Bičík vzpomíná na Bratislavu: Zažil jsem tu restart kariéry

ČTK ČTK
22. 10. 2014 15:42
Sparťan David Bičík se ve čtvrtek postaví týmu, ve kterém působil dva roky. "Na Slovan mám fantastické vzpomínky," říká před vzájemným duelem v Evropské lize a dodává: "Musíme hrát svoji hru."
EL, Sparta - Young Boys Bern: David Bičík
EL, Sparta - Young Boys Bern: David Bičík | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Z fotbalistů Sparty se na čtvrteční zápas Evropské ligy na hřišti Slovanu Bratislava nejvíce těší brankář David Bičík, který právě v kádru slovenského mistra dva roky působil. A má na Slovan velmi dobré vzpomínky. Věří, že Sparta ve vzájemném dvojutkání potvrdí roli mírného favorita.

"Na Slovan mám fantastické vzpomínky. Zažil jsem tam takový restart kariéry. Hned v prvním roce jsme získali titul. Pak jsem sice i kvůli zranění přestal chytat, změnil se majitel a tým se přesunul na stadion Pasienky, ale i tak na tamní působení vzpomínám velmi rád," řekl Bičík novinářům při dnešním odletu do Bratislavy.

Ve Slovanu působil v letech 2008 až 2010, nyní je to poprvé, co se do slovenské metropole vrací. "Od té doby jsem v Bratislavě nebyl. Neměl jsem na to čas. Hrál jsem za Liberec, pak jsem byl v Turecku. Proto se tam teď moc těším," přiznal.

Z tehdejšího angažmá už moc hráčů současného Slovanu nezná, přesto se potká alespoň s několika bývalými spoluhráči. "Hrával jsem s Halenárem, Končákem či brankářem Pernišem. A také s Erikem Grendelem, se kterým jsem od té doby byl také nejvíce v kontaktu. Teď jsem mu psal SMS zprávu, ale zatím neodpověděl, tak nevím, jestli mám aktuální číslo. Jestli se ale ozve, určitě proběhne nějaké hecování," řekl Bičík.

Tlak na hráče je větší než ve Spartě

Zatímco Slovan se v posledních zápasech herně a výsledkově trápí, Sparta se po mírném výpadku po vyřazení z Ligy mistrů chytla a nyní se její hráči vezou na vítězné vlně, kterou ještě umocnily vydařené zápasy v reprezentaci. "Asi jsme teď mírný favorit. Slovan má své problémy. My na tom byli po vypadnutí s Malmö podobně, ale po dvou třech zápasech jsme se z toho dostali. Na nich ta deka po vypadnutí leží déle," míní Bičík.

"Dopředu jsou dobří, mají velmi dobré hráče jako Milinkoviče, Halenára, Grendela, ale dozadu by mohli mít okénka. Když budeme hrát naši hru, tak bychom jim nemuseli dát šanci," dodal.

Z vlastní zkušenosti ví, že tlak na hráče Slovanu je ještě možná větší než ve Spartě, proto chápe, že se soupeři z krize dostává hůře. "Tlak ze strany vedení je tam větší než ve Spartě, majitele Ivan Kmotrík je ambiciózní a chce výsledky. Je takový svůj a je to někdy znát. Byl schopný vlétnout o poločase do kabiny, aniž by dal prostor trenérům. Na druhou stranu je štědrý, když se daří. Když se ale nedaří, tak je tvrdý," vzpomínal Bičík.

Chovanec místo Straky

Slovanu by mohl pomoci příchod nového trenéra a bývalého hráče i kouče Sparty Jozefa Chovance, který se týmu ujal minulý týden po jiném sparťanovi Františku Strakovi. V zápase proti Spartě prožije premiéru na lavičce. "Nový trenér vždy tým pozvedne a přinese nový impulz. Ale snad jim to ještě chvíli potrvá a nestane se tak už proti nám," doufá Bičík.

"Trenér Chovanec je zkušený a nás dobře zná. Ale v současnosti, kdy se přes internet dá zjistit o každém hráči hodně, by už to nemusela být taková výhoda jako dřív, kdy osobní znalost hráčů byla cennější," míní sparťanský gólman.

Sám je zvědavý na to, jaké bude mít utkání atmosféru, protože ví, že na stadion Pasienky nechtějí fanoušci Slovanu moc chodit. "Nemají ho rádi. Je tak trochu zvláštní, otevřený a není to ono. Přirovnal bych to asi ke strahovskému stadionu," řekl Bičík.

"Jsou tam i problémy mezi fanoušky a klubem kvůli sdružení Belasá šlachta, tak uvidíme, jak to bude vypadat. Pro nás hráče by ale bylo dobře, když by přišlo hodně fanoušků a byla dobrá atmosféra," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy