Státní vyznamenání, nebo doživotní permanentku? Anglie oslavuje fandu, který bojoval s teroristy

David Janeczek David Janeczek
7. 6. 2017 17:08
Fotbalový klub Milwall vyzdvihl počínání svého dlouholetého fanouška Roye Larnera, který se s holýma rukama postavil třem ozbrojeným teroristům. Po Anglii už také putuje petice, která chce pro nového hrdinu státní vyznamenání Kříž svatého Jiří.
"Nikdo nás nemá rád," fanoušci Milwallu si ze své pověsti moc nedělají.
"Nikdo nás nemá rád," fanoušci Milwallu si ze své pověsti moc nedělají. | Foto: www.twitter.com

Praha/Londýn - Britský fotbalový fanoušek Roy Larner, který se v noci ze soboty na neděli postavil v Londýně třem teroristům s holýma rukama, si nyní z nemocnice užívá zaslouženého uznání. 

Hrdinství sedmačtyřicetiletého fotbalového fanouška ocenil třeba jeho oblíbený klubu Milwall. Ostatně během boje s trojnásobnou přesilou v baru poblíž London Bridge Larner křičel: "Jděte do háje, já jsem Milwall." 

"Fotbalový klub Milwall by chtěl veřejně pochválit Roye Larnera za jeho nesmírnou statečnost v neuvěřitelně strašné situaci. Také by chtěl poděkovat dalším lidem, kteří se zasloužili během víkendu o záchranu lidských životů," zní z klubu, který v letošní sezoně dokázal postoupit do druhé nejvyšší anglické ligy.

Na britských ostrovech už byla spuštěna petice, která se snaží získat pro Larnera Kříž sv. Jiří. Britské vyznamenání za statečnost, které se na rozdíl od Viktoriina kříže neuděluje vojákům. Kříž svatého Jiří je považován za nejvyšší britské civilní vyznamenání.

Rivalita stranou

Fanoušky Milwallu nemají příznivci ostatních klubů na ostrovech příliš v lásce. Dobře to vystihuje oblíbený pokřik samotných fandů Milwallu: "Nikdo nás nemá rád, nám je to jedno."

Jenže tato situace spojila i ty největší rivaly. "To je snad poprvé, co přeju fandovi Milwallu, aby se brzy uzdravil," vtipkoval na síti příznivec Arsenalu. "Doživotní volné vstupenky na fotbal pro Larnera," ozývalo se zase z kotle Chelsea. 

Přesto se Larner označení hrdina vyhýbal. "Byla to okamžitá reakce. Začal jsem bojovat s jedním z teroristů, ale další dva mu přišli na pomoc. V ten moment nevíte, co se vlastně děje, kdo jsou ti útočnici. Víte jen, že v baru je plno lidí, kteří potřebují pomoc," vysvětlil nový anglický hrdina v telefonním hovoru pro televizní pořad Good Morning Britain.

"Když si užíváte noc, tak nechcete, aby teroristé zvítězili. Vím, že jsem to od nich pořádně schytal, ale já žiju, oni ne," připomněl Larner na závěr, že policie trojici teroristů zastřelila.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy