Sportovně se nejspíš Baník zachrání, ekonomicky hrozí krach!

David Procházka
11. 5. 2013 5:00
Fotbalový klub Baník Ostrava musí do konce května vyřešit dvě zásadní otázky, sportovní záchranu v soutěži a vzhledem k ekonomickým trablům další existenci klubu.
Baník Ostrava stojí v květnu před dvěma zásadními otázkami. Udrží ligu sportovně a dostane licenci a bude dále fungovat?
Baník Ostrava stojí v květnu před dvěma zásadními otázkami. Udrží ligu sportovně a dostane licenci a bude dále fungovat? | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Po sportovní stránce se slezský fotbalový klub Baník Ostrava nejspíš v nejvyšší soutěži zachrání.

Výhrou nad Příbramí a především událostmi v klubu před zápasem pro to udělal hodně výrazný krok.

Ovšem odmítavý postoj městských zastupitelů v otázce odkoupení klubu se nejspíše nezmění ani do 20. května, kdy má zasednout mimořádné zastupitelstvo města.

Šafarčík pracuje s krizovými scénáři

Zamítnutí městem by znamenalo jediné, vyhlášení insolvence, společnost by spadla do konkurzu.

Slavný fotbalový klub by tak musel bez profesionální licence a bez hráčů a majetku začínat přinejlepším ve třetí nejvyšší soutěži, Moravskoslezské fotbalové lize, kde dlouhodobě působí "béčko" klubu.

Spíše by mu však hrozil naprostý krach.

"Bavil jsem se se svazovým předsedou Miroslavem Peltou a před Valnou hromadou Fotbalové asociace ČR (FAČR) nikdo nemůže bezprecedentně slíbit, že v případě vyhlášení insolvence klub úplně nezanikne," pracuje s krizovými scénáři Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s.

Baník Ostrava se však v každém případě v termínu odvolá proti neposkytnutí profesionální licence. "To uděláme tak jako tak, bez ohledu na výsledek hlasování zastupitelů," potvrzuje Petr Šafarčík. 

Je však téměř jisté, že v současné situaci, kdy se klub veřejně přiznal k obrovským dluhům, nemůže licenci dostat.

Už není ani prostor k tomu, aby nadále jako v minulých několika letech za majitele Petery zametl dluhy pod koberec a donutil hráče podepsat bezdlužnost, když 170milionové dluhy doznává.

Ostrava nejspíš Baník nekoupí

Primátor města Ostravy Petr Kajnar po změně majitele fotbalového klubu Tomáše Petery za Petra Šafarčíka s Liborem Adámkem změnil vůči Baníku zcela diametrálně svůj postoj a nyní je největším zastáncem a propagátorem záchrany Baníku.

"Před mimořádným jednáním zastupitelstva se snažíme ještě zjednodušit kupní smlouvu, ale těžko můžu nyní předpokládat a spekulovat, jak se zastupitelé k hlasování postaví," řekl Aktuálně.cz ostravský primátor Petr Kajnar.

Kajnar sám cítí, že odkup majetku (a dluhů) Baníku, je pro fotbalový klub poslední možností. "Určitě to tak je, Baník je značkou města a byla by velká škoda o ni přijít," burcuje Kajnar. 

Podobně mluví i Petr Šafarčík. Jinou naději nevidím, každopádně i kdyby hlasování dopadlo špatně, dál pracujeme na tom, aby klub fungoval.

"Snažíme se třeba domluvit s věřiteli na razantním snížení splátek dluhů. Je to pro ně pořád lepší varianta, než kdybychom vyhlásili insolvenci," zdůrazňuje Šafarčík, který i tak věří v získání licence.

Kajnar: Nikoho nepřemlouvám

Právě nejednotnost ČSSD, tedy mateřské straně primátora Kajnara, v názoru na majetkový vstup města do Baníku je největším problémem táhnoucího se definitivního rozhodnutí zastupitelstva.

Proto v dubnu stáhlo zastupitelstvo hlasování z programu řádného zasedání a přesunulo jej na mimořádné 20. května. Kajnar tak získal čas na získání podpory.

"Nikoho nepřemlouvám, každý ať si hlasuje podle svého přesvědčení," pokračuje Kajnar.

Podle všeho jde v ČSSD o mocenský boj a právě záležitost Baníku si Kajnarovi straničtí kolegové vybrali jako možnost oslabit pozici současného primátora.

"To jsou jen spekulace, je fakt, že nejsme v této záležitosti jako strana jednotní," připouští.

"Bylo by smutné, kdyby se Baník stal předmětem nějakých mocenských sporů, to by si tak slavný klub nezasloužil," ohrazuje se Šafarčík.

170 milionů Baník stahuje ke dnu

Závazky Baníku vůči hráčům, fotbalovým klubům i třetím subjektům podle výsledků auditu činí 170 milionů korun.

Většina přišla na svět za působení předchozího vedení klubu majitele Tomáše Petery. Současné vedení klubu tak nevidí jiné východisko ze situace, než prodej majetku klubu městu.

Auditorskou společností PricewaterhouseCoopers byly pro město Ostrava vypracovány dvě verze odkupu.

První jen majetek klubu v údajné hodnotě 110 milionů Kč. Ta by však podle auditorů nebyla pro obě strany tak výhodná jako odkup celého klubu se vším všudy za 120 milionů Kč.

Sestavu už nedělá Pulpit?

Ze sportovního hlediska se stejně jako v loňské sezoně Baníku nejspíš záchrana podaří.

Před týdnem v utkání proti Příbrami k tomu udělali Ostravané výhrou 2:0 zásadní krok. Navíc v týdnu před utkáním se podařilo údajně uhasit spory uvnitř týmu, zkušení hráči vzali situaci do vlastních rukou.

Podle všeho měl údajně namále trenér Martin Pulpit.

"Lídři týmu Milan Baroš, Martin Lukeš a Benjamin Vomáčka byli za Petrem Šafarčíkem s tím, že pod Pulpitem a jeho taktickými záměry odmítají nadále hrát," řeklo serveru Aktuálně.cz hned několik na sobě nezávislých a zasvěcených zdrojů.

Návštěva u vedení klubu měla údajně za následek, že sestavu na zápas s Příbramí Pulpitovi připravili hráči spolu s vedením klubu. I z odpovědí hráčů a trenéra Pulpita po zápase se dalo usoudit, že tato informace byla pravdivá.

"Skvělý zápas odehrál Martin Lukeš," říkal například Pulpit, který Lukeše pro jarní část sezony odepsal.

Pulpit: S Lukešem nemám problémy

Proti Příbrami Pulpit Lukeše "postavil" a ten nijak extra nezářil. Na druhou stranu spoluhráčům klidnou rozehrávkou dodal sebevědomí. Přesto znělo divně, když jej Pulpit chválil.

"Já už opakuji posté, že s Lukešem nemám žádné problémy a že ho chystáme na určité zápasy. A zápas s Příbramí k takovým patřil," tvrdí Martin Pulpit. 

Že by sestavu nestavěl on, naprosto odmítá. "S vedením se scházíme a komunikujeme každý týden a to nejen o sportovních, ale právě i mimosportovních věcech. Třeba Vladan Milosavljev si v předchozím zápase o sestavu řekl," podotkl Pulpit na adresu další změny v sestavě směrem k ofenzivnějšímu pojetí Baníku.

Vedení Baníku se rovněž k podobným spekulacím vyjadřuje zdrženlivě. "Je pravdou, že před zápasem jsme měli sezení s hráči i trenéry. Ale nějakou revoltu v klubu vylučuji," odmítá Petr Šafarčík.

"Každopádně sportovně má tým na to, aby ligu zachránil," dodal.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy