Sparta vydřela v Kluži výhru. Drama rozhodl Wilfried

5. 11. 2009 22:58
Kluž - Sparta Praha 2:3 (1:2)
Bony Wilfried rozhodl o zisku tří bodů pro Spartu
Bony Wilfried rozhodl o zisku tří bodů pro Spartu | Foto: Jan Langer

Kluž (od zvláštního zpravodaje) - Fotbalisté Sparty vydřeli ve čtvrtém kole Evropské ligy výhru na hřišti Kluže 3:2, když nejprve prohospodařili vedení 2:0 po dvou trefách Jana Holendy a poté v nastaveném čase vystřelil vítězství Bony Wilfried.

Letenští tak mají ve skupině druhou výhru a sedm bodů a výrazně se přiblížili postupu ze skupiny. Navíc dokázali zlomit sérii devatenácti zápasů Kluže na domácím stadionu bez porážky.

Sparťané si chtěli z Kluže odvézt minimálně bod, ale jejich šance málem dostaly ránu hned na úvod, kdy dalekonosná střela Laciny Traoreho vypadla brankáři Blažkovi z rukavic. Gólman Letenských však míč nadvakrát zkrotil.

Trenér Jozef Chovanec dal v základní sestavě po více než měsíci důvěru uzdravenému Igoru Žofčákovi a do útoku poslal vedle Bonyho Wilfrieda Jana Holendu. A tato volba se mu velmi brzy vyplatila.

Už v Praze se Kluž ukázala jako tým zranitelný v defenzivě, a to se potvrdilo i v Rumunsku, když dvakrát v rozmezí sedmi minut pustila Holendu do gólového zakončení.

Sparťanský forvard skóroval hned po svém druhém nadějném průniku před branku.

Po šikovném lobu od Kucky za obranu si Holenda trochu komplikovaně zpracoval míč, ale pak nekompromisně prostřelil gólmana Nuna Clara.

To běžela teprve šestá minuta a pro opařené domácí fotbalisty a fanoušky přišel záhy další šok.

Do přestávky snížil Traoré

Kamil Vacek rozjel po pravé straně pohlednou akci, na jejímž konci servíroval Kušnír míč na malé vápno na rozběhnutého Holendu, který střelou k tyči podruhé skóroval.

Sparťané hrající ve žlutých dresech si na začátku zápasu pečlivě pokryli domácí útoky a sami se pokoušeli o nebezpečné kontry.

K vidění byla oboustranně svižná hra, kterou však Spartě pořádně zkomplikovala chyba stopera Tomáše Řepky z pětadvacáté minuty.

Letenský kapitán nedokázal odvrátit dlouhý míč na Traorého, který se dostal před Letenského kapitána a nedal Blažkovi šanci. Řepku obří hrubka pořádně naštvala a nakopl míč tak silně, že skončil v ulicích Kluže.

Více také: Bojím se víc upírů než Kluže, říká sparťan Kucka

Domácím rázem narostla křídla a sparťanům hlavně komplikoval život vytáhlý, ale hbitý forvard Lacina Traoré, který byl nebezpečnější než jeho parťák z útoku Nei.

Ale hosté se rychle z obdržené branky oklepali. Po půlhodině hry pálil Bony Wilfried z otočky zpoza vápna o pár decimetrů nad.

V závěru první půle pak mohla Sparta znovu zdvojnásobit své vedení. Obránce Pamič se dostal na hranici šestnáctky k vyraženému míči a po zmatku domácí obrany střílel těsně vedle.

Závěrečné drama rozhodl Wilfried

Krátce nato měl solidní šanci po rychlém kontru do rozhozené defenzivy Zeman, ale ani on bránu netrefil. Po změně stran začali aktivněji domácí a sparťanům se jen těžko dařilo delší dobu udržet míč.

Letenským ulehčil situaci Gabriel Muresan, který poslal k zemi unikajícího Holendu a faulující domácí záložník inkasoval červenou kartu.

V přesile se pak hosté opět začali více dostávat do zajímavých situací před domácím brankářem, kterého však neohrozili.
Nejnebezpečněji vypadal Kušnírův centr na Holendu, před nímž na poslední chvíli odvrátil na roh Cadú.

Sparťanům zase pořádně ztuhla krev v žilách deset minut před koncem zápasu, když se skrz šestnáctku proháčkoval Traoré a sparťanské naděje na výhru podržel výborným zákrokem Blažek.

Střídající Kadlec mohl Spartu definitivně uklidnit, ale jeho gól neplatil kvůli ofsajdu.

Domácí v závěru riskovali, tlačili se k brance Sparty a nakonec po jednom ze závarů i vyrovnali po střele střídajícího Sebastiana Dubarbiera v nastaveném čase. To už přitom domácí hráli v devíti, protože červenou kartu dostal za protesty Mara.

Vzápětí mohl vrátit výhru Spartě Zeman, který však z kontru po obrovské šanci Kluže trefil tyč.

Jenže co se nepovedlo jemu, dokonal do té doby málo výrazný Bony Wilfried, který z dalšího rychlého kontru obešel obránce i gólmana a do odkryté branky vystřelil Spartě v 95. minutě výhru.