Střihněte pohárové Popelce (staro)nové šaty. Ať se hraje zase jen na jeden zápas

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 3. 2016 12:00
Domácí pohárová soutěž zůstává na okraji zájmu fotbalových příznivců. Je otázkou, zda by nepomohlo, kdyby se každé kolo hrálo opět na jeden zápas, bez odvety
Na Julisce to bohužel vypadá podobně, ať se hraje liga, nebo pohár. Ale hrát ve středu od 16 hodin, to návštěvnosti rozhodně nepomůže
Na Julisce to bohužel vypadá podobně, ať se hraje liga, nebo pohár. Ale hrát ve středu od 16 hodin, to návštěvnosti rozhodně nepomůže | Foto: Zlata Vostrá

Glosář - Domácí pohárová soutěž se v Česku pořád bere tak trochu jako nějaký apendix, div ne jako nutné zlo, co se musí odehrát z povinnosti. A je to velká škoda.

Nabízí se samozřejmě tradiční srovnání s FA Cupem, Copa del Rey nebo DFB-Pokalem... Někdo řekne, že jakékoli srovnání českého profi-fotbalu s anglickým, španělským či německým vyzní tak trochu komicky. A má pravdu.

Nicméně k domácímu Mol Cupu se u nás fanoušci staví tak trochu jako k nějaké soutěži juniorek.

Ano, hrají v ní často náhradníci. Ale to v Anglii jakbysmet. Nutno uznat, že náhradník z klubu Premier League vypadá trochu jinak než náhradník ze Synot ligy, ale snad i českého fanouška by aspoň trochu mohlo zajímat, jak jsou na tom plejeři, kteří se do sestavy nedostávají tak často - a co by se od nich dalo čekat, kdyby případně do ligy naskočili.

Takže co změnit? Určitě se víc dá pracovat na mediální prezentaci a propagaci soutěže, byť z prvních zápasů čtvrtfinále vysílala Česká televize hned dva přenosy, což je určitě oceněníhodný počin. (Byť zároveň televizní přenos nějaké lidi z tribun ubere, já vím, všechno má svá pro a proti.)

Vraťme šanci trpaslíkům!

Nicméně osobně bych se rozhodně přimlouval k návratu starého modelu, kdy se v poháru hrálo na jedno utkání, tedy bez automatické odvety. V ten moment by soutěž získala mnohem větší dramatičnost, zvýšila by se šance na to, že se do závěrečných kol mohou dostat "trpaslíci" z nižších soutěží, a to by s sebou přinášelo krásné mediální příběhy, ze kterých třeba anglický FA Cup tradičně žije.

Řekněme si nejprve nějaká fakta. Ve čtvrtfinále poháru byly tento týden odehrány první zápasy u tří dvojic. Duel Hradec Králové - Mladá Boleslav byl kvůli nezpůsobilému hřišti odložen na 8. března, hrálo se tedy Plzeň-Olomouc 4:2, Dukla-Jablonec 0:0 a Liberec-Sparta 2:1.

Oproti víkendovému ligovému utkání téže dvojice, tedy Plzeň-Olomouc, nasadila Viktoria 7 nových mužů a Sigma dokonce 8.

Dukla v pondělí kvůli sněhové vánici se Spartou nehrála, oproti týden staré ligové sestavě vyměnila 4 lidi, Jablonec pozměnil sobotní sestavu jen na 2 pozicích.

Liberec prostřídal oproti výhře v Teplicích 6 hráčů, Sparta ve srovnání se sestavou, jež vyběhla týden předtím v Krasnodaru, měnila 7 lidí, když nasadila i Milana Kadlece z juniorky a dva dorostenci seděli na lavici náhradníků.

U Sparty, která stále pokračuje v Evropské lize, je vzhledem k jejímu značnému zápasovému vytížení (více zde) velká personální obměna plně pochopitelná, ostatní týmy by asi dva zápasy týdně zvládnout mohly, ale chápu, že když už platí v kádru přes 20 lidí, říkají si, že tu druhou jedenáctku je třeba v ostrém utkání třeba také někdy provětrat.

Vidíte, Jablonec Mol Cup velmi zajímá

Záleží na přístupu, už jen ze sestavy je vidět, že zejména Jablonec to s Mol Cupem myslí extrémně vážně. Však je to pro něj také nejrealističtější cesta do Evropy.

Mimochodem, když už jsme u toho: Nejsou tak dávno časy, kdy z domácího poháru mohl do Evropské ligy snadno proskočit i poražený finalista. Pravidlo UEFA, které tuhle praktiku zatrhlo, prestiži a významu Poháru České pošty či nyní Mol Cupu rozhodně také nepomohlo.

Teď platí, že cestu do Evropy má z něj vydlážděnou jen vítěz. A pokud si tento klub zajistil evropskou jízdenku už z ligy, doplní se evropská soupiska dalším celkem z ligové soutěže. Každopádně poražený finalista Mol Cupu má ohledně Evropy tak jako tak smůlu, což je další důvod, proč tato soutěž kluby, potažmo fanoušky, zase až tak moc nezajímá. Ale s tím nic nenaděláme.

V Liberci registrují průměrné ligové návštěvy kolem 5500 diváků, na Spartu přišlo ve čtvrtek na pohár 3490 lidí. Podobný počet 3830 se jich dostavil do Plzně na Olomouc. Tam jsou ovšem zvyklí na desetitisícové ligové návštěvy. Negativní roli tentokrát jistě sehrálo i špatné počasí.

No a Juliska uvítala na pohárovém klání 382 osob. Ono hrát v Praze od 16 hodin a myslet si, že někdo přijde, asi není dobrý nápad. Raději se tedy zjevně šetřilo za energii na osvětlení...

Proč se vlastně začal hrát domácí pohár na dva zápasy? Viděl bych za tím dva důvody:

1) Kluby mají (oprávněný) pocit, že se obecně hraje málo soutěžních utkání. A každá tržba z prodeje lístků je vítaná. Pokud ovšem náklady na pořádání zápasu tu tržbu nepřevýší, což je, obávám se, třeba na Julisce asi běžná praxe.

2) Systém s odvetou zmenšuje šanci outsiderů, ligové kluby se tak sichrují, že když s klubem z nižší soutěže zkazí první zápas, v odvetě mají ještě dostatečný prostor to napravit.

Co přijde? Nový model ligy? Či ligový pohár?

Nevýhodou systému je podle mě fakt, že je pro fanoušky nepřehledný. V termínovce často dochází k posunům a v jednom termínu se třeba hrají odvety jednoho kola a první zápasy kola dalšího.

Zatímco většině klubů přijde, že zápasů se hraje málo, tomu, kdo se dostane do jarní části evropských pohárů, zase logicky přijde, že se jich hraje sakra moc. Pak si samozřejmě musí určit priority.

Vedení ligy už avizovalo, že bude hledat nějaký nový model ligové soutěže, ve kterém by se uskutečnilo víc ligových utkání, ať už za použití nadstavbové části a rozdělené tabulky, nebo ve smyslu nějakých barážových variací.

Bohužel, nikdo nechce ani slyšet o změně základního počtu účastníků soutěže. Jak známo, kapři si sami rybník nevypustí a především snížení počtu účastníků je patrně neprůchozí. Pokud by se liga naopak rozšířila, zase by ze druhé ligy neměl kdo postoupit, přinejmenším kvůli nedostatečné infrastruktuře (absenci kvalitního stadionu).

Pokud tedy kluby chtějí hrát víc zápasů, mohlo by být jednou z variant zřízení ligového poháru. Ve chvíli, kdy dojde k odluce ligy od FAČR, zůstane totiž Mol Cup v područí Peltovy a Berbrovy asociace, včetně marketingu, sponzorů a podobně.

A proto si organizace klubů, jež v Evropě "samostatné ligy" řídí a pořádají, zakládají také ligové poháry, aby z nich měly další vlastní zdroj příjmů.

Připouštím, argument "když nikoho moc nevzrušuje normální pohár, proč by chodil na pohár ligový", má v daných českých podmínkách poměrně silnou váhu, logicky.

Nějaké změny by to každopádně chtělo. Pohárová soutěž by si lepší zacházení bezesporu zasloužila, aby pořád nezůstávala jen tak trochu nechtěnou Popelkou.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stuttgart se dočkal po pěti zápasech vítězství

Fotbalisté Stuttgartu se v německé lize dočkali po takřka dvou měsících vítězství. V předehrávce 13. kola porazili na domácím hřišti Mohuč 2:1 a výhry se dočkali po pěti zápasech. V tabulce se před víkendovým programem posunuli na 13. místo, Mohuč je devátá.

Stuttgart naposledy vyhrál na začátku října nad Hoffenheimem, pak už dokázal jen dvakrát bodovat po remízách. Poslední tři zápasy ale prohrál. Naději dnes domácím vykřesal Hiroki Ito, který v 21. kole otevřel skóre. Mohuč ještě před poločasem vyrovnala, Borna Sosa ale šest minut po přestávce opět poslal Stuttgart do vedení a náskok už tým udržel.

Německá fotbalová liga - 13. kolo:

Stuttgart - Mohuč 2:1 (21. Ito, 51. Sosa - 39. Hack).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 12 9 1 2 41:13 28
2. Dortmund 12 9 0 3 30:18 27
3. Freiburg 12 6 4 2 18:11 22
4. Leverkusen 12 6 3 3 25:17 21
5. Union Berlín 12 5 5 2 19:17 20
6. Wolfsburg 12 6 2 4 14:14 20
7. Lipsko 12 5 3 4 23:13 18
8. Mohuč 13 5 3 5 17:14 18
Mönchengladbach 12 5 3 4 17:14 18
10. Hoffenheim 12 5 2 5 21:17 17
11. Eintracht Frankfurt 12 3 6 3 14:16 15
12. Kolín nad Rýnem 12 3 6 3 18:21 15
13. Stuttgart 13 3 4 6 18:23 13
14. Bochum 12 4 1 7 10:19 13
15. Hertha Berlín 12 4 1 7 12:26 13
16. Augsburg 12 3 3 6 11:21 12
17. Bielefeld 12 1 6 5 9:18 9
18. Fürth 12 0 1 11 8:33 1
před 4 hodinami

Muž v Tunisku zaútočil sekyrou na policisty střežící ministerstvo vnitra

Třicetiletý muž s nožem a sekerou v pátek napadl policisty, kteří střežili budovu ministerstva vnitra v Tunisu. Strážci se ho nejprve pokusili jen zastavit a zabránit mu v průniku k vládní budově, nakonec proti němu použili gumové projektily. Zraněného útočníka převezli do nemocnice, informovala agentura AFP.

"V jedné ruce měl nůž, ve druhé sekeru, běžel ke vchodu do ministerstva a křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký)," uvedl jeden ze zasahujících policistů. "Extremista se pokoušel zaútočit na policisty," dodal.

Po incidentu ministerstvo posílilo ostrahu budovy. Po revoluci v roce 2011 a několika pokusech demonstrantů o průnik do vládních budov je ministerstvo vnitra obehnané zátarasy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pařížský arcibiskup čelí podezření, že měl vztah se ženou, papeži nabídl rezignaci

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit nabídl papeži demisi kvůli zprávám z médií, podle kterých měl intimní vztah s ženou. Aupetit přiznává, že si byli blízcí, o sexuální poměr ani milostný vztah ale podle něj nešlo. Arcibiskup do Vatikánu tento týden poslal dopis a papež František může jako jediný rozhodnout, zda demisi přijme. Informuje o tom dnes agentura AFP.

Nabídka rezignace "není přiznáním viny, ale gestem pokory," uvedla diecéze. Aupetit listu Le Point řekl, že kvůli možnému výkladu jeho vztahu s touto ženou se rozhodl ji už nadále nevídat a "informoval ji o tom".

"Nenabídl jsem demisi kvůli tomu, co jsem měl údajně kdysi učinit - to už bych odstoupil dávno -, ale abych zabránil rozdělení (církve), abych se já sám nestal důvodem rozkolu," řekl Aupetit katolickému listu La Croix.

Sedmdesátiletý arcibiskup, původním povoláním lékař, stojí v čele největší francouzské arcidiecéze od roku 2017. Poměr s ženou měl podle médií v roce 2012. Papež může demisi přijmout, nebo také odmítnout, jak to už v minulosti několikrát učinil. Rozhodnutí lze čekat v řádu týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy