Sparta vydřela výhru v Brně, Boleslav smetla Liberec

4. 8. 2013 21:00
Mladá Boleslav porazila ve 3. kole Gambrinus ligy Liberec 4:0.
O výhře Sparty rozhodl gólem v 85. minutě Josef Hušbauer (na obrázku v souboji s Mohamedem Traorém). | Foto: ČTK

Brno - Fotbalisté pražské Sparty díky dvěma gólům v závěru vyhráli ve 3. kole Gambrinus ligy na hřišti Zbrojovky Brno 3:1 a po třetí výhře v ročníku se bodově dotáhli na vedoucí Plzeň.

Sparta tak Zbrojovce oplatila květnovou prohru v Brně 2:3, po níž vypadla ze hry o titul.

Mladá Boleslav porazila ve šlágru kola Liberec 4:0. Jedním gólem k premiérové výhře Středočechů v novém ročníku přispěl i exšpílmachr Slovanu Jiří Štajner.

První vítězství v sezoně slaví také Jablonec, jenž doma udolal 2:1 Slovácko. Už sedm bodů mají na kontě Teplice, které přehrály stejným výsledkem pražskou Duklu.

Sparta utekla hrobníkovi z lopaty

Hosté toužili Brnu vrátit hořkou porážku z minulé sezony a v úvodu byli lepší. V sedmé minutě chyboval domácí brankář Hladký, jeho nepřesný odkop skončil přímo u Lafaty, ale ten nabídku ke skórování nevyužil.

Nejlepší střelec uplynulých tří sezon se neprosadil ani o dvě minuty později, jeho střelu ze strany stačil Hladký u tyče vyrazit. Pražané měli mírnou územní převahu, do další šance se však dostali až po půlhodině. Po rohovém kopu Krejčího hlavičkoval Costa těsně vedle brněnské branky.

V 39. minutě už hosté vedli. Po přihrávce Matějovského otevřel skóre zápasu Kadlec, na jehož střelu Hladký nestačil zareagovat.

Trenér Brňanů Grmela v závěrečných dvaceti minutách vsadil na ofenzivní kartu, do hry poslal ještě třetího útočníka Škodu a tah mu vyšel.

V 73. minutě vyrazil brankář Vaclík centr jen k Zavadilovi a míč si po několika odrazech srazil do brány Vaclík. V zákroku mu však bránil Markovič, který stál ve zjevném ofsajdu. Brňany gól naladil k ofenzivě a chvíli se zdálo, že by mohli navázat na výhru 3:2 z minulé sezony.

Sparta ale v závěru dvakrát udeřila krátce poté, co přišel na trávník střídající Bednář. Nejprve se přesně k tyči trefil Hušbauer a výhru hostů uzavřel po Kadlecově přihrávce ranou pod břevno právě Bednář.

Liberci se změny vymstily

Liberecký kouč Šilhavý udělal v základní sestavě oproti čtvrtečnímu duelu s Curychem hned čtyři změny a záhy litoval především zásahů do obrany.

Ve 3. minutě totiž Hušek netradičně na stoperu při odkopu promáchl, a tak lehce k vedoucímu gólu přišel Chramosta, jenž stylově oslavil svůj stý ligový zápas.

Liberečtí působili bezradně a když už se konečně dostávali do hry, zmrazil je druhý gól Boleslavi. Ve 37. minutě vypálil z dálky Fabián, Kovář chytal míč do koše, jenže ten mu nepochopitelně propadl vedle ruky.

Nejblíž snížení byl Šural, ovšem jeho pokus z hranice vápna pouze orazítkoval břevno.

Po přestávce poslal Šilhavý na trávník Frýdka a pohárového hrdinu Rabušice, ovšem na rozjetou Boleslav to nestačilo.

Kromě začínajícího deště se na hlavu Libereckých snesly i další góly. Jarolímův přímý kop usměrnil za Kováře hlavou exliberecký Štajner a osm minut před koncem potrestal další kiks hostů Kysela.

Výhru Teplic zařídili cizinci

V nadějném rozjezdu pokračují Teplice. Proti Dukle to však Severočechům mohl hned zkraje zápasu pokazit kanonýr hostů Pospěch, ovšem jeho lob minul branku.

Na druhé straně musel zase Rada likvidovat šance Jindráčka a Litsingiho.

Poté se fotbal z promáčených Stínadel na chvíli vytratil, ovšem po odbití půlhodiny se vrátil a přinesl i úvodní gól.

Odražený míč přiťukl Salami Ljevakovičovi a ten přízemní střelou k tyči rozradostnil šest tisíc fanoušků poprvé.

Ve druhém poločase byli mnohem více nebezpečnější domácí. Z množství zajímavých šancí se nakonec ujala střela Litsingiho pod břevno.

Severočeši následně hráli více na jistotu, ovšem čisté konto neubránili. Pět minut před koncem snížil z penalty Malý.

Jablonec zdolal Slovácko

Podobný scénář mělo i střetnutí Jablonce se Slováckem. I když v něm padl úvodní gól mnohem dřív, když už ve 4. minutě uklidil odražený míč do hostující brány Třešňák.

Moravané hráli hodně zakřiknutě, a tak se nemohli divit, že byl gólman Valeš prakticky bez práce. To jeho protějšek Melichárek se měl co činit, především jej zaměstnával Kopic. V 53. minutě mu dokonce musela pomoci tyč.

O chvíli později však už takové štěstí neměl. Obrana Slovácka pozapomněla na Pitáka a jablonecký kapitán se nemýlil. V 87. minutě sice nečekaně snížil střídající Volešák, ovšem Severočeši si už tři body vzít nenechali.

Výsledky 3. kola:

FK Teplice - Dukla Praha 2:1 (1:0)
Branky: 35. Ljevakovič, 61. Litsingi - 85. Malý z pen. Rozhodčí: M. Paták - Mencl, Hrabovský. ŽK: Jablonský, Ljevakovič, Krob - Romera, Vorel, Pospěch, Gedeon. Diváci: 5950.
Teplice: Grigar - Matula, Jablonský, Lüftner, Krob - Litsingi, Ljevakovič (79. Táborský), Vachoušek, Nivaldo (90. Krátký) - Jindráček, Salami (77. Mahmutovič). Trenér: Ščasný.
Dukla: Rada - Romera, Božič, Vorel, Vrzal - Hlinka (62. Kalouda), Malý, Gedeon (86. Marek) - Berger, Pospěch, Pázler (62. Néstor). Trenér: Kozel.

Baumit Jablonec - 1. FC Slovácko 2:1 (1:0)
Branky: 4. Třešňák, 61. Piták - 87. Volešák. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Hock. ŽK: Piták, Vošahlík - Martan, Rada. Diváků: 3852.
Jablonec: Valeš - Zoubele (72. Vukadinovič), Kubista, Beneš, Novák (23. Jablonský) - Loučka, Vaněk (78. Hubník)- Kopic, Piták, Vošahlík - Třešňák. Trenér: Skuhravý.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Košút, Trousil, Kubáň (65. Reinberk) - Ondřejka (59. Kerbr), Rada, Valenta, Daníček, Martan - Haša (75. Volešák). Trenér: Habanec.

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 4:0 (2:0)
Branky: 3. Chramosta, 37. Fabián, 59. Štajner, 82. Kysela. Rozhodčí: Proske - Blažej, Kotík. ŽK: Kysela, Nešpor, Štípek - Pavelka, Rabušic, Kováč. Diváci: 4324.
M. Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Fabián - Zahustel (77. Štípek), Ščuk, Jarolím, Štajner (85. Jeslínek) - Nešpor (72. Mareš) Chramosta. Trenér: Minář.
Liberec: Kovář - Coufal, Kováč, Hušek (46. Rabušic), Fleišman - Sackey - Šural, Rybalka, Pavelka, Kalitvincev (46. Frýdek) - Delarge (78. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 1:3 (0:1)
Branky: 73. Markovič - 39. Kadlec, 85. Hušbauer, 87. Bednář. Rozhodčí: Bílek - Jiřík, Peřina. ŽK: Kaščák, Pašek, Kroupa, Markovič, Husár - Vacek. Diváci: 9613.
Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Husár - Pašek (71. Škoda), Kaščák, Zavadil, Traoré (80. Hyčka) - Markovič, Kroupa (76. Glaser). Trenér: Grmela.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Matějovský (46. Vacek), Vácha, Hušbauer - Kadlec (90. Skalák), Lafata, Krejčí (83. Bednář). Trenér: Lavička.

1. Plzeň 3 3 0 0 13:2 9
2. Sparta 3 3 0 0 9:3 9
3. Teplice 3 2 1 0 5:3 7
4. Liberec 3 2 0 1 4:6 6
5. Dukla 3 1 1 1 6:3 4
Mladá Boleslav 3 1 1 1 6:3 4