Sudí Adámek odmítl policii vrátit úplatek z kauzy Chřestýš

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 9. 2013 15:32
Celý případ se teď posouvá na stůl Petra Podroužka z Okresního státního zastupitelství Praha-západ.
Fotbalový sudí Adámek
Fotbalový sudí Adámek | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha – Je to už skoro rok, co sudí Tomáš Adámek učinil u notáře prohlášení, že mu funkcionář Martin Svoboda zvaný ve fotbalovém prostředí Chřestýš v Průhonicích nabídl a časem i vyplatil 200 000 korun. Mělo jít o peníze za vítězství Viktorie Plzeň v Jablonci.

Deník Insider v pátečním vydání přišel s novými fakty o „případu Chřestýš“. Jak zjistil Insider, policie posléze vyzvala Adámka, aby jí tedy tento úplatek v plné výši odevzdal. Nejenže jí však Adámek nedal ani korunu, ale dokonce odmítl podpisem potvrdit, že ho policie k vyplacení částky vyzvala.

Celý případ se teď posouvá na stůl Petra Podroužka z Okresního státního zastupitelství Praha-západ. „Zatím jsem uzavřený spis neobdržel,“ říká, ale naznačuje, že by ho měl od policie dostat již brzy. Advokáti obviněných už dostali šanci se s celým spisem seznámit.

Rozhodne státní zástupce

Nyní je tedy právě na státním zástupci Podroužkovi, zda obviněné osoby obžaluje, nebo zda stíhání případně ukončí.

Přesně to mu ostatně ohledně svého klienta Martina Svobody navrhuje „Chřestýšův“ právní zástupce Bronislav Šerák.

Pro úplnost dodejme, že obvinění z trestného činu potkalo vedle Adámka, který tvrdí, že si nechal slíbit a že pak i převzal úplatek, a Martina Svobody, jenž popírá, že by kohokoli uplácel, i čtvrtého rozhodčího utkání Pavla Býmu.

Aktéři mlčí jako hrob

Ten stejně jako Adámek učinil zkraje listopadu loňského roku, sedm měsíců po průhonické schůzce, u notáře prohlášení, že tehdy Svoboda „nabídl 200 000 korun za výhru Plzně“. Býmu orgány činné v trestním řízení viní z toho, že si celý příběh, pokud se opravdu stal, nechal tak dlouho pro sebe.

Od té doby, co u notáře sepsali rozhoečí Adámek i Býma prohlášení o údajném úplatku, oba o celé věci mlčí jako hrob.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy