Sportovně se nejspíš Baník zachrání, ekonomicky hrozí krach!

David Procházka
11. 5. 2013 5:00
Fotbalový klub Baník Ostrava musí do konce května vyřešit dvě zásadní otázky, sportovní záchranu v soutěži a vzhledem k ekonomickým trablům další existenci klubu.
Baník Ostrava stojí v květnu před dvěma zásadními otázkami. Udrží ligu sportovně a dostane licenci a bude dále fungovat?
Baník Ostrava stojí v květnu před dvěma zásadními otázkami. Udrží ligu sportovně a dostane licenci a bude dále fungovat? | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Po sportovní stránce se slezský fotbalový klub Baník Ostrava nejspíš v nejvyšší soutěži zachrání.

Výhrou nad Příbramí a především událostmi v klubu před zápasem pro to udělal hodně výrazný krok.

Ovšem odmítavý postoj městských zastupitelů v otázce odkoupení klubu se nejspíše nezmění ani do 20. května, kdy má zasednout mimořádné zastupitelstvo města.

Šafarčík pracuje s krizovými scénáři

Zamítnutí městem by znamenalo jediné, vyhlášení insolvence, společnost by spadla do konkurzu.

Slavný fotbalový klub by tak musel bez profesionální licence a bez hráčů a majetku začínat přinejlepším ve třetí nejvyšší soutěži, Moravskoslezské fotbalové lize, kde dlouhodobě působí "béčko" klubu.

Spíše by mu však hrozil naprostý krach.

"Bavil jsem se se svazovým předsedou Miroslavem Peltou a před Valnou hromadou Fotbalové asociace ČR (FAČR) nikdo nemůže bezprecedentně slíbit, že v případě vyhlášení insolvence klub úplně nezanikne," pracuje s krizovými scénáři Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s.

Baník Ostrava se však v každém případě v termínu odvolá proti neposkytnutí profesionální licence. "To uděláme tak jako tak, bez ohledu na výsledek hlasování zastupitelů," potvrzuje Petr Šafarčík. 

Je však téměř jisté, že v současné situaci, kdy se klub veřejně přiznal k obrovským dluhům, nemůže licenci dostat.

Už není ani prostor k tomu, aby nadále jako v minulých několika letech za majitele Petery zametl dluhy pod koberec a donutil hráče podepsat bezdlužnost, když 170milionové dluhy doznává.

Ostrava nejspíš Baník nekoupí

Primátor města Ostravy Petr Kajnar po změně majitele fotbalového klubu Tomáše Petery za Petra Šafarčíka s Liborem Adámkem změnil vůči Baníku zcela diametrálně svůj postoj a nyní je největším zastáncem a propagátorem záchrany Baníku.

"Před mimořádným jednáním zastupitelstva se snažíme ještě zjednodušit kupní smlouvu, ale těžko můžu nyní předpokládat a spekulovat, jak se zastupitelé k hlasování postaví," řekl Aktuálně.cz ostravský primátor Petr Kajnar.

Kajnar sám cítí, že odkup majetku (a dluhů) Baníku, je pro fotbalový klub poslední možností. "Určitě to tak je, Baník je značkou města a byla by velká škoda o ni přijít," burcuje Kajnar. 

Podobně mluví i Petr Šafarčík. Jinou naději nevidím, každopádně i kdyby hlasování dopadlo špatně, dál pracujeme na tom, aby klub fungoval.

"Snažíme se třeba domluvit s věřiteli na razantním snížení splátek dluhů. Je to pro ně pořád lepší varianta, než kdybychom vyhlásili insolvenci," zdůrazňuje Šafarčík, který i tak věří v získání licence.

Kajnar: Nikoho nepřemlouvám

Právě nejednotnost ČSSD, tedy mateřské straně primátora Kajnara, v názoru na majetkový vstup města do Baníku je největším problémem táhnoucího se definitivního rozhodnutí zastupitelstva.

Proto v dubnu stáhlo zastupitelstvo hlasování z programu řádného zasedání a přesunulo jej na mimořádné 20. května. Kajnar tak získal čas na získání podpory.

"Nikoho nepřemlouvám, každý ať si hlasuje podle svého přesvědčení," pokračuje Kajnar.

Podle všeho jde v ČSSD o mocenský boj a právě záležitost Baníku si Kajnarovi straničtí kolegové vybrali jako možnost oslabit pozici současného primátora.

"To jsou jen spekulace, je fakt, že nejsme v této záležitosti jako strana jednotní," připouští.

"Bylo by smutné, kdyby se Baník stal předmětem nějakých mocenských sporů, to by si tak slavný klub nezasloužil," ohrazuje se Šafarčík.

170 milionů Baník stahuje ke dnu

Závazky Baníku vůči hráčům, fotbalovým klubům i třetím subjektům podle výsledků auditu činí 170 milionů korun.

Většina přišla na svět za působení předchozího vedení klubu majitele Tomáše Petery. Současné vedení klubu tak nevidí jiné východisko ze situace, než prodej majetku klubu městu.

Auditorskou společností PricewaterhouseCoopers byly pro město Ostrava vypracovány dvě verze odkupu.

První jen majetek klubu v údajné hodnotě 110 milionů Kč. Ta by však podle auditorů nebyla pro obě strany tak výhodná jako odkup celého klubu se vším všudy za 120 milionů Kč.

Sestavu už nedělá Pulpit?

Ze sportovního hlediska se stejně jako v loňské sezoně Baníku nejspíš záchrana podaří.

Před týdnem v utkání proti Příbrami k tomu udělali Ostravané výhrou 2:0 zásadní krok. Navíc v týdnu před utkáním se podařilo údajně uhasit spory uvnitř týmu, zkušení hráči vzali situaci do vlastních rukou.

Podle všeho měl údajně namále trenér Martin Pulpit.

"Lídři týmu Milan Baroš, Martin Lukeš a Benjamin Vomáčka byli za Petrem Šafarčíkem s tím, že pod Pulpitem a jeho taktickými záměry odmítají nadále hrát," řeklo serveru Aktuálně.cz hned několik na sobě nezávislých a zasvěcených zdrojů.

Návštěva u vedení klubu měla údajně za následek, že sestavu na zápas s Příbramí Pulpitovi připravili hráči spolu s vedením klubu. I z odpovědí hráčů a trenéra Pulpita po zápase se dalo usoudit, že tato informace byla pravdivá.

"Skvělý zápas odehrál Martin Lukeš," říkal například Pulpit, který Lukeše pro jarní část sezony odepsal.

Pulpit: S Lukešem nemám problémy

Proti Příbrami Pulpit Lukeše "postavil" a ten nijak extra nezářil. Na druhou stranu spoluhráčům klidnou rozehrávkou dodal sebevědomí. Přesto znělo divně, když jej Pulpit chválil.

"Já už opakuji posté, že s Lukešem nemám žádné problémy a že ho chystáme na určité zápasy. A zápas s Příbramí k takovým patřil," tvrdí Martin Pulpit. 

Že by sestavu nestavěl on, naprosto odmítá. "S vedením se scházíme a komunikujeme každý týden a to nejen o sportovních, ale právě i mimosportovních věcech. Třeba Vladan Milosavljev si v předchozím zápase o sestavu řekl," podotkl Pulpit na adresu další změny v sestavě směrem k ofenzivnějšímu pojetí Baníku.

Vedení Baníku se rovněž k podobným spekulacím vyjadřuje zdrženlivě. "Je pravdou, že před zápasem jsme měli sezení s hráči i trenéry. Ale nějakou revoltu v klubu vylučuji," odmítá Petr Šafarčík.

"Každopádně sportovně má tým na to, aby ligu zachránil," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy