Speciální reportáž: Bitva o titul a záchranu ŽIVĚ

Red Spo
17. 5. 2008 0:00
Sledujte závěr fotbalové ligy na Aktuálně.cz

Minuta po minutě

V Edenu pokračují bouřlivé oslavy, zvedá se pohár pro mistra ligy. Fanoušci přes veškeré výzvy vnikli na plochu. Náš on-line přenos končí. Děkujeme vám za pozornost.

Brno nakonec dotáhlo duel ve Zlíně k vítězství 1:0. Na Pohár UEFA to však přesto bylo málo.

Brno vede ve Zlíně 1:0, zápas se ještě hraje

Rozhodnuto je i v Ostravě. Baník zvýšil v nastavení nad Bohemians 1905  2:0 a míří do Poháru UEFA.

Ve Zlíně se kvůli výtržnostem bude dohrávat zápas s Brnem se zpožděním. Sudí přerušil utkání na 15 minut.

Hotovo!!! V Edenu je konec zápasu. Slavia po remíze 2:2 slaví mistrovský titul.

A zase se Slávisté neradovali dlouho. Opět ztratili koncentraci po vedoucí brance a jablonecký Krejčí z dvaceti metrů srovnalna 2:2

Eden jásá! Slavii poslal po ose Toleski, Belaid do vedení 2:1 reprezentant Daniel Pudil. Teď už červenobílý mají takřka jistotu.

Hraje se posledních deset minut letošní sezony Gambrinus ligy. Titul stále drží Slavia, Baník nadále hájí třetí příčku a Bohemians 1905 se blíží sestupu.

Výsledky v 80. minutě:
Ostrava - Bohemians 1905 1:0
Slavia - Jablonec 1:1
Zlín - Brno 0:1
Žižkov - Ml. Boleslav 1:0
Olomouc - Č. Budějovice 1:0

Sparta deset minut před koncem ještě snižuje v Liberci. Holenda obstřelil brankáře Hauzra a domácí vedou už jen 4:3.

Zápas v Liberci nedohraje střelec dvou branek proti Spartě Smetana. Toho vystřídal neúspěšný exekutor z penaltového rozstřelu z finále Poháru ČMFS Radzinevičius.

Zhruba 20. minut před koncem letošní sezony Gambrinus ligy jsou výsledky následující:

Liberec - Sparta 4:2
Žižkov - Ml. Boleslav 0:0
Olomouc - Č. Budějovice 0:0
Plzeň - Most 6:1

Baník stále vede nad Bohemians 1905 1:0. Hlasatel ohlásil na Bazalech vyprodáno. Bitvu o Pohár UEFA a o záchranu sleduje 17372 diváků.

Předpovědi se naplnily. Sestupující Most už po necelých 70. minutách hry vyfasoval v Plzni šestku. Trefil se znovu Sylvestre a Varadi a domácí vedou už 6:1.

Ve Zlíně už létají na hřiště dělbuchy. Brno se totiž hlásí do bitvy o Pohár UEFA! V 51. minutě  Střeštíkovu standardku trkl do branky Trousil a Brno vede ve Zlíně 1:0. Na dálku tak Uličného tým znervózněl Ostravu, která za této konstelace musí porazit Bohemians 1905. Salvu brněnských fanoušků museli krotit hasiči.

Zápas v Edenu už skončil pro Vladimíra Šmicera. Zkušený záložník signalizoval k lavičce zdravotní problémy a střídá jej Tavares.

Góly padají ale s klíčovými pozicemi v tabulce to zatím nehýbe. Stále je na prvním místě Slavia, před druhou Spartou. Baník Ostrava drží třetí příčku a Pohár UEFA. Na sestupové pozici jsou Bohemians 1905.

Slavia mohla vrátit do Edenu euforii. Ale Toleskiho ránu vytěsnil gólman Jablonce na roh.

To jsou věci. Slávisté se radovali jen pár sekund. Vzápětí po Latkově zaváhání srovnal na 1:1 Žofčák. Oslavil svléknutím dresu a dostal žlutou kartu.

A Eden se konečně dočkal!  První ligovou brankou ho pokřtil z přímého kopu Belaid. Slavia vede 1:0

Sparťané na poslední kolo sezony určitě jen tak nezapomenou. V Liberci prohrávají už 2:4. Poštulku propálil z úhlu Papoušek  a liberecké publikum si žádá bůra".

V Edenu začíná lehce pršet. Co to bude znamenat pro vývoj zápasu? Nechme se překvapit.

Trenér Chovanec do druhé půle posílil v Liberci ofenzivu. Horvátha střídá Holenda.

Poločasové výsledky:
Liberec Sparta 3:2
Slavia - Jablonec 0:0
Zlín - Brno 0:0
Plzeň - Most 4:1

V Liberci se neděly věci jenom na hřišti. Sparťanští fans se obuly do svého špílmachra a zakřičeli si "Horváth ven". Liberečtí fanoušci je doprovázeli tradičním pískotem na Tomáše Řepku.

Bohemce se otevřela šance, protože po Verbířově trochu náhodné brance vedou Teplice nad Kladnem 1:0. Teplice tak ještě živí teoretickou nadějí na postup do Poháru UEFA. Ale museli by jim pomoct Klokani v Ostravě.

Klokani to v Ostarvě ještě nezabalili. Sice prohrávají 0:1, ale baníkovce po první brance převapivě zatlačili a jsou nebezpečnější.

A Slavia může být Liberci hodně vděčná. Poločas je v Edenu dohraný a domácí hrají se Slavií stále jen 0:0.

Tak v Liberci byl klid jen dočasný. Poštulka lovil míč z brány potřetí. Smetana chvíli před přestávkou po parádní otočce zvýšil na 3:1. Ale Slepička za ním nechtěl dlouho zaostat a i on vzápětí dal druhý gól a snížil na 2:3. I to je však pro Spartu zatím zoufale málo.

Klid je zatím ve Zlíně. Brnu se Evropa vzdaluje. Zlín - Brno 0:0.

V Liberci už je po horkých chvilkách zase klid. Tempo z úvodu je pryč. Sparta zkouší pálit z dálky, ale zatím opravdu jenom zkouší. Hauzr v brance může být v klidu. Stejně tak i Slavia v Edenu.

Vypadá to, že sestupující Most dostane na cestu o soutěž níž ještě slušný příděl. Varadi a Sylvestre zvýšili už na 3:1 pro Plzěň.

V Edenu mají v hledišti rychlé zprávy. Sice ještě sami gól neviděli, ale na tribunách se už pomalu slaví. Sparťané totiž zatim dělají práci za sešívané. Takhle si Slavia v pohodě dojde pro titul.

Sparťané to tedy Slavii nijak neznepříjemňují. Po pětadvaceti mutách Dočkalovu střelu tečoval Nezmar a Liberec už nad obhájcem vede 2:1. Vlatimil Košťal v hledišti už asi ví, že pod Ještědem žádnou práci mít nebude a repliku poháru si zase odveze domů. Předávat ho na stadionu nejspíš nebude.

Diváci se nenudí ani v Plzni. V už nic neřešícím zápase s Mostem je to po čtvrthodině 1:1.

Slavia teď ukázala, že si nic nezadá se svým vršovickým rivalem Bohemkou. Její fanoušci po vzoru Kolkanů rozeskákali Eden. Atmosféra je tady vskutku nesrovnatelná s tou na Strahově.

Na Baníku už je hlad po pohárové Evropě asi hodně velký. Nad Bohemians 1905 vede Ostrava na Bazalech 1:0. Magera se vrátil po nucené pauze gólovou trefou k tyči. A Klokani pomalu skáčí směr druhá liga.

Tak Slavia může být zase klidnější. Dvě minuty po Slepičkově gólu srovnal v Liberci na 1:1 se Spartou Smetana.

V Liberci se tedy dějí věci. Sparta vysílá do Edenu varování. V sedmé minutě dostal Letenské do vedení 1:0 Miroslav Slepička.

Fanoušci Klokanů záchraně jejich miláčků v první lize zřejmě stále věří. Na Bazalech jdou jejich počty do stovek a dávají o sobě vědět.

Sparta mohla už v samém úvodu zápasu s Libercem ještě snížit již tak malé šance na mistrovský titul. Liberec si vypracoval v první minutě šanci, když po pěkném centru Papouška se na malém vápně do míče položil Smetana. Branka z toho ale nepadla.

Na VIP tribunu v Edenu krátce před zahájením zápasu usedl také Miroslav Pelta, dříve funkcionář Jablonce a poté Sparty. Čeho dnes bude svědkem? Dozvíme se za necelé dvě hodiny!

30. kolo Gambrinus ligy bylo zahájeno

Ale o hodně nejde jen v zápasech Sparty a Slavie. Baník bude po návratu střelce Lukáše Magery usilovat o postup do Poháru UEFA. K evropské jistotě musí porazit doma Bohemians 1905. Klokani tajně doufají ve výhru, která by jimdala naději na záchranu.

Eden se stále zaplňuje, ovšem stále je tu více než dost volných míst... Hlasatel již oznamuje základní sestavu domácího výběru, každý hráč Slavie je doprovázen bouřlivým aplausem. Toho největšího se dočkal Vladimír Šmicer.

Přesně patnáct minut do začátku všech zápasů 30. kola fotbalové ligy. Nejvíce sledovaný duel v Edenu zatím nevypadá, že by měl být vyprodán. V hledišti nového stadionu je zatím zhruba devět tisíc fanoušků, což není ani polovina celkové kapacity. Uvidíme, zda fanoušci dorazí s blížícím se výkopem.

Známe už i sestavu Sparty, která bude hrát v Liberci o naději. V útoku dostane pod trenérem Josefem Chovancem po boku Miroslava Slepičky opět šanci Jiří Jeslínek. V záloze nastoupí mimo jiné Kamil Vacek. Zraněného Grigara nahradí v brance Tomáš Poštulka.

A máme tu první novinky ze slávistického týmu. V základní sestavě domácího výběru nechybí Vladimír Šmicer, kouč Karel Jarolím postavil nejsilnější možnou sestavu, kterou bude z branky krýt Martin Vaniak. A hosté z Jablonce? Chybí Necid, jenž hostuje na severu Čech právě ze Slavie. Ostatně trenér František Komňacký před utkáním prohlásil, že jeho svěřenci jsou v klidu - jsou zachráněni. Zkomplikují slávistům boj o titul?

Je krátce po čtrnácté hodině a vrchol české ligy se blíží opravdu hodně rychle. Většina fanoušky bude upírat svůj zrak do Edenu, kde na novém stadionu hostí Slavia poprvé v lize soupeře. Proti Jablonci jí jde o titul, stačí remíza a po dvanácti letech dobude vršovický klub mistrovský trůn. Jak to zatím v moderní aréně vypadá? Ačkoliv má být vyprodáno, místa se zatím plní hodně pomalu a lidé se spíše shrocují v okolních restauracích a také se tvoří velké fornty u slávistického fanshopu. Zůstaňte s námi!