24. 7. 2010 19:56
Sparta - Slovácko 2:1, Liberec - Plzeň 2:3
Václav Kadlec zachránil Spartu v nastaveném čase
Václav Kadlec zachránil Spartu v nastaveném čase | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Nechybělo mnoho a úřadující mistr Gambrinus ligy by si v sobotu připsal už druhou letošní ztrátu. Letenský celek se v utkání druhého kola proti Slovácku dlouho střelecky trápil a ještě v devadesáté minutě svítil v Generali Aréně nerozhodný výsledek 1:1.

Trn z paty však výběru Jozefa Chovance vytrhl v pravý čas Václav Kadlec, který v nastaveném čase přeci jen zajistil Spartě premiérové vítězství v letošním ročníku. Pražané tak mají na svém kontě tři body a dotáhli se tak na svého dnešního soupeře.

Sparta chtěla napravit úvodní selhání na hřišti nováčka z Hradce Králové, ale proti povzbuzenému Slovácku (které v prvním kole porazilo Teplice 3:0) to neměla jednoduché.

V sestavě Pražanů navíc chyběly tradiční útočné opory, Jozef Chovanec chtěl nejspíše klíčové hráče šetřit na duel s Poznaní a dal naopak od úvodního hvizdu šanci Jeslínkovi, nebo Třešňákovi. Místo stále zraněného Kušníra pak vyběhl na hřiště Kamerunec Adiaba.

Domácí, povzbuzování více jak sedmi tisíci diváky, měli sice v první půli optickou převahu, výraznou brankovou příležitost si ale vypracovat nedokázali. Nedařilo se jim ani při rohových kopech a to jich v úvodním dějství zahrávali hned sedm.

Góly padaly až po přestávce

Naopak po půl hodině hry se zranil Kamil Vacek a na hřiště musel místo něj Marek Matějovský. A právě bývalý záložník Readingu stál u největší šance svého týmu v první půli. Jeho centr ze čtyřicáté minuty si jeden ze zasahujících obránců málem srazil do vlastní brány, Slovácko však zachránil reflexivním zákrokem brankář Filipko.

Co však chybělo v první části, přišlo hned po přestávce. Sparta zvýšila svou aktivitu a objevily se i brankové příležitosti. Jako první o sobě dal vědět Jeslínek, jehož našel parádní přihrávkou Třešňák, bývalý hráč Kladna či Bohemians Praha ale v nadějné situaci přestřelil.

Reputaci si pak dvaadvacetiletý forvard nenapravil ani o chvíli později, kdy nedokázal dopravit do sítě ani vyraženou střelu Zemana.

Tlak úřadujícího mistra ale pokračoval a s ním nakonec přišel i zasloužený první gól. Skvělým průnikem se blýskl Igor Žofčák a jeho následný centr už přetavil ve vedoucí branku Lukáš Třešňák. V ochozech Generali Arény se slavilo, nicméně ne právě dlouho.

Rozhodnutí přišlo v nastavení

Přesně za dalších šest minut totiž přišla pro Chovancův výběr studená sprcha v podobě vyrovnání. Letenští zadáci neuhlídali Mezlíka, na jehož centr si naskočil obránce Košút a nekompromisní hlavičkou nedal Blažkovi šanci.

Sparťané vrhli opět vše do útoku, na hřiště přišel okamžitě i Libor Sionko. A rychlonohý záložník se ihned zapojil do hry, jeho pohotový pokus ze sedmdesáté minuty však letěl těsně vedle.

Do obléhání hostující branky se pak zapojil i levý obránce Manuel Pamič, nicméně ani on nevrátil Spartě vedení. Proti jeho ráně totiž vytáhl parádní zákrok Filipko. Pražané si tak v závěru museli ještě dávat pozor na nebezpečné protiútoky soupeře. Po jednom z nich vyslal na Blažkovu bránu nebezpečnou střelu střídající Reinberk, senzační obrat ale nezavršil.

Když se tak zdálo, že Sparta nevyhraje ani na druhý pokus, sklepl Hoheneder míč pro Václava Kadlece a jeho střela z hranice pokutového území doputovala k radosti domácích fanoušků až do sítě.

Ve druhém zápase pak zaváhal Liberec, který po úvodní bezbrankové remíze s Budějovicemi tentokrát prohrál v domácím prostředí s Plzní 2:3. Severočeši nezvládli úvod zápasu a už po třech minutách prohrávali po trefách Rezka a Limberského 0:2.

Do hry je sice ještě brzy vrátil Kerič, ale ve druhé půli si Liberec znovu nedal pozor na Rezka a ten vrátil Plzni dvoubrankový náskok. Domácí tak už jen stačili snížit, když nařízenou penaltu proměnil Bosančič. Na body však už dosáhnout nedokázali.