Spartu přijde řádění fans na více než dva miliony

Podívejte se na galerii z výtržností na Slovanu.
Zápas byl přerušen ve 41. minutě kvůli řádění hostujících fanoušků.
Chuligáni prolomili plot sektoru pro hosty a pronikli na vedlejší tribunu stadionu Pasienky...
... kde napadli několik domácích příznivců.
Mezi rozdivočelé fanoušky museli nakráčet po zuby vybavené pořádkové jednotky slovenské policie, které konečně zjednaly klid.
Foto: CPA Eduard Erben
Sport Sport
30. 10. 2014 18:05
Disciplinární komise UEFA vynesla tresty za řádění fanoušků v zápase Evropské ligy Slovan Bratislava - Sparta.

Nyon - Disciplinární komise UEFA vynesla tresty za řádění fanoušků v zápase Evropské ligy Slovan Bratislava - Sparta.

Výrazné hůře dopadl český klub, který dostal pokutu 80 000 eur (asi 2,2 mil. Kč) a má podmínečně jeden domácí zápas v pohárech bez diváků na zkušební dobu dvou let. Slovenský celek zaplatí pokutu 50 000 eur (téměř 1,4 mil. Kč).

Oba kluby se mohou proti trestu odvolat, Sparta bude tuto variantu zvažovat. "Trest je velice přísný. Ať už co se týká finanční sankce, tak i formy trestu, jelikož ta dvouletá podmínka je poměrně zásadním a tvrdým trestem," řekl ČTK mluvčí Sparty Ondřej Kasík. "Je na důkladné zvážení vedení klubu, zda se bude odvolávat. Není to otázka hodin, ale je třeba to celé důkladně vyhodnotit," dodal.

Bratislavský klub podobný trest očekával. "Pokud jde o finanční postih, počítali jsme s pokutou 30 až 50 tisíc eur, nakonec byl na té vyšší hranici. Věřili jsme, že nám nezavřou hřiště, což se naštěstí nestalo," citoval web pravda.sk viceprezidenta Slovanu Petra Kašpara.

"Je to velmi vysoká pokuta, ale ještě horší je morální ztráta, kterou nám tento zápas přinesl. Udělejme všechno, aby se už nic podobného v budoucnosti neopakovalo," přidal generální ředitel klubu Dušan Tittel.

Fanoušci se porvali v hledišti

Zápas byl ve 41. minutě přerušen poté, co chuligáni Sparty prolomili plot sektoru pro hosty a pronikli na vedlejší tribunu stadionu Pasienky, kde napadli několik domácích příznivců.

Několik stovek fanoušků následně uteklo před násilím do prostoru hrací plochy. Situaci uklidnil až zásah policejních těžkooděnců a po pauze dlouhé zhruba 35 minut utkání pokračovalo. Již předtím se v hledišti objevovala pyrotechnika. Zápas Sparta rozhodla třemi góly v druhém poločasu a slavila vítězství 3:0.

Podle UEFA vše vyprovokovali sparťané

Disciplinárka UEFA v pondělí oba kluby obvinila z nedisciplinovanosti fanoušků, používání pyrotechniky a Slovan z nedostatečné pořadatelské služby. Sparta se navíc zodpovídala z vhazování předmětů na hrací plochu. Oba kluby měly do čtvrtka prostor se k obviněním vyjádřit.

Překvapivě přísnější trest dostala Sparta, přestože Slovan připustil, že nezvládl pořadatelskou službu. Český celek se hájil tím, že celou situaci vyprovokovali domácí příznivci, kteří zezadu útočili na sektor hostů. Podle zjištění UEFA však byli původci incidentu fanoušci Sparty, proto letenský klub dostal přísnější trest.

"Máme své informace, které po verdiktu UEFA nebudeme přehodnocovat. Naši fanoušci prostě byli vyprovokováni," řekl Kasík, podle kterého hodlá Sparta pokutu soudně vymáhat. "Můžeme podat žalobu na neznámého pachatele nebo se přidat do soudního řízení jako poškozená strana. Každopádně jsme připraveni soudně vymáhat škodu, která nám vznikla na základě jednání malé skupiny lidí hlásících se k fanouškům Sparty," dodal Kasík.

Jde o nejvyšší pokutu, kterou Sparta od UEFA kdy dostala. Zatím musela za fanoušky a především jejich rasistické pokřiky platit vždy maximálně částku kolem jednoho milionu korun. V roce 2005 dostala za rasistické pokřiky v duelu s Ajaxem pokutu 32 tisíc eur a uzavření části hlediště, což tehdy znamenalo ušlý zisk až šest milionů korun.

Oba celky se utkají znovu už příští týden na Spartě, utkání tak budou provázet přísná bezpečnostní opatření.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy