Synecký: Chuligánům pomáhají kukly, špatné kamery i alkohol

ČTK ČTK
25. 3. 2014 15:18
Bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký trvá na tom, že pořadatelé nemají v legislativě dostatečnou oporu v boji s výtržníky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký trvá na tom, že pořadatelé nemají v legislativě dostatečnou oporu v boji s výtržníky a ani stadiony na něj nejsou dostatečně vybaveny. Mobilní soudy, zavedené s velkým očekáváním před šesti lety, se podle jeho slov neosvědčily. S klubovými funkcionáři se shoduje v tom, že je velkým problémem zabránit chuligánům, aby propašovali do hlediště zakázané kukly a pyrotechniku.

Improvizovaná soudní místnost na stadionu byla poprvé použita v květnu 2008 při utkání mezi Spartou a Baníkem. Tehdy neměl soudce práci, jelikož policie řešila jen tři přestupky. Ozývaly se pochvalné hlasy, že soudce na stadionu měl hlavně zastrašovací funkci. Od té doby se soudce na stadionu objevil ještě několikrát, ale postupně tato praxe vymizela.

"Mobilní soudy se ukázaly jako neefektivní. Důvodem byl fakt, že pro zkrácené řízení nesmí být pachatel pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky. A to je prakticky každý zadržený v souvislosti s fotbalovým násilím," vysvětlil Synecký.

Problém je prý i čistě technický. "Soudní místnosti na stadionech musí mít zákonem dané parametry: od rozměrů až po vybavení. Tyto parametry není možné na českých stadionech dodržet," tvrdí Synecký. "Stále však platí, že při rizikových utkáních je na stadionu přítomen státní zástupce a soudce má dosah," dodal.

Kamery nemívají dobré rozlišení

K dodatečné identifikaci výtržníků má pomáhat kamerový systém, který musejí mít kluby na základě licenčních podmínek instalován. "Neexistuje žádná výjimka, každý klub musí mít základní kamerový systém a pořízené záznamy předat organům činným v trestním řízení," řekl ČTK licenční manažer Stanislav Rýznar.

Problémem je však kvalita záznamů a také nedostatečný počet kamer na stadionech. "Kvalita kolísá, ale je v průměru dobrá," tvrdí Synecký. "My máme tři kamery, což je málo. Při naší návštěvě v Doněcku jsme zjistili, že mají kamer okolo padesátky. Všechno je o financích. I tak jsme několik viníků odhalili," řekl ředitel technického úseku Zbrojovky Brno Jaroslav Černý. Konkrétní statistika toho, kolik viníků kamerový systém odhalil, však podle Syneckého není.

Kukly jsou stále problém

Bezpečnostní manažer si je vědom toho, že kontroly u vstupů na stadion jsou nedostatečné. Přestože pořadatelé fanoušky prohledávají, na stadionech se dál objevují zakázané kukly, kterými se chuligáni maskují, i pyrotechnika.

"Kukly jsou neustálý problém. Toto přestupkové jednání je však plně v kompetenci policie. Zatímco u politických demonstrací jsou kukly postihovány, na stadionech je to bohužel stále opomíjeno. Při osobní prohlídce najít kuklu není snadné, ale jsou známé případy, že kukly nalezené při prohlídkách byly fanouškům zadrženy," řekl Synecký. "Pokud se ale někdo chce zamaskovat, vždy si k tomu prostředky najde," dodal.

Podobně to vidí i kluby. "Bezpečnostní kontroly jsou důkladné, nicméně například u pyrotechniky jde často o sofistikované akce, kdy víc lidí pronáší jednotlivé části a pyrotechniku potom skládají dohromady až v sektoru. Přesto se nám vždy u vstupů podaří část pyrotechniky zajistit," tvrdí mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

"Nedovolené předměty zabavujeme. Na stadionech, jako máme my, však lze předměty přehodit přes plot, což nejde uhlídat," dodal brněnský funkcionář Černý.

 

Právě se děje

teď

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy