezníček. Trenér: Kotal.

FK Jablonec - Bohemians Praha 1905 2:2 (1:1)

Branky: 12. Wágner z pen., 79. Masopust - 6. Acosta, 47. Čížek. Rozhodčí: M. Paták - Kotík, Fišer. ŽK: Crnkič, Hübschman - Šmíd, Zlámal. Diváci: 4188.

Sestavy:

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman - Crnkič (65. Masopust), Rossi (80. Martin Doležal I.), Trávník, Tecl (71. Mingazov) - Wágner. Trenér: Šilhavý.

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Havel - Bartek, Jindřišek, Jirásek, Čížek (82. Gajič), Acosta (90. M. Jarolím) - Akulinin (76. Schick). Trenér: Pivarník.