Státní vyznamenání, nebo doživotní permanentku? Anglie oslavuje fandu, který bojoval s teroristy

David Janeczek David Janeczek
7. 6. 2017 17:08
Fotbalový klub Milwall vyzdvihl počínání svého dlouholetého fanouška Roye Larnera, který se s holýma rukama postavil třem ozbrojeným teroristům. Po Anglii už také putuje petice, která chce pro nového hrdinu státní vyznamenání Kříž svatého Jiří.
"Nikdo nás nemá rád," fanoušci Milwallu si ze své pověsti moc nedělají.
"Nikdo nás nemá rád," fanoušci Milwallu si ze své pověsti moc nedělají. | Foto: www.twitter.com

Praha/Londýn - Britský fotbalový fanoušek Roy Larner, který se v noci ze soboty na neděli postavil v Londýně třem teroristům s holýma rukama, si nyní z nemocnice užívá zaslouženého uznání. 

Hrdinství sedmačtyřicetiletého fotbalového fanouška ocenil třeba jeho oblíbený klubu Milwall. Ostatně během boje s trojnásobnou přesilou v baru poblíž London Bridge Larner křičel: "Jděte do háje, já jsem Milwall." 

"Fotbalový klub Milwall by chtěl veřejně pochválit Roye Larnera za jeho nesmírnou statečnost v neuvěřitelně strašné situaci. Také by chtěl poděkovat dalším lidem, kteří se zasloužili během víkendu o záchranu lidských životů," zní z klubu, který v letošní sezoně dokázal postoupit do druhé nejvyšší anglické ligy.

Na britských ostrovech už byla spuštěna petice, která se snaží získat pro Larnera Kříž sv. Jiří. Britské vyznamenání za statečnost, které se na rozdíl od Viktoriina kříže neuděluje vojákům. Kříž svatého Jiří je považován za nejvyšší britské civilní vyznamenání.

Rivalita stranou

Fanoušky Milwallu nemají příznivci ostatních klubů na ostrovech příliš v lásce. Dobře to vystihuje oblíbený pokřik samotných fandů Milwallu: "Nikdo nás nemá rád, nám je to jedno."

Jenže tato situace spojila i ty největší rivaly. "To je snad poprvé, co přeju fandovi Milwallu, aby se brzy uzdravil," vtipkoval na síti příznivec Arsenalu. "Doživotní volné vstupenky na fotbal pro Larnera," ozývalo se zase z kotle Chelsea. 

Přesto se Larner označení hrdina vyhýbal. "Byla to okamžitá reakce. Začal jsem bojovat s jedním z teroristů, ale další dva mu přišli na pomoc. V ten moment nevíte, co se vlastně děje, kdo jsou ti útočnici. Víte jen, že v baru je plno lidí, kteří potřebují pomoc," vysvětlil nový anglický hrdina v telefonním hovoru pro televizní pořad Good Morning Britain.

"Když si užíváte noc, tak nechcete, aby teroristé zvítězili. Vím, že jsem to od nich pořádně schytal, ale já žiju, oni ne," připomněl Larner na závěr, že policie trojici teroristů zastřelila.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy