17. 4. 2011 18:50
Jablonec - Č. Bud. 5:0, M. Boleslav - Sparta 1:2
David Lafata
David Lafata | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Jablonce pokračují ve skvělých jarních výkonech. Ve 24. kole rozstříleli České Budějovice 5:0, přičemž hned tři góly zařídil David Lafata.

Reprezentační útočník si připsal už třetí hattrick během posledních sedmi ligových zápasů.

Nezaváhali ani ostatní favorité. Sparta veze výhru 2:1 z Mladé Boleslavi, Olomouc rozstřílela Teplice 3:0 a Liberec zdolal Brno 1:0.

Daří se také Hradci Králové, který si v souboji nováčků poradil s Ústím nad Labem. Vítěznou branku však Východočeši vstřelili až v úplném závěru.

Bezzubý Baník opět nedal gól. Ostrava - Bohemians 0:0
Plzeň si poradila s Příbramí a má náskok 9 bodů

Nový muž v čele tabulky střelců, nyní už patnáctigólový Lafata, načal svůj gólový koncert ve 13. minutě, když z úhlu otevřel skóre po Pitákově přiťuknutí hlavou. Nadějný projev Jihočechů z úvodu střetnutí byl rázem pryč.

Po spolupráci s Jarolímem přidal Lafata ve 36. minutě druhou branku a po faulu Hořejše na Pitáka zkompletoval z penalty své další třígólové odpoledne. V podobně jednoznačném scénáři se odehrávala i druhá půle, v níž přidali další dvě trefy Vaněk a Kocourek.

Leonard Kweuke
Leonard Kweuke | Foto: Jakub Šafránek

První jarní nasazení záložníka Sionka v základní sestavě Sparty přinášela v Boleslavi od počátku své ovoce. Přes krajního středopolaře šla většina nebezpečných akcí hostů, z nichž hned v úvodu vyplynuly tři velké šance. Jenže dvakrát Kerič a jednou Kweuke úspěšní nebyli. Na druhé straně ohrožoval Blažka především Mendy, který střílel těsně vedle.

Jako první se ale přece jen prosadili Letenští, když se ve 36. minutě vrhnul po míči efektní i efektivní rybičkou Kweuke. Kamerunský útočník se činil i po přestávce. To poslal do vyložené šance Sionka, proti němuž musel brankář Šeda vytáhnout bravurní zákrok.

Středočeši se nevzdávali a v 63. minutě se díky důrazu Chramosty radovali z vyrovnávacího gólu. Jenže na pouhé dvě minuty. Po akci Keriče posunul všechny body na stranu Pražanů Sionko.

Na teplických Stínadlech, kde svá domácí utkání hraje Ústí nad Labem, viděla hrstka diváků průměrnou podívanou, ze které občas vybočila šance na jedné či druhé straně. Rozhodnutí tak na sebe nechalo čekat až do 88. minuty, kdy hlavou zužitkoval rohový kop Jandík.

Ke svému prvnímu gólu v lize záhy přidal i další, a tak se Hradečtí radovali ze svého čtvrtého bodového zisku v řadě. Naopak Ústí ze záchrana znovu o kus vzdálila. Na první nesestupovou příčku ztrácí šest kol před koncem sedm bodů.

Čtyři ligová utkání čekali fotbalisté Sigmy na vstřelenou branku a tuto sérii ukončili proti Teplicím už po sedmi minutách zápasu. Přes opatrný úvod zafungovala pohledná spolupráce centrujícího Janotky a přesně hlavičkujícího Ordoše.

Následně měli mírnější převahu i šance hosté, ale po změně stran se znovu prosadila Olomouc. Nejprve zvyšoval Navrátil a třetí gól přidal Přikryl.

24. kolo první fotbalové ligy:

Baumit Jablonec - Dynamo České Budějovice 5:0 (3:0)
Branky:
13., 36. a 45. (pen.) Lafata, 77. Vaněk, 90. Kocourek. Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Košec. ŽK: Hořejš, Čirkin (oba Budějovice). Diváci: 3860.

Jablonec: Valeš - Eliáš, Beneš, Pavlík, Jablonský - Vošahlík (66. Vaněk), Loučka, Jarolím, Piták, Kovařík (72. Kocourek) - Lafata (81. Třešňák). Trenér: Komňacký.
České Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Žižka, Vulin - Nitrianský (85. Hudson), Benát (73. Otepka), Černák, Čirkin, Mezlík - Ondrášek (16. Stráský). Trenér: Šilhavý.

FK Ústí nad Labem - FC Hradec Králové 0:2 (0:0)
Branky:
88. a 90.+1 Jandík. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kocián. ŽK: Zachariáš, Lamešič, L. Dvořák, Volek (všichni Ústí). Diváci: 805.

Ústí nad Labem: Vorel - Hyčka, Dreksa (90. Holek), Valenta, L. Dvořák - Jindráček, Zachariáš (59. Veverka), Martykán, Lamešič (77. Doležal), Volek - Krbeček. Trenér: Habanec.
Hradec Králové: Lindr - Hochmeister, Wozniak, Kasálek - Fischer, Pávek, Karal (67. Mišinský), Poděbradský (84. Jandík) - Pilař (73. Štěpán), P. Dvořák, Klapka. Trenér: Kotal.

Sigma Olomouc - FK Teplice 3:0 (1:0)
Branky:
7. Ordoš, 69. Navrátil, 88. Přikryl. Rozhodčí: Damková - Lhoták, Slavík. ŽK: Škerle - Matula. Diváci: 4721.

Olomouc: Drobisz - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Bajer, Rossi, Hořava - Schulmeister (39. Navrátil), Ordoš (83. Petr), Šultes (75. Přikryl). Trenér: Psotka.
Teplice: Grigar - Vidlička, Smejkal, Hošek, Rosa - Kalivoda (60. Lácha), Ljevakovič (41. Čajič), Matula, Jungr (69. Melunovič) - Vondrášek, Mareš. Trenér: Plíšek.

Zbrojovka Brno - Slovan Liberec 0:1 (0:0)
Branka:
52. Nezmar. Rozhodčí: Královec - Gallo, Dobrovolný. ŽK: Borek, Došek, Přerovský - Dočkal. Diváci: 2277.

Brno: Krbeček - Husár, Simerský, Migliorini, Hamouz - Přerovský (76. Valenta), Dostálek, Rýdek, Borek - Došek (66. Rabušic), Kalabiška. Trenér: Wagner.
Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Dejmek, Kelič (72. Holeňák), Fleišman - Dočkal, Gecov, Vácha, Breznaník (90. Papoušek) - Štajner, Nezmar (83. Hadaščok). Trenér Rada.

FK Mladá Boleslav - AC Sparta Praha 1:2 (0:1)
Branky:
63. Chramosta - 36. Kweuke, 65. Sionko . Rozhodčí: Mikel - Večeřa, Kovařík. ŽK: Kysela, Opiela - Sionko, Abena, Kladrubský, Matějovský. Diváci: 5000 (vyprodáno).

M. Boleslav: Šeda - Kysela, Rolko, Dimitrovski (68. Táborský), Šírl - Mendy (71. Dimutsos), Kúdela, Opiela, Fabián (82. Procházka) - Kulič, Chramosta. Trenér: Stanner.
Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Zápotočný, Podaný - Vacek, Matějovský, Sionko (74. Abena) - Kerič (84. Kladrubský), Kadlec - Kweuke (90. Pekhart). Trenér: Chovanec.