Superhit Kliment! Chce ho Anglie, Itálie, Němci i Nizozemci

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 6. 2015 6:00
Sportovnímu vývoji Jana Klimenta by nejvíc napomohlo angažmá v německé nebo nizozemské lize, míní jeho agent David Nehoda
Jan Kliment je na prahu životního přestupu. Uvítá ho německá bundesliga?
Jan Kliment je na prahu životního přestupu. Uvítá ho německá bundesliga? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Přiznejme se upřímně, kdo z nás před měsícem věděl, že existuje nějaký Jan Kliment?

A vidíte, čas fotbalovou oponou trhnul, v sobotu přišel Klimentův fantastický hattrick do srbské sítě na mistrovství Evropy hráčů do 21 let - a z jihlavského mladíka je najednou evropský transferní superhit!

"Neustále mi zvoní telefon, chodí esemesky, maily, pořád se někdo na Honzu ptá. Kdo? Holanďani, opravdu špičkové kluby... Pak Němci, ale i kluby z Anglie, Skotska, Itálie. Jo vlastně - a taky jeden tým z Dánska," loví rychle z paměti útočníkův agent David Nehoda.

"Konkrétnější bych zatím ještě být nechtěl. Na to je brzy. V pondělí jsme měli schůzku s panem Františkem Vaculíkem, majitelem jihlavského klubu. A dohodli jsme se na určité společné strategii, kterou budeme chtít při řešení té nečekané situace, která se kolem Honzy Klimenta rozvinula, v příštích dnech uplatnit," vysvětluje Nehoda.

Doporučí mu bundesligu či Nizozemsko

V čem ta strategie spočívá? "Sledujeme dvě hlediska, ekonomický přínos pro jihlavský klub, ale zároveň také sportovní stránku věci. Pokusíme se najít řešení, které bude jak ekonomicky zajímavé, tak vhodné pro další Honzův sportovní růst," vysvětluje Nehoda.

Svým fotbalovým stylem by Jan Kliment podle něj pasoval do německé nebo nizozemské ligy. "Po sportovní stránce by mu tyhle soutěže mohly vyhovovat nejlíp," míní agent.

Nevylučuje úplně ani variantu Klimentova přestupu v rámci české Synot ligy. "Preferujeme ale patrně spíš zahraniční cestu," říká otevřeně.

Jan Kliment přitom v uplynulé sezoně nastoupil v základní sestavě Jihlavy jen šestkrát, a to ještě častokrát z pozice pravého křídla.

A na šampionát jedenadvacetiletých, který letos pořádá Česká republika, se dostal víceméně shodou okolností. Matěje Vydru neuvolnil pro potřeby české reprezentace anglický Watford, navíc Václav Kadlec nesměl kvůli starému disciplinárnímu trestu hrát úvodní zápas s Dány.

Takže vzal trenér Jakub Dovalil na předšampionátové soustředění do Rakouska Jana Klimenta. Nebylo to ovšem naslepo. "Jeho výkonnost jsem na jaře hodně konzultoval s trenérem Jihlavy Luďkem Klusáčkem a sám jsem se na něj byl snad šestkrát podívat," říká Dovalil.

Trefil do černého. Klimentovi se dařilo v přípravných duelech v Rakousku. A patřil mezi nejlepší české hráče i v prohraném vstupním duelu do ME "21" proti Dánsku (1:2).  Druhý duel se Srbskem už ale odpálil bombu, Kliment v něm zářil jako kometa a třemi góly přispěl ke slavné výhře 4:0.

O postup ze skupiny budou dnes Kliment a spol. bojovat proti favorizovanému týmu Německa. Postup Čechům jistí jen výhra. Remíza může na postup do semifinále stačit jedině tehdy, pokud by v paralelně hraném duelu porazili i Srbové Dány.

Vyloučit nelze ani dodatkový zápas o postup na olympijské hry. V něm by se utkaly třetí týmy z obou skupin, a to v případě, že by se jedním ze semifinalistů turnaje stala Anglie, která na OH startovat nemůže. (A Velká Británie tým sestavit nechce.)

Podobná kometa? Jedině Limberský!

"Teď chceme Honzovi Klimentovi nechat absolutní klid. Podstatné teď je, jak dopadneme na turnaji. A až šampionát skončí, chceme to pak vyřešit co možná nejrychleji, aby Honza věděl, na čem je, a mohl se na novou sezonu, kterou by případně odstartoval v novém prostředí, dobře připravit," plánuje Nehoda.

Podobný nečekaný "cirkus" kolem svého klienta prý zaznamenal zatím jen jedinkrát v kariéře hráčského agenta. "To bylo na světovém šampionátu dvacítek, v roce 2003 v Emirátech. Tam dal David Limberský parádní gól do šibenice Brazilcům. Do té doby ho také nikdo neznal, v lize měl odehráno snad šest zápasů, a najednou se na něj taky ptala spousta klubů. Šel tenkrát z Plzně do italské Modeny," vybavuje si David Nehoda.

Tak schválně, jakou adresu si nakonec vybere žhavá kometa jménem Jan Kliment?

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy