Štvanice na Rogoze? Kdepak, piánko. FAČR vsadí na opatrnost

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 7. 2013 5:00
Odpočty bodů? Milionové pokuty? Kdepak, to je daleko. Disciplinární komise FAČR si v korupčním případě počká na to, co jí donese policie
Korupce? Počkáme na policii, abychom jí nepřekáželi, zní od orgánů fotbalové asociace
Korupce? Počkáme na policii, abychom jí nepřekáželi, zní od orgánů fotbalové asociace | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbaloví strážci čistoty na stopě korupčního činu? Ono to nebude tak horké. Po policejní stopě, která patrně vede k příbramskému manažerovi Romanu Rogozovi, se nikdo ze Strahova ještě nevydal.

Například i proto, že Fotbalová asociace ČR nyní nemá k dispozici ani funkční disciplinární komisi.

A až ji příští týden mít bude, postaví se k věci "velmi opatrně, aby nevzniklo jakékoli riziko pro průběh trestního řízení," jak nastínil designovaný předseda komise Richard Baček v korespondenci s Aktuálně.cz. Připustil, že zatím kauzu monitoruje pouze v médiích.

Padesát tisíc. A nebudeš se snažit, jo?

O co vlastně jde? Protikorupční policie v úterý informovala o tom, že obvinila z trestného činu spojeného s úplatkářstvím muže, který se nabídkou 50 000 korun snažil jednoho z hráčů přimět k tomu, aby v daném utkání zahrál špatně. To vše v souvislosti s některým ze zápasů Gambrinus ligy ročníku 2012/13. Podrobnosti o případu najdete zde.

Spekuluje se, že onou obviněnou osobou je manažer Příbrami Roman Rogoz. A že by se vše mohlo točit kolem jarního mače České Budějovice-Příbram (0:1), po němž domácí boss Karel Poborský mluvil o tom, jak jeho hráče před utkáním kdosi obvolával (více zde).

Šéf příbramského klubu Jaroslav Starka pak naznačuje, že je jeho podřízený Rogoz vyšetřován kvůli výpovědi budějovického útočníka Michala Klesy. Ten se k případu odmítá vyjadřovat. Analýzu dosud známých skutečností celého případu čtěte zde.

Pokud bude někdo z narušování regulérnosti soutěže usvědčen, možná se mu bude hodit, že FAČR k 1. červenci změkčila tresty, takže nikomu už nehrozí patnáctiletý zákaz práce ve fotbalu jako dřív (více zde), ale jen třetinová sazba.

"Fotbalová asociace může v takových případech využít institutu zbavení členství," obhajuje ovšem svůj myšlenkový pochod autor nového disciplinárního řádu Petr Doležal.

Baček nemá komisi. Tak čte noviny

I tato varianta se samozřejmě může ocitnout ve hře. Zbavit někoho členství ve FAČR může jen výkonný výbor asociace. Ten nyní řídí Miroslav Pelta, jemuž dělá českého místopředsedu Roman Berbr.

A právě k němu má Roman Rogoz, podle všeho hlavní postava aktuální aféry, velmi blízko.

Vedením disciplinární komise FAČR byl po valné hromadě pověřen Richard Baček z právního oddělení českého zastoupení firmy Siemens, ve fotbale dosud neznámý muž.

Deníku Aktuálně.cz odpověděl na několik otázek k novému korupčnímu případu prostřednictvím e-mailu. "V tuto chvíli máme informace pouze ze sdělovacích prostředků. Disciplinární komise bude jmenována nejspíše příští týden a ihned zahájí potřebné kroky pro zajištění informací a jejich vyhodnocení," sděluje Baček.

"Informace sdělovacích prostředků považuji samozřejmě za závažné a podezření je třeba prošetřit se vší vážností a důrazností."

Korupční případ spojený s tzv. Křetínského taškou a kauzou "Chřestýš", v níž sudí Adámek a Býma oznámili údajné korupční počínání Martina Svobody (přezdívaného Chřestýš) v souvislosti s utkáním Jablonec-Plzeň, řešila loni i předchozí disciplinárka, tehdy pod vedením Jiřího Goldy.

Goldu případ došetřit nenechali

Když chtěla začít vynucovat po šéfovi Sparty Danielu Křetínském důkazy jeho tvrzení o znepokojujících faktorech v oblasti řízení profesionálních soutěží, prosadili Pelta s Berbrem do disciplinárního řádu nový paragraf.

Připomeňme si ho.

"V případech souběhu disciplinárního a trestního řízení může DK rozhodnout, a to i opakovaně, o přerušení disciplinárního řízení na určitou dobu, zpravidla ohraničenou tzv. přípravným řízením podle trestního řádu, pokud dospěje k závěru, že to je s ohledem na další průběh a výsledek disciplinárního řízení účelné."

V praxi byl tento paragraf uplatněn tak, že byla Goldova komise přinucena své šetření přerušit a počkat na výsledky policejní práce. Jiří Golda v reakci na tento akt na svoji funkci okamžitě rezignoval (více zde).

Čekání na konec přípravného řízení = čekání na obžalobu příslušných osob.  Pánové Svoboda, Adámek a Býma byli podle všeho obviněni, ačkoli to sami popírají. Fotbalové asociaci zatím nebylo umožněno nahlédnout do vyšetřovacího spisu, a tak se čeká, zda státní zastupitelství Praha-západ pošle soudu v této věci spis s návrhem obžaloby.

Na vlastní vyšetřování komise to nevypadá

Ale vraťme se k případu nově obviněného údajného korupčníka, kterým by snad mohl být Roman Rogoz.

Kdo si onen diskutovaný paragraf disciplinárního řádu pozorně přečte, objeví tam, že komise má MOŽNOST, nikoli povinnost své šetření přerušovat. Jenže Richard Baček zjevně hodlá postupovat podle stejného mustru, jaký byl uplatněn v kauze Chřestýš.

"Osobně jsem přesvědčen, že v případě souběhu (disciplinárního a trestního řízení) bychom měli postupovat tak, aby nevzniklo jakékoli riziko pro průběh trestního řízení, tj. velmi opatrně," píše Richard Baček.

"Případy je třeba posuzovat individuálně a vždy ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení," dodává.

S tím, že dosud nemá dostatek informací, aby mohl médiím sdělit, zda se vyšetřování skutečně týká Romana Rogoze a zápasu České Budějovice-Příbram.

Tresty za porušení regulérnosti soutěže

Podívejme se teď podrobněji na to, jaké tresty si pro korupčníky nachystal nový disciplinární řád FAČR.

Bez ohledu na druh provinění platí, že jednotlivci může být vyměřena pokuta až do výše 500 000 korun, klubu I. ligy až 10 milionů korun.

"Porušení regulérnosti soutěže se dopustí ten, kdo úmyslně ovlivní utkání nebo celou soutěž způsobem, který odporuje principu poctivého sportovního soutěžení, (...), kdo takové jednání organizuje, nebo k němu navádí anebo mu pomáhá."

Tolik fotbalová norma, do níž by se patrně policií popsaný skutek přemlouvání hráče, aby zahrál špatně za úplatek 50 000 korun, dozajista "trefil".

Je-li takový skutek spáchán za úplatu nebo slib úplaty, bude uložen "zákaz výkonu funkce na 12 až 60 měsíců a peněžitá pokuta", stanoví norma.

Ve hře je tedy rok až pět let nucené pauzy a maximálně půlmilionová pokuta pro jednotlivce.

A klub? Tomu hrozí odebrání 9 až 15 bodů z tabulky nebo vyloučení ze soutěže. Plus peněžitá pokuta, až 10 milionů korun.

Vyloučení ze soutěže? Nepřišlo ani za Horníka

Vyloučení ze soutěže je pak podle řádu možné jen ve výjimečných případech za zvlášť závažné činy (...), v jejichž důsledku  bylo ovlivněno utkání či soutěž neregulérním způsobem.

S tím, že při použití tohoto nejtěžšího trestu by disciplinárka zároveň stanovila, do které soutěže má být takový klub přeřazen.

Dodejme, že k vyloučení ze soutěže FAČR, tehdy pod názvem Českomoravský fotbalový svaz, nesáhnul ani v případě Viktorie Žižkov, u níž se prokázalo, že její sportovní manažer Ivan Horník ovlivňoval jeden zápas za druhým naprosto systematicky. (A přesto s klubem z ligy po sportovní linii stejně sestoupil.)

A co se bude dít teď?

Roman Rogoz by se měl po víkendu vrátit z dovolené v Řecku. V jejím průběhu se ke kauze nechtěl vyjadřovat, možná tak učiní po návratu.

Na 10. července je pak svoláno řádné zasedání výkonného výboru FAČR, ten by měl mimo jiné jmenovat novou disciplinární komisi, jež má zatím jen svého předsedu Richarda Bačka. Až bude v plné sestavě, může přinejmenším formálně zahájit disciplinární šetření či řízení.

Ale jak již její šéf předeslal, se všemi úkony si nejspíš počká na policii.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy