reklama
 
 

Švéd, Nor, Brazilec i Ukrajinec. Na Spartu se chystá strašák poháněný cizinci

17. 2. 2016 14:36
Krasnodar v základní skupině letošního ročníku Evropské ligy přeskočil i takovou fotbalovou značku, jakou je Borussia Dortmund a postoupil z prvního místa. V jeho kádru se to hemží talentovanými cizinci ze všech koutů světa. Klub si to může dovolit, protože jej vlastní ruský miliardář.

Praha - Existuje sotva osm let, ale už z něj jde strach. Krasnodar v základní skupině letošního ročníku Evropské ligy přeskočil i takovou fotbalovou značku, jakou je Borussia Dortmund, a postoupil z prvního místa. V jarním pokračování pohárové soutěže se ruský celek vydává na Spartu a ta to s ním nebude mít snadné.

Ani se nechce věřit, že klub založený v roce 2008 mohl tak rychle prosvištět mezi evropskou elitu. Hodně tomu ale pomohly peníze. Tým začal psát svou historii ve třetí lize, tam skončil v první sezoně sice třetí, ale protože výše postavené kluby neměly dostatek finančních prostředků na postup, šel do druhé ligy klub s černým býkem ve znaku.

Tam nastala obdobná situace. V roce 2010 skončil Krasnodar v druhé nejvyšší soutěži dokonce pátý, ale protože měl jako jeden z mála ruských klubů v soutěži dostatek peněz, dostal se bleskově do tamní Premier Ligy. V ní si od té doby nevedl vůbec špatně, předloni skončil pátý, loni třetí. I nyní je pátý, jen o skóre za pohárovými příčkami.

Klub má pod palcem štědrý miliardář

Co za tím vězí? Opět je to zřejmé. Finanční bezstarostnost majitele a zakladatele Sergeje Galického. Do týmu tento podnikatel nakoupil některé ruské reprezentanty, ale především spoustu talentovaných cizinců. Jeho rozhazování ovšem bylo tak rozsáhlé, že mu loni UEFA v rámci finanční fair play zakázala zimní nákupy a ty letní nesměl v Evropské lize použít.

"Galickij je výjimečným typem ruského podnikatele. Je totiž otevřený k médiím, nebojí se s nimi mluvit jako někteří jiní šéfové klubů. Nenechá si ujít příležitost vyjádřit se o fotbale směrem k fanouškům. To je v jiných částech Evropy sice normální, ale ne v Rusku," uvedl britský dopisovatel pro web sport.ru Ivan Kalašnikov.

Ruský magnát, jehož jmění magazín Forbes odhaduje na osm miliard dolarů, ale jen nenakupuje drahé posily, myslí i na budoucnost, a tak v Krasnodaru zřídil fotbalovou akademii. Opět pro ni zařídil luxusní zázemí, využívá deseti fotbalových hřišť, špičkové regenerační centrum. Bývalý trenér ruské reprezentace Fabio Capello se o ní vyjádřil jako o jedné z nejlepších fotbalových akademií na světě.

Rýsuje se stadion pro 35 tisíc diváků

"Začali jsme od ročníků 2003, takže výsledky budou znát až třeba za deset let, ale pak bych rád viděl každého, kdo se mi smál, když jsem akademii budoval," říkal Galickij v předloňském rozhovoru pro sport.ru, když fotbalovou školu naplno rozjížděl.

A to není všechno. Galckij si také pro své Býky staví nový stadion. Už je téměř kompletní a měl by pojmout něco kolem 35 tisíc diváků. Zatím ještě tým sdílí stejné hřiště s městským rivalem Kubaň Krasnodar. V něm kdysi trénoval i někdejší kouč Sparty Jozef Chovanec.

Zpět ale k tomu, proč by si měla Sparta na Krasnodar dát pozor. V týmu se to totiž hemží zdatnými cizinci. Najdete tu fotbalisty od Ukrajiny až po Burkinu Faso. Pozornost upoutá především ofenzivní trio Brazilců Joazinho, Ari, Wanderson.

Stoperskou dvojici tvoří tvrdé severské duo Andreas Grandqvist ze Švédska a  Stefan Strandberg z Norska. První jmenovaný je zároveň i kapitánem. Však je to také pořádný světoběžník. Odchovanec Helsinborgu si zahrál v anglickém Wianu, nizozemském Gröningenu či italském Janově.

Sigurdssona znají Češi z kvalifikace

Z Uzbekistánu najdete v záloze Odila Ahmedova, který sem přišel z Machačkaly. Útok má v krvi i pětadvacetiletý Uruguayec Mauricio Pereyra nebo Kolumbijec Ricardo Laborde, který sem zavítal z kyperské Famagusty. O síle islandského týmu se nedávno přesvědčila i česká reprezentace a v dresu Krasnodaru se prohání obránce Ragnar Sigurdsson, který v kvalifikaci na Euro 2016 vynechal jen jediný zápas proti Kazachstánu.

Krasnodar sice na fotbalovém nebi nesvítí dlouho, ale nějaké evropské zkušenosti už má. V loňském ročníku Evropské ligy sice ze skupiny nepostoupil, ale překvapil kupříkladu Everton a dvakrát remizoval s Lille. V letošní sezoně si zase připsal skalp Borussie Dortmund a PAOKu Soluň.

Na Spartu tedy možná nečeká zvučný, ale rozhodně ani snadný protivník. Čtvrteční utkání začne ve 21:05 a vy ho můžete sledovat v naší online reportáži.

autor: Miroslav Harnoch | 17. 2. 2016 14:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama