Státní vyznamenání, nebo doživotní permanentku? Anglie oslavuje fandu, který bojoval s teroristy

David Janeczek David Janeczek
7. 6. 2017 17:08
Fotbalový klub Milwall vyzdvihl počínání svého dlouholetého fanouška Roye Larnera, který se s holýma rukama postavil třem ozbrojeným teroristům. Po Anglii už také putuje petice, která chce pro nového hrdinu státní vyznamenání Kříž svatého Jiří.
"Nikdo nás nemá rád," fanoušci Milwallu si ze své pověsti moc nedělají.
"Nikdo nás nemá rád," fanoušci Milwallu si ze své pověsti moc nedělají. | Foto: www.twitter.com

Praha/Londýn - Britský fotbalový fanoušek Roy Larner, který se v noci ze soboty na neděli postavil v Londýně třem teroristům s holýma rukama, si nyní z nemocnice užívá zaslouženého uznání. 

Hrdinství sedmačtyřicetiletého fotbalového fanouška ocenil třeba jeho oblíbený klubu Milwall. Ostatně během boje s trojnásobnou přesilou v baru poblíž London Bridge Larner křičel: "Jděte do háje, já jsem Milwall." 

"Fotbalový klub Milwall by chtěl veřejně pochválit Roye Larnera za jeho nesmírnou statečnost v neuvěřitelně strašné situaci. Také by chtěl poděkovat dalším lidem, kteří se zasloužili během víkendu o záchranu lidských životů," zní z klubu, který v letošní sezoně dokázal postoupit do druhé nejvyšší anglické ligy.

Na britských ostrovech už byla spuštěna petice, která se snaží získat pro Larnera Kříž sv. Jiří. Britské vyznamenání za statečnost, které se na rozdíl od Viktoriina kříže neuděluje vojákům. Kříž svatého Jiří je považován za nejvyšší britské civilní vyznamenání.

Rivalita stranou

Fanoušky Milwallu nemají příznivci ostatních klubů na ostrovech příliš v lásce. Dobře to vystihuje oblíbený pokřik samotných fandů Milwallu: "Nikdo nás nemá rád, nám je to jedno."

Jenže tato situace spojila i ty největší rivaly. "To je snad poprvé, co přeju fandovi Milwallu, aby se brzy uzdravil," vtipkoval na síti příznivec Arsenalu. "Doživotní volné vstupenky na fotbal pro Larnera," ozývalo se zase z kotle Chelsea. 

Přesto se Larner označení hrdina vyhýbal. "Byla to okamžitá reakce. Začal jsem bojovat s jedním z teroristů, ale další dva mu přišli na pomoc. V ten moment nevíte, co se vlastně děje, kdo jsou ti útočnici. Víte jen, že v baru je plno lidí, kteří potřebují pomoc," vysvětlil nový anglický hrdina v telefonním hovoru pro televizní pořad Good Morning Britain.

"Když si užíváte noc, tak nechcete, aby teroristé zvítězili. Vím, že jsem to od nich pořádně schytal, ale já žiju, oni ne," připomněl Larner na závěr, že policie trojici teroristů zastřelila.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Právě se děje

před 22 minutami

Německé automobilky dostaly miliardovou pokutu za kartelovou dohodu

Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler úhrnnou pokutu 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Podle jeho zjištění se spolu dohadovaly na cenách oceli, kterou kupovaly od dodavatelů, a porušily tak zákon.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Podnikatel Zadeh vysoudil na státu deset tisíc za přísný režim vazby. Původně chtěl statisíce

Stát musí odškodnit odsouzeného podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha za to, že ho 41 dní nezákonně ponechal v přísnějším režimu vazby. Ve čtvrtek o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud, který muži přiznal 10.250 korun s úroky. Zadeh se neúspěšně domáhal celkem 410 000 korun a také veřejné omluvy od ministerstva spravedlnosti. Stát mu nicméně bude muset zaplatit také náklady soudního řízení v řádu několika desetitisíců korun.

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 do února 2016 kvůli podezření z miliardových daňových úniků při dovozu pohonných hmot. Na svobodu se dostal díky rekordní kauci 150 milionů korun. V prosinci téhož roku však putoval do vazební cely znovu, tentokrát kvůli ovlivňování svědků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy