Sto dní do MS. Blatter: Jižní Afrika je připravena

Ivo Pospíšil, ip
2. 3. 2010 16:55
"Není důvod k pesimismu," říká šéf FIFA
Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě v Durbanu
Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě v Durbanu | Foto: Sport

Durban - Přesně sto dní zbývá do oficiálního zahájení fotbalového mistrovství světa v Jižní Africe. A hostitelská země, na kterou se poslední dobou upnula velká pozornost, je podle vyjádření prezidenta FIFA Seppa Blattera na pořádání plně připravena.

Světový šampionát ve fotbale zavítá poprvé v historii na africký kontinent a během příprav se ozvalo mnoho kritických hlasů, které poukazovaly na špatné financování a stavbu samotných stadionů, či vzrůstající riziko špatné bezpečnosti.

Čtěte také: Sudí mění Blatterův názor. O videu se bude jednat

Tyto obavy se navíc ještě více rozvířily během nedávného Afrického poháru národů, kdy byl v Angole napaden autobus s fotbalisty Toga a při následné střelbě zemřeli tiskový mluvčí, asistent tožského týmu a samotný řidič.

"Není důvod k pesimismu, ačkoliv stále nějaký je. To je přitom špatné, když jsou nějaké pochybnosti, nebo nedůvěra. FIFA i já jsme z toho někdy zklamaní," uvedl na stránkách BBC Blatter.

Prezident Mezinárodní fotbalové federace navštívil během posledních deseti všechny stadiony, které budou turnaj hostit. Všechny arény již mají být hotové, jen ve dvou případech se ještě dolaďují drobné nedostatky.

Upraveny mají být už i letiště v Johannesburgu, Kapském Městě a Bloemfonteinu. Plánuje se otevřít také nové letiště v Durbanu, a to 1. května. Jihoafrická země pak také z hlediska bezpečnostni najala a vycvičila dalších 41 000 policistů.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy