53. Karlsson
88. Kozák
67. Poznar
90. Matejov

Dobrý den, vítejte  u online přenosu z utkání 23. kola fotbalové Fortuna:ligy mezi Spartou a Zlínem. Zápas začíná v 17:00.

Druhý duel, kterému se dnes budeme věnovat, svede proti sobě Spartu a Zlín. Tedy dva celky, které na jaře už potřebují bodovat. Oba totiž ve svých dvou zápasech nezískaly ani bod. A především u Sparty je to veliký problém, nepomohla ani výměna trenéra po prvním jarním kole. Na třetí Jablonec před dnešním dnem ztrácel letenský celek už šest bodů, před sebou má i České Budějovice a stejně bodů měly i tři týmy pod nimi. Tedy i deváté Slovácko. Ani Zlín ale zatím nebodoval a při formě Karviné je již jen dva body od poslední trojky. Moravané tak jsou plně namočeni do boje o záchranu, proto musí nyní v každém utkání doufat v jakýkoliv bod.

Zlín v zimě opustilo několik hráčů a je to vidět. Trenér Kameník rozhodně se vstupem do jarní části sezony nemůže být spokojen. Nejprve jeho svěřenci podali naprosto bezkrevný výkon v Karviné, která se i díky této výhře 2:0 a následné výhře s Teplicemi přiblížila Zlínu na dva body. Moravané doufali, že se bodů dočkají alespoň doma, jenže přijeli nabuzené České Budějovice ve velké pohodě. A nováček Zlín dokonale zaskočil a na jeho stadionu uloupil výhru 3:2. Dnes ale narazí na podobně motivovaného soupeře, který bude chtít body získat stejně tak moc jako oni.

V této jedenáctce se představí outsider ze Zlína. Na hrot se vrací Tomáš Poznar, šanci dostává i rychlonohý levák Lukáš Bartošák.

Sparta totiž vstoupila do jarní soutěže ještě hůř, než si vůbec mohli její fanoušci představovat v nejhorších možných snech. Před prvním jarním kole vládl optimismus, mrzet fanoušky mohlo jen neposílení na postu stopera. Jenže Pražané doma podlehli Liberci 0:2 a nezabránil tomu ani navrátilec Bořek Dočkal. Tato prohra stála místo kouče Jílka, kterého vystřídal trenér béčka Václav Kotal. Ani ten při své premiéře nedokázal bodovat. Tentokrát rudí nezvládli skórovat v Olomouci a prohráli 0:1. V tabulce jsou Sparťané po dnešních duelech až sedmí, když je o bod přeskočila po remíze v Příbrami Mladá Boleslav. Naproto tomu Olomouc prohrála v Opavě a Liberec v Teplicích ani nehrál kvůli kvalitě trávníku. Sparta se tak v případě výhry posune na páté místo o skóre před České Budějovice. Ztrácela by pak dva body na Baník a tři na Jablonec.

Matěj Hanousek a Mojmír Chytil
Matěj Hanousek a Mojmír Chytil | Foto: ČTK

V této sestavě dnes nastoupí Sparta do utkání se Zlínem. Na levém beku naskočí Matěj Hanousek, Martin Frýdek bude hrát ve středu pole po boku Michala Sáčka, aby měl Guelor Kanga více prostoru pro tvorbu hry. Jen na lavičce zůstává Bořek Dočkal. Na hrotu naskakuje Tetteh, chybí například i nemocný Plavšić.

Kvalita trávníku nedovolila sice start utkání Teplic s Libercem, ale i tak se odehrály 3 zápasy. Ve šlágru kola také na nekvalitním terénu vyhrála Plzeň v Jablonci 2:1. Opava zabrala a vyhrála doma s Olomoucí. Na Zlín tak ztrácí už jen 4 body. A poslední Příbram také bodovala, když remizovala 0:0 s Mladou Boleslaví.

Utkání je téměř tady, oba celky již nastupují na trávník Generali Areny. Sparty typicky v rudém, Zlín taktéž v klasických žlutých dresech.

Duel Sparta - Zlín právě začal.

2

Milan Heča musel ve 2. minutě zasahovat. Poznar si ve vápně nenašel prostor pro střelu, tak přiťukl Čanturišvilimu, Gruzínec však našel levačkou jen rukavice brankáře Sparty.

3

Druhé zakončení zlínských v zápase. Madjeck propadl, a Jiráček poté poslal do křídla Fantiše. Ten byl sice z úhlu, ale mohl zkusit pálit. Záložník Zlína zkoušel dloubákem přehodit Heču, což se mu povedlo, jenže přehodil výrazně i horní tyč.

5

Vypadá to, že Sparta nastupuje s Martinem Frýdkem na levém kraji zálohy před Hanouskem. Adam Hložek bude fungovat jako podhrot pod Tettehem.

9

Nadějný brejk sparty, Tetteh našel na druhé straně vápna Karlssona, jenže tomu při zpracování uskočil míč. Kanga poté v souboji o odražený míč fauloval.

10

Potřetí mohl Zlín zakončit z pravé strany. Podruhé to byl Čanturišvili, tentokrát střílel šajtlí, trefil posledního hráče před Hečou Hancka. Zlín hodně zlobí nejistou defenzívu Sparty.

13

Zlobí se Benjamin Tetteh. Ten sklepl míč pro Karlssona rukou, což rozhodčí Orel viděl a pískl.

18

Nadějnou akci přerušil ofsajd Karlssona. Vehementní protesty Tetteha nic nezmění, naopak bylo útočníkovi Sparty řečeno, že je to naposledy, příště uvidí žlutou kartu.

21

Hancko prodloužil na první tyči roh Karlssona, jenže na té zadní to nikdo nezavíral a míč tak prosvištěl malým vápnem.

23

Centr Vindheima zakončil hlavou Tetteh, jenže byl daleko brány a našel jen rukavice Rakovana.

25

Hodně sporný moment zápasu. Bartošák poslal skvělý míč za obranu, Poznar si hlavou přiťukl míč před Mandjecka, který ho drobný faulem poslal k zemi před vápnem. Jenže obránce Sparty byl posledním hráčem a mohl klidně vidět červenou kartu, na což zlínští upozorňovali.

27

Celou situaci zkoumá ještě video a Pavel Orel se jde podívat na monitor, aby vyhodnotil celou situaci.

28

A je to tady. Pavel Orel po zhlédnutím záznamu změnil názor. Zrušil žlutou kartu Mandjeckovi a udělil mu rovnou červenou. Sparta bude dohrávat v deseti.

29

Hlinkův přímý kop trefil pouze jednoho ze spoluhráčů, dorážka Jawy z otočky skončila mimo bránu.

30

Václav Kotal reaguje střídáním. Matěj Hanousek přepustil své místo Lukáši Štětinovi. Martin Frýdek se tak zatáhl na levý kraj obrany, Adam Hložek bude hrát levé křídlo.

32

Benjamin Tetteh ukázal, proč Sparta nedává góly. Útočník běžel sám na bránu, jenže místo zakončení udělal jednu pomalou kličku a zezadu jej připravil o míč Cedidla.

34

Velká šance Zlína. Bartošákův centr z levé strany našel hlavu Tomáše Poznara, jenže vytáhlý útočník trefil jen horní tyč. Velká šance hostí.

41

Lukáš Bartošák se kromě nebezpečných centrů prezentoval i ostrým faulem na Kangu. Za odměnu uviděl kartu barvy svého dresu.

45

Nastavují se 3 minuty.

45+1

Roh Kangy zakončil hlavou Tetteh, jenže jen k připravenému Rakovanovi.

45+3

Štětina byl faulován při obranném souboji Cedidlou.

První poločas je minulostí, Sparta hraje se Zlínem 0:0.

První půle sice nepřinesla branku, ale rozhodla nebyla nouze o zajímavé okamžiky. Zlín za prvních deset minut měl hned tři dobré šance, střely z pravého křídla. Sparta se sice tlačila dopředu, jenže nechávala spoustu okének. Po jednom z nich mířil sám Poznar, jenže k zemi jej poslal Mandjeck. Nejprve viděl žlutou kartu, ale po prozkoumání videa přišla změna a kamerunský obránce obdržel červenou kartu. Zlín měl i další šanci, především Poznarovu hlavičku, která skončila na břevně. Sparta kromě brejku Tetteha, který střelou neskončil, nic moc neměla. Hosté tak byli aktivnější, navíc hrají proti 10. Druhá půle by mohla být ještě zajímavější.

Druhá půle začala.

48

Frýdek se opřel do míče z dálky, ale Rakovan míč pokryl v náruči.

51

Rychlý brejk Sparty skončil zakončením Karlssona. Ten si zprava navedla míč na střed a vypálil po zemi na první tyč, Rakovan musel vyrážet na roh.

53

Sparta jde i v deseti do vedení a poprvé a jaře skóruje. Velká chyba zlínské obrany, když proti Tettehovi vykročili dva obránci a na druhé straně zůstal úplně volný Möberg Karlsson. Ten měl čas si zpracovat míč a zakončit mezi nohy Rakovana.

57

Zlín hrál možná lépe proti jedenácti než proti desíti. Naproti tomu Sparta se semkla a hlavně v druhé půli hraje výborně.

58

Další geniální akce Kangy, který počkal, až si Tetteh ve sprintu naběhne  poslal mu parádní kolmici. Zakončení pak sice přišlo, ale pokus útočníka Sparty byl zablokován.

62

Zlín se teď snaží hrát do plných, jenže vůbec mu to nejde. Brejkové pozice jim šly, do plných to vážně nejde, na to Zlín stavěný není.

65

První lepší akce Zlína po delší době. Odražený míč se ve vápně dostal k Bartošákovi a ten napálil z plného běhu míč těsně mimo bránu Sparty.

67

Tak to je studená sprcha. Zlín se dočkává z ojedinělé šance vyrovnání. Jiráček poslal míč za obranu na Poznara, k míči měl možná blíž gólman Heča. Jenže ten zaváhal, pak se rozhodl jít po míči. Jenže nebyl důrazný a Poznar se přeci jen z úhlu poté dostal ke střele do odkryté brány. Chyba letenského brankáře může stát Spartu body.

68

Zlín po brance hned střídal, Bartošáka nahradil Róbert Matejov. Ten se postavil na pravý kraj hřiště a Čanturišvili šel na levou stranu.

73

Sparta teď dva zajímavé závary ve vápně Zlína, k pořádnému zakončení se však nedostala.

75

Ze hřiště odchází jediný střelec Sparty v jarní části sezony, nahrazuje jej Martin Graiciar.

79

Sudí Orel tasí žlutou kartu, to vidí střídající Róbert Matejov, který zastavil nedovoleně průnik Adama Hložka. Po kličce mladého útočníka nic jiného zlínskému záložníkovi nezbývalo.

80

Tetteh se dostal k hlavičce ve vápně, ale bránu netrefil.

81

Odešel i druhý střelec tohoto zápasu. Tomáše Poznara nahradil Adnan Džafič.

82

Jiráčkův centr byl zablokován, Zlín bude moct udeřit ze standardní situace.

84

Poslední změna Sparty. Benjamina Tetteha, který má na kontě gólovou přihrávku, nahradil Libor Kozák.

87

Matejov dostal míč na hranici vápna, měl prostor, jenže mi trvalo, než celou akci vyřešil. Chtěl dělat kličku, což byla chyba.

88

Sparta se dočkala vítězné branky, i když už to vypadalo, že duel skončí nerozhodně. Štětina dost možná nedovoleně odtlačil Matejova a předal míč Kangovi. A záložník Sparty poslal do vápna krásný centr na Kozáka, který hlavou z bezprostřední blízkosti překonal Rakovana. Vše posvětil i VAR.

90

Róbert Matejov, který před chvílí ztratil míč a žádal si faul, se proměnil z nuly za hrdinu. Míč se odrazil z hranice vápna až doprava a Matejov tentokrát neváhal a opřel se do míče. Ten nabral skvělý směr a zaplul k zadní tyči.

90

Nastavuje se 5 minut.

90+3

Poslední změna zlínských. Jawa nahradil na hřišti Jakub Janetzký.

90+4

Jakub Janetzký je na hřišti minutu a už vidí žlutou kartu.

90+5

Poslední možnost pro Spartu. Přímý kop zpoza vápna v poslední minutě. Míč si bere Guelor Kanga.

Přímý kop Kangy skončil mimo bránu, a tak Sparta doma remizuje se Zlínem 2:2.

Sparta se ani napotřetí nedočkala na jaře vítězství. A to už to vypadalo, že se dočkají letenští třech bodů. V úvodní půli to nebyl dobrý výkon, Zlín měl víc šancí, navíc byl vyloučen Mandjeck. Jenže do druhé půle vstoupili Pražané skvěle a dočkali se i první jarní branky. Na Karlssonovu trefu dlouho neměl Zlín recept, jenže pak po dlouhém míči chyboval Heča a Poznar srovnal. Když už to vypadalo na remízu, tak po ztrátě Matejova posadil Kanga míč na hlavu Kozáka a v 88. minutě Sparta vedla. Do dvou minut ale bylo znovu srovnáno, když se prosadil právě Matejov.

Sparta se tak nedočkala výhry, hrála sice víc než 60 minut v oslabení, přesto opět bere jen bod. Ztrácí tak ze šestého místo 2 body na České Budějovice, 4 na Baník a 5 na Jablonec.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek sobotního večera.