Strach z krve v přímém přenosu? Mač Opava–Baník se nevysílá, liga raději termínově neuhnula biatlonu

David Janeczek Luděk Mádl David Janeczek, Luděk Mádl
8. 3. 2017 6:07
Druholigový šlágr Opava–Ostrava provázejí kvůli dlouholeté rivalitě obou klubů bezpečnostní rizika. Televize zápas neodvysílá kvůli kolizi s biatlonem, vedení ligy odmítlo výkop zápasu změnit.
Ostravští fanoušci během podzimního zápasu proti Opavě naběhli v průběhu zápasu na hrací plochu.
Ostravští fanoušci během podzimního zápasu proti Opavě naběhli v průběhu zápasu na hrací plochu. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Představte si, že by minulou neděli žádná soukromá ani veřejnoprávní televize nevysílala šlágr 19. kola první ligy mezi Slavií a Plzní. Nebo že byste se právě dozvěděli, že na žádném kanále nenaladíte derby pražských "S". Patrně byste si mysleli, že se někdo někde musel zbláznit.

Jenže právě tak se nyní cítí fanoušci Opavy a Baníku Ostrava, jejichž kluby se ve šlágru druhé ligy mají utkat příští sobotu. Místo tradičního derby, které maximálně přitahuje pozornost celého Slezska, nabídne Česká televize fanouškům duel Táborsko-Olomouc. 

"Zápas Opava-Ostrava jsme samozřejmě chtěli vysílat, ale nevyšli nám tentokrát vstříc ohledně potřebné změny termínu a výkopu utkání. Nevím, jestli z bezpečnostních, nebo jiných důvodů, ale v sobotu ve dvě to vysílat nemůžeme," objasňuje výkonný ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský.

Požadavek televize na změnu termínu výkopu slezského derby je logický, neboť během třetího březnového víkendu vyvrcholí biatlonová sezona v norském Oslu. Navíc v tomto čase Česká televize pravidelně vysílá play-off hokejové extraligy. Aby tedy mohla ČT vysílat i slezské derby, muselo by se odehrát v jiném termínu.

"Zápas s sebou nese velká bezpečnostní rizika, věnujeme mu maximální pozornost. Proběhly už koordinační schůzky ředitele ligy Tomáše Bárty, zástupců obou klubů a policie. Výkop zápasu byl stanoven na sobotu 18. března od 14 hodin a s žádnou změnou se tady nepočítá," říká mluvčí Ligové fotbalové asociace Daniel Hajný.

Ten odmítl spekulaci, že by snad šéfové ligy měli obavu z toho, aby se na obrazovce neobjevilo násilí nebo jiné pro český fotbal ostudné scény. Nakonec se z daného druholigového kola odvysílá zápas Táborsko-Olomouc. 

Ve druhé lize se nestává příliš často, že by zápasy byly vyprodané. V Opavě se však plný dům dá očekávat. Fanoušci Baníku, pro které opavský klub vyhradil pouhých 340 míst z téměř šestitisícové kapacity stadionu, se tak budou muset spokojit s online psanou reportáží, neboť vysílací práva na druhou nejvyšší fotbalovou soutěž vlastní pouze Česká televize.

O průběh zřejmě nejrizikovějšího utkání jara druhé ligy se postarají bezpečnostní jednotky nejen z Česka. "Konkrétní počty policistů, strážníků městské policie a jejich kolegů z Polska jsou součástí strategie Policie ČR a jako takové jsou neveřejné," uvedl opavský klub prostřednictvím svého webu.

Polští fanoušci pravidelně jezdívají na severní Moravu a naopak, kluby mezi sebou přes hranice udržují družbu, v jiných případech se zase příslušné fanouškovské klany nenávidí. S tradičními přeshraničními půtkami proto souvisí i nutnost spolupráce českých i polských policistů.

Fanoušci Baníku Ostrava minulý rok oslavili dvacet let spolupráce s GKS Katowice a Opava se zase hlásí k partnerství se Slaskem Wroclaw.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy