Sparta zlomila plzeňské prokletí! Porazila Viktorii 2:0, slaví se nejen na Letné, ale také v Edenu

23. 4. 2017 19:27
Fotbalisté Plzně podlehli ve šlágru 26. ligového kola na Spartě 0:2 a zkomplikovali si boj o titul. Obhájce trofeje prohrál teprve podruhé z posledních 21 zápasů nejvyšší soutěže a přepustil vedoucí příčku Slavii, na kterou ztrácí dva body.
Vjačeslav Karavajev slaví gól do sítě Plzně
Vjačeslav Karavajev slaví gól do sítě Plzně | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Letenští zvítězili nad Plzní poprvé po třech letech a po pěti předešlých prohrách. Skóre otevřel ve 32. minutě Josef Šural a hned za pět minut přidal pojistku Rus Vjačeslav Karavajev.

Sparta tak napravila minulou porážku v Jihlavě a na třetím místě tabulky má čtyřbodový náskok na čtvrtou Mladou Boleslav. Na druhou Plzeň ztrácí Pražané deset bodů.

Sparťané nasadili do základní sestavy dvě překvapivá jména. Soutěžní premiéru v letenském dresu si na levém kraji zálohy odbyl Rumun Vatajelu a místo zraněného gólmana Koubka nastoupil Bičík, který naposledy chytal soutěžní zápas v srpnu na půdě Steauy Bukurešť. Plzni nakonec nechyběl kapitán Hubník, jenž nedohrál předchozí zápas kvůli naraženým žebrům.

Viktoria začala aktivněji a ve čtvrté minutě jí Pražané pomohli chybou k první gólové šanci. Po Kadlecově zpětné hlavičce prohrál Holek souboj s Krmenčíkem, který se řítil sám na domácí branku, ale vystřelil velmi slabě a nenavázal tak na tři góly z předchozích dvou vzájemných duelů.

Pak převzala aktivitu Sparta. Ve dvanácté minutě Šural pálil těsně nad, chvíli obral Lafata o balon Hubníka, rozhodčí Zelinka faul nezapískal a hosty musel zachránit vyběhnutím Kozáčik.

Ve 32. minutě už Letenští vedli. Lafata zacentroval do vápna a hostující brankář se za Šuralovou hlavičkou jen ohlédl, byť balon nemířil úplně k tyči.

Sparta dala Plzni gól po 212 minutách a hned za pět minut přidala pojišťující trefu. Šural uvolnil kolmicí do vápna Konatého a jeho pas napříč vápnem uklidil na zadní tyči do sítě Karavajev. Hosté hned mohli snížit, Kovaříkův tečovaný centr z přímého kopu ale skončil na tyči.

Po přestávce hostujícího Kovaříka vystřídal Kopic a v 52. minutě mohl zdramatizovat utkání při svém 100. ligovém startu Hrošovský, jehož dalekonosná rána mířila těsně vedle.

Na opačné straně hned o minutu později po Vatajeluově centru trefil Lafata břevno a svůj čtrnáctý gól v ligové sezoně nepřidal. Po hodině hry napálil odražený balon Kopic a domácí zachránil u tyče Bičík.

V polovině druhé půle nasadil hostující kouč Bečka Pilaře, který po vleklém zranění nastoupil poprvé od předloňského června. Ani on už ale porážku Viktorie neodvrátil a Západočeši tak podlehli po duelu na Slavii i na půdě dalšího z pražských "S".

Sparta - Plzeň 2:0 (2:0)

Branky: 32. Šural, 37. Karavajev. Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Paták. ŽK: Konaté, Vácha - Hubník. Diváci: 16.830.

Sparta: Bičík - Karavajev, Holek, Mareček, M. Kadlec - Sáček, Vácha - Konaté (90. Čermák), Lafata (90.+2 Havelka), Vatajelu (88. Zahustel) - Šural. Trenér: Rada.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (69. Pilař), Bakoš, Kovařík (46. Kopic) - Krmenčík (57. Poznar). Trenér: Bečka.