Spartě se rozpadla obrana. Vtipálci jí radí epidemii chřipky

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 3. 2015 6:03
Sparta vstřelila Dukle tři góly, získala tři body, ale ztratila dva až tři obránce. Což je před šlágrem příštího kola Synot ligy v Jablonci problém
Sparťan Costa udělal v závěru utkání chybu a dostal čtvrtou žlutou kartu v sezoně. Spartě tím pořádně zatopil
Sparťan Costa udělal v závěru utkání chybu a dostal čtvrtou žlutou kartu v sezoně. Spartě tím pořádně zatopil | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Znáte to. Sotva jeden problém vyřešíte, už si zaděláte na další. A něco takového se právě teď stalo fotbalové Spartě.

Po remízovém zakopnutí v Ostravě potřebovala proti Dukle uspět herně i výsledkově, to aby se jí zahojilo poraněné sebevědomí. A hlavně aby nepřišla další ztráta, patrná v ligové tabulce.

To se povedlo, Sparta zvítězila 3:0, získala tak tři body, ale zároveň před klíčovým duelem jara, který ji čeká v sobotu v Jablonci, ztratila dva až tři stabilní obránce. Což je problém, který by nejspíš zahýbal i s Barcelonou.

Kvůli čtvrtým žlutým kartám v sezoně určitě nebudou moci hrát Jakub Brabec s Costou. A otazník visí nad Pavlem Kadeřábkem, který proti Dukle pro zranění musel střídat (galerie zde).

Jak už to bývá, dobré rady na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. "Stačí, aby Sparta oznámila, že čtyři hráči dostali chřipku, postěžuje si na svazu, že má na tréninku málo zdravých fotbalistů, poté se obrátí na hygienickou stanici a je to," poradil jí v diskusi na Facebooku jeden z fanoušků.

Šlo o narážku na skutečnost, že se zápas Plzeň-Slavia na pokyn hygienika odložil na neurčito právě kvůli chřipkové epidemii (více zde). Což část červenobílého tábora vnímala jako mimořádně lstivý úhybný manévr Západočechů, kteří se podle jejich konspiračních výkladů báli Slavii postavit právě teď, dokud je útočník Škoda obdařen pohádkovou střeleckou formou.

Ve skutečnosti může odložení zápasu komplikovat život ve zbytku sezony spíš Viktorii. Obzvlášť pokud by se snad ze stejného důvodu nemělo hrát ani za týden na Julisce. Plzeň totiž stále figuruje v pavouku domácího poháru, který se hraje roztahaně na dva zápasy. A v klíčových fázích sezony by se tak Plzeňákům mohl program nepříjemně zahustit.

V hlavní roli žluté karty

Sparta-Dukla 3:0. Karetní alchymie k fotbalu patří. Tak například Ivan Horník nás před lety v telefonátech s Miroslavem Libou, nyní předsedou Středočeského krajského fotbalového svazu, dostatečně vyučil tomu, jak si zařídit "vyžlucení" opor z kádru příštího soupeře (více zde).

A jiný jeho kámoš Míša Beneš mu zas uměl hráče náležitě ochránit. Pravda, musel přitom chudák kolikrát sehrát slepotu. To aby třeba neviděl, jak jeho verdiktům teatrálně tleská nad hlavou Jiří Němec, aniž by si v danou chvíli uvědomil, že už není v bundeslize a že má vlastně s panem rozhodčím "stejnej zájem".

Nechci teď řešit, zdali jsou tohle všechno už jen Obrázky z dějin národa fotbalového, nebo zda něco takového ještě občas probleskne i do současnosti. Jak známo, před časem se karetním choutkám sudího Michala Patáka hodně divili hráči Slovácka Došek a Diviš, to když sudího přičiněním přišli o start proti Plzni.

Inu, náhody se někdy dějí a zrovna Michal Paták se objevil v nominaci na zápas Sparta-Dukla, do kterého nastupovali s bilancí tří žlutých karet, a tedy s ohrožením stopkou pro příští kolo v Jablonci, hned čtyři sparťané. Konkrétně Vácha, Brabec, Kadeřábek a Costa.

A dva z nich tu hrozbu proměnili. Nutno ovšem zdůraznit a třikrát podtrhnout, že za to ani v nejmenším nemohou vinit sudího Patáka, ale výhradně sami sebe. (To už se spíš čtvrté žluté kartě, která mu neumožní hrát proti Plzni, divil "duklák" Považanec. Přičemž ze stejného důvodu dostal stopku i jeho spoluhráč Jeřábek.)

Sparta sice na jednu stranu vyhrála jednoznačně, na stranu druhou měla ve své hře problémů víc než dost. A také z toho její karetní trápení částečně vycházelo.

Rozehrávka bez Matějovského = problém

Karty byly tentokrát vskutku za vším. Právě kvůli nim totiž proti Dukle nehrál tvůrce hry Marek Matějovský. Upřímně, vůbec bych se mu nedivil, kdyby svému čtvrtému napomenutí v sezoně minule v Ostravě sám kapku nepomohl, to aby si pod tou obrovskou karetní tíhou, pod níž se najednou Sparta ocitla, odbyl svůj trest před Jabloncem alespoň on.

Rytíři fair play mě za to asi propíchnou přinejmenším pohledem, když ne kopím, ale přiznám bez mučení, že pokud to tak bylo, považoval bych to za navýsost racionální tah, který se, jak vidíme dnes, celkem vyplatil. Podobné věci navíc ostatně dělá kdekdo, včetně Realu Madrid, a když se to neprovede příliš okatě, nikdo už se nad tím ani moc nepozastavuje.

Kadeřábek a Costa si tříkartovou výslužku přinesli ještě z podzimu, Vácha dostal třetí napomenutí proti Příbrami a Brabec svůj slabší vstup do jara podtrhl bilancí co zápas, to karta.

"Bez žluté!" to byl určitě pokyn, s nímž šli sparťani na hřiště. Jenže ono se to snadno řekne... Při absenci Matějovského nefungovaly Spartě klasické distribuční kanály míčů, rozehrávka haprovala, a v podání Marečka nebo Váchy občas dokonce vytvářela zárodky extrémně nebezpečných útoků soupeře. A právě jednu takovou Váchovu minelu musel "žlutým" faulem hasit Brabec.

Prapor Sparty sice pozvedl skvělou individuální akcí, jíž soupeře přinutil ke vstřelení vlastního gólu, pravý obránce Kadeřábek, jenže se přitom zranil. A i když bolavou nohu zkoušel rozhýbat, nakonec ho odnesli na nosítkách.

Slůvka kritiky sice do výbavy trenéra Vítězslava Lavičky dvakrát nepasují, nicméně tentokrát už to nevydržel ani on, to když pokáral Costu, že si v dané situaci nechal také on udělit, opravdu ne zrovna chytrou, žlutou kartu, a to za rozhodnutého stavu 3:0. To když si dal s míčem moc velkého "fóra" a pak to hasil okatým faulem.

Takže kdo bude hrát ve sparťanské obraně v Jablonci? Zleva asi Podaný, na stoperu vedle Holka nejspíš Kováč. A pokud se nedá do kupy Kadeřábek, stoupne si napravo nejspíš Mareček nebo Švejdík. Fotbal občas funguje paradoxně, takže nikde není psáno, že by to náhodou nemohlo fungovat, ale u obrany je víc než kde jinde zapotřebí zažitá součinnost. A tady bude těch improvizací, navíc na půdě těžkého soupeře, zapotřebí nějak moc najednou.

S baletem to nepůjde

Liberec-Teplice 0:2 O tom, jak diametrálně se někdy mohou rozcházet plány a realita, by ovšem mohli pořádat přednáškové turné pánové Kotrba s Csaplárem, co v zimě přišli vytahovat Liberec ze sestupového bahna. A zatím třikrát prohráli.

Potíž bude částečně nejspíš v tom, že v Liberci, podobně jako před rokem v Olomouci, ještě nepochopili, že v záchranářských pracích obvykle neuspějete s baletními etudami. A že když vám to prostě nejde a netrefíte ani vrata od stodoly, jako třeba teď Frýdek, když místo poloprázdné brány zasáhl břevno, tak to prostě musíte urvat silou. A na to asi nějak v Liberci nejsou dělaní.

Je sice pravda, že Vachoušek trefil vítězný gól překrásně. Jenže nelze přehlédnout, že tomu předcházely dva hlavičkové souboje, oba ze strany Liberce prohrané, a Vachoušek následně pálil z nebezpečného, ale obranou opět prakticky nepokrytého prostoru. A takhle to prostě nejde.

Korunu všemu nasadil N'Diaye před gólem na 0:2 taktickou chybou takového kalibru, že bych se vůbec nedivil, kdyby to bylo to poslední, co milý Senegalec pod Ještědem stačil předvést.

Liberec už se v tabulce nechal na 15 bodech docvaknout Hradcem a v dohledu jsou jen Jihočeši s 18 body. Všichni ostatní už mají bodíků alespoň 20. A Liberec teď čekají výlety do Ostravy a Plzně. Jeden by až řekl, že na Bazalech teď potřebují vyhrát doslova za každou cenu...

Jako Robin Hood. Bohatým berou

Jihlava-Jablonec 1:1. I Jablonci bude za týden jeden plejer scházet, už "žlutý" Mingazov totiž na Vysočině opravdu přihlouple zajel kopačkou do gólmana Hanuše, takže musel ze hřiště pryč. Ale i tak Galácticos ještě dost trumfů zbylo. A čtyřbodovou ztrátu, co teď na Spartu nabrali, budou chtít logicky ztenčit na minimum. Nutí je k tomu aktuální zakopnutí na Vysočině, se kterým asi jablonecký boss Miroslav Pelta po stoprocentním rozjezdu jara moc nepočítal. Ostatně to Plzeň na podzim na stejném stadionu také ne...

Nestor díry nezalepil

Mladá Boleslav - Č. Budějovice 4:1. Zkušenějšího trenéra, než je po svém dalším návratu do soutěže 67letý František Cipro, teď v lize na pozici hlavního kouče rozhodně nenajdete. Ale děravější obranu, než je ta dynamovská, také ne. Dostat 13 gólů za tři jarní kola, to už je opravdu něco.

Tah v podobě stažení Kladrubského do stoperské dvojice vedle Lengyela fungoval Ciprovi jakžtakž 75 minut. Pak ale přišel gól na 2:1 a Jihočeši se nechali totálně zlomit. Což také nesvědčí o zrovna pevném záchranářském charakteru.

Démon se probouzí

Slovácko - Hradec Králové 0:1. A ten je potřeba, protože Hradec na jaře nejenže dobře hraje, ale teď už navíc i naplno boduje. Domácího Doška uskákal dvoumetrový Adrian Rolko, jehož charakteristika teď osciluje někde mezi démonem, fotbalistou a přírodním úkazem. Navíc se po týdnu zase trefil ze Sparty půjčený Čermák. A už to bylo.

To není Sparta? Nebudit

Brno-Ostrava 0:0.  Jak vidno, odhadnout, že po tradičním vzepětí proti Spartě se Baníček výkonem tradičně propadne do průměru, nedalo zase až takovou práci. Další bod získal jen díky výtečnému Pavlenkovi v bráně.

Zápotočnému přepíší pravidla

Bohemians-Příbram 3:1. Tomáši Zápotočnému přijde hrozně hloupé pravidlo, že když někoho zezadu a v šanci srazí v šestnáctce, kope se za to penalta a ještě dostane červenou kartu. (A příště si dá oraz.)

Máme pro něj dobrou zprávu. Mezinárodní pravidlová komise IFAB už se tzv. trojím trestem opakovaně zabývala. A připustila do budoucna možné, řekněme rovnou, že spíš minimalistické, řešení. A sice že by se po takových případech neuděloval zákaz startu v příštím utkání automaticky, ale konkrétní situaci by musela vždy podrobně posoudit i disciplinární komise.

Tak nevím, jestli zrovna tohle problém vyřeší, nicméně jak říkají naši kynologové, judisté i věrní fanoušci Uko Ješity: Nemusí pršet, jen když kape.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Egypský soud potvrdil trest smrti pro 12 členů Muslimského bratrstva, podílely se na krvavých demonstracích v roce 2013

Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil trest smrti pro 12 významných členů Muslimského bratrstva za podíl na demonstracích v roce 2013, které skončily smrtí stovek demonstrantů a několika policistů. Proti verdiktu není možné se odvolat. Trest oběšením ještě musí potvrdit prezident Abdal Fattáh Sísí. S odvoláním ne egyptské soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní rozsudek i rostoucí počet poprav v Egyptě za Sísího vlády kritizuje organizace Amnesty International.

Muhammad Mursí se v červnu 2012 stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta, byl kandidátem Muslimského bratrstva. Jeho vládu v roce 2013 ukončila armáda, na protest proti jeho svržení lidé vyšli do ulic. Policisté rozehnali dva protesty Mursího stoupenců, o život tehdy přišlo několik set demonstrujících. Rozlícený dav pak vtrhl do policejní stanice na káhirském předměstí Kardása a zabil tam 13 policistů.

Další zprávy