Sudí vzali Plzni body. Experti: Pozor na ukřivděnost

Miloslav Lubas
8. 3. 2011 7:00
Paradox: Chyby rozhodčích zvyšují zájem o fotbal

Praha - Kdepak o dva body! Přinejmenším o pět by vedla Plzeň v tabulce před Spartou, kdyby platily její dva góly, které rozhodčí mylně neuznali v zápasech na Bohemce a na Slovácku.

Plzeňští ultras mají jasno - za chyby rozhodčích jsou zákulisní tahy. "Co je nám platné, když rozhodčí dostanou tresty a pár zápasů si nezapískají?" řekl Aktuálně.cz ´šéf´ plzeňského kotle Zdeněk Pavel.

Viktoria Plzeň podala stížnost na komisi rozhodčích ČMFS. "Jsem přesvědčený, že se nám to nestalo naposledy!"  nechal se na serveru lidovky.cz slyšet její generální manažer Adolf Šádek.

Čtěte také:
Plzeň si stěžuje komisi rozhodčích na sporný ofsajd

Ale fotbaloví experti varují: Ukřivděnost by mohla Plzni v boji o titul ublížit víc než těžko pochopitelné verdikty sudích. Zvláště když se už za čtyři dny popasuje doma se svým pronáledovatelem z pražské Letné.

Dvoumetrová chyba se stát nesmí, tvrdí Komňacký

Pomezní rozhodčí Jaroslav Moudrý zdvihnul v sobotu praporek ve chvíli, kdy za plzeňským Kolářem ´ztvrdli´ dva hráči Slovácka. Jeden z nich byl k brance domácích zhruba o dva metry blíž. Přesto gól Viktorie na 3:2 neplatil.

Na Bohemce za stavu 1:0 pro klokany neplatila branka Plzně na 1:1. Rezek při ní sice stál v ofsajdu, ale nijak neovlivňoval beznadějný pokus brankáře Sňozíka chytit hlavičku Brezinského.

Dovede Pavel Horváth navzdory ukradeným gólům Viktorii k titulu?
Dovede Pavel Horváth navzdory ukradeným gólům Viktorii k titulu? | Foto: fcviktoria.cz

Asistent reprezentačního trenéra František Komňacký nevidí v odmávaném ofsajdu na Slovácku komplot proti plzeňské Viktorii. "Ty doby jsou naštěstí pryč," dodal Komňacký. Podle něj se ale rozhodčí v první lize takového výrazného selhání dopustit nesmí.

Ani šedesátinásobný exreprezentant Václav Němeček neviní pomezního z úmyslného ´zářezu´.  

"Byla to úplně jasná chyba. Myslím si ale, že asistent obránce Slovácka za Kolářem prostě přehlédl. Domácí fotbalista stál stranou -  za prostorem, kde se hrálo," konstatoval Němeček.

Němeček: S pocitem křivdy se těžko hraje

"Pokud se Plzeňští nezbaví pocitu, že jim někdo pořád ubližuje, mohli by na to doplatit. S takovým pocitem se těžko hraje a člověk pak hledá úmyslné křivdy ve všem," prohlásil Němeček.

Stejný názor zastává i Komňacký. Chyby pomezních rozhodčích podle něj sice nevymizí, dají se však pochopit pouze v situacích, kdy rozhodují decimetry. Dva metry jsou ale moc.

Čtěte také:
Plzeň i Hradec hájí Petrželu. Prý nešlo o úmyslný faul

"Asistenti se na ofsajdy speciálně školí, a neměli by udělat takovou chybu jako na Slovácku,"  poznamenal Komňacký.

Televizní záběry údajně také zkreslují

Zpomalené záznamy dokážou pomezní rozhodčí usvědčit z omylu, Němeček se na ně ale dívá s rezervou. 

Kdyby...a doopravdy

Neomylní rozhodčí

1. Plzeň   19 15 3 1 48 bodů
2. Sparta 19 14 1 4 43 bodů

Realita

1. Plzeň   19 14 3 2 45 bodů
2. Sparta 19 14 1 4 43 bodů

"V televizi zastaví míč už ve chvíli, kdy se ho přihrávající hráč dotkne. Asistent ale reaguje až tehdy, když je míč v pohybu," dodal  Němeček.

Komňacký Plzeň lituje. Když prý rozhodčí zamávají neexistující ofsajdy, řídí se někdy zásadou opravdových soudců - raději nechat běhat na svobodě sto vrahů, než odsoudit jednoho nevinného.

"Plzeň se cítí chybami rozhodčích poškozená, ale kvůli nim se paradoxně zvyšuje zájem fanoušků o její sobotní zápas se Spartou. A lidé se mají celý týden o čem bavit," zvolil neobvyklý úhel pohledu Komňacký.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy