Svaz se Litvě omluvil. Za ostudu padaly hlavy

Red Spo
28. 5. 2008 14:25
Dva zaměstnanci na svazu končí
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Českomoravský fotbalový svaz se ve středu omluvil Litevskému fotbalovému svazu i velvyslaneství této pobaltské země za ostudu, která se odehrála při mezinárodním utkání Česko - Litva.

Pořadatelé si před úterním zápasem spletli hymnu tohoto státu se sousedním Lotyšskem, stejná záměna se objevila i v oficiálním programu, který musel svaz stáhnout.

Kromě omluvy však ČMFS rázně zasáhl do svých vlastních řad. Svaz oznámil, že jeden zaměstnanec dostal výpověď, další bude potrestán finanční pokutou.

Čtěte také: Ostuda! Litevští fotbalisté slyšeli lotyšskou hymnu

Na oddělení komunikace skončí Milan Bartůněk, s pokutou vyvázne bývalý ligový sudí a nyní pracovník logistiky na ČMFS Miroslav Liba.

Ředitel komunikace Václav Tichý se navíc rozhodl rezignovat. „Cítil jsem spoluzodpovědnost za své kolegy. Ale jen co se týče bulletinu. S hymnou a vlajkou nemám nic společného," objasnil v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tichý.

Jak k celé mu trapasu se záměnou Lotyšska a Litvy došlo?

„Můj teď už bývalý kolega, který měl být lépe jazykově disponován, si prostě spletl anglické názvy Latvia a Lithuania. Následně komunikoval s lotyšským svazem, který mu trochu překvapivě velmi ochotně poslal fotky a vizitky svých hráčů, přestože v dohledné době s nimi nehrajeme žádný zápas. Možná tak v hokeji," vysvětloval Tichý.

Závadný program se nakonec do rukou novinářů nedostal, jenže chybu se utajit nepodařilo. Na vše upozornila záměna hymny.

„U toho jsem nebyl. Mám jen zprostředkované informace. Nakonec se prý povedlo sehnat cédéčko s litevskou hymnou, jenže to se nějak nepodařilo obsluze pustit. Ta následně sáhla po vedle ležícím cédéčku, které bylo bohužel s lotyšskou hymnou," dodal ředitel komunikace.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.

před 1 hodinou

Drahoš kvůli koronaviru odložil svou cestu na Tchaj-wan na jaro

Cesta senátora a někdejšího kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše na Tchaj-wan se vzhledem k horší epidemiologické situaci uskuteční až na jaře. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl bývalý senátor Martin Mejstřík. Původně měl Drahoš zemi navštívit 21. až 29. října. Na Tchaj-wan s ním měli odletět vědci, epidemiologové a experti na kybernetickou bezpečnost.

"Odložit cestu mé delegace na Tchaj-wan je za současných podmínek jediné logické rozhodnutí," uvedl Drahoš. "Na straně Tchaj-wanu vidím velký zájem na prohloubení stávající spolupráce a pevně věřím, že i když se moje cesta uskuteční o několik měsíců později, přispěje k dalšímu posílení vztahů s našimi tchajwanskými přáteli," dodal. V zemi ze měl Drahoš mimo jiné zúčastnit otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Král je nahý." V Bělorusku lidé protestují proti inauguraci Lukašenka, zasahuje policie

Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1500 až 2000, nezávislý server Onliner.by na několik tisíc. "Naši reportéři se stali svědky několika brutálních zatčení," napsal server.

Na nečekanou inauguraci zareagovali lidé podle serveru Tut.by spontánními protesty i v Mogilevu, Bobrujsku, Lidě a dalších městech.

"Když máš 80 procent, proč se tolik bojíš?", "Nikdy pro nás nebudeš prezidentem", "Nastal čas vypadnout!" a "Odejdi!" stálo na plakátech demonstrantů před minským nákupním centrem Gallery, kam dorazily policejní mikrobusy a vozy na přepravu vězňů. Podle nevládní organizace Vjasna bylo i u prezidentského paláce zadrženo několik demonstrantů s transparenty "Král je nahý" a "Vítězství bude patřit lidu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy