Sparta vyhrála ve třetím kole poháru ve Znojmě, Slavia doma otočila utkání s Třincem

Aktualizováno 20. 9. 2017 21:30
Fotbalisté Sparty zvládli první utkání po prohraném nedělním derby a ve třetím kole MOL Cupu zvítězili 1:0 na hřišti druholigového Znojma. Také Slavia zdolala soupeře z nižší soutěže, na domácí půdě si poradila s Třincem v poměru 5:1.
Bogdan Vatajelu se prvním zásahem v dresu Sparty postaral o výhru ve Znojmě.
Bogdan Vatajelu se prvním zásahem v dresu Sparty postaral o výhru ve Znojmě. | Foto: Milan Kammermayer

Znojmo/Praha - Fotbalisté Sparty postoupili do osmifinále domácího poháru MOL Cupu, druholigové Znojmo však na jeho hřišti porazili jen 1:0 a v závěru se strachovali o vítězství. O jediný gól se postaral rumunský záložník Bogdan Vatajelu svým prvním zásahem v dresu Sparty.

"Splnili jsme povinnost, všechny ligové mančafty to říct nemůžou. Samozřejmě, my jsme Sparta a měli bychom vyhrávat přesvědčivě, ale postup bereme," řekl Josef Šural, který vedl Spartu s kapitánskou páskou.

Trenér Andrea Stramaccioni po prohraném ligovém derby se Slavií udělal v sestavě hodně změn. Šanci dostali Štetina, Civič, Mavuba, Plavšič či Vatajelu. A právě rumunský krajní hráč byl klíčovou postavou utkání.

Ve 26. minutě prodloužil centr Šural, míč se dostal k Vatajeluovi, ten se zasekávačkou zbavil obránce a poslal Spartu do vedení. Již předtím domácího gólmana vystrašil z přímého kopu Mareček.

Jenže po vstřeleném gólu Sparta polevila a ukazovala, že není v ideální formě. Ve druhé půli bylo výrazně aktivnější Znojmo. Teplého vychytal brankář Dúbravka, Javůrka na poslední chvíli zastavil při brejku Mandjeck jen za cenu žluté karty a Znojemští se v závěru dožadovali i penalty po stažení Lacka, ale sudí nechal pokračovat ve hře. V posledních vteřinách se dostával do obrovské šance Mešaninov, ale nezpracoval si dlouhý pas.

Slavia se prosadila až ve druhé půli

Fotbalisté Slavie Praha vstoupili do domácího poháru MOL Cupu výhrou 5:1 nad Třincem. Ligový mistr v duelu 3. kola v poločase se čtvrtým týmem druhé nejvyšší soutěže senzačně prohrával 0:1 po hlavičce Petra Hoška z nastaveného času, ale po změně stran skóre otočil a došel si pro očekávaný postup. Trefili se Halil Altintop, Michal Frydrych, Jan Sýkora a v závěru dvakrát Tomáš Necid.

Slávistický trenér Šilhavý udělal oproti nedělnímu vítěznému derby se Spartou hned deset změn v základní sestavě a jako jediný v zahajovací jedenáctce zůstal Bořil. Červenobílí měli vytrvalou převahu, ale čtyři gólové šance v první půli neproměnili a v závěru poločasu přišel nečekaný trest. V první nastavené minutě si na centr z rohového kopu naskočil Hošek a přesnou hlavičkou šokoval Eden.

"V první půli nám chyběl pohyb, invence, nasazení. Nakonec nás to potrestalo. Nedali jsme dvě tutovky a zákon schválnosti, že jsme dostali gól do šatny," řekl novinářům Šilhavý. "Nepohlídali jsme si při rohu náběh hráčů, osobku, to se nemůže stávat," dodal Frydrych.

Favorit nechtěl připustit ostudu a po přestávce rychle otočil skóre. "Nechci říkat, že díky tomu, že jsem zvýšil hlas, jsme najednou vyhrávali. Důležité je, že si to hráči vzali k srdci a druhý poločas to bylo znát. Hned jsme za to vzali a kvalita se potom ukázala," řekl Šilhavý.

Nejprve ve 49. minutě druhým soutěžním gólem ve slávistickém dresu srovnala letní posila Altintop a hned za tři minuty po Součkově hlavičce a nejistém zákroku hostujícího brankáře dotlačil míč za čáru Frydrych.

"Gólmanovi to zůstalo pod nohama kousek od čáry. Skočil jsem tam skluzem, ještě mě tam někdo podkopl. Nějak jsem to tam dotlačil a jsem rád, že jsem se konečně v sezoně trefil," řekl Frydrych.

Pražané režírovaní střídajícím Stochem se probudili a po hodině přidali třetí trefu, když gólmana Palečka překonal Sýkora. V 71. minutě se pak střelou zpoza vápna prosadil Necid a stejný hráč v nastavení dorážkou uzavřel skóre.

"Hlavně díky Stochovi jsme zlepšili hru a otočili to. I Halil si chodil pro míče. S druhým poločasem jsme spokojeni, splnili jsme úkol," dodal Šilhavý.

Mrzelo ho, že kvůli zranění museli brzy střídat Muris Mešanovič a Jakub Hromada. "U Murise to nevypadá dobře, uvidíme, jak dopadne vyšetření," dodal Šilhavý.

Třetí kolo MOL Cupu, českého fotbalového poháru:

1. SC Znojmo - Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branka: 28. Vatajelu.

Sestava Sparta: Dúbravka - Karavajev, Mareček, Štetina, Čivič - Šural, Mavuba (69. Biabiany), Sáček, Vatajelu (82. Zahustel) - Plavšič (62. Mandjeck) - V. Kadlec. Trenér: Stramaccioni.

Slavia Praha - Třinec 5:1 (0:1)

Branky: 71. a 90.+1 Necid, 49. Altintop, 52. Frydrych, 60. Sýkora - 45.+1 Hošek.

Sestava Slavie: Kovář - Bořil (73. Van Buren), Bílek, Frydrych, Flo - Sýkora, Hromada (46. Stoch), Souček, Zmrhal - Mešanovič (32. Altintop), Necid. Trenér: Šilhavý.