Sparta volá na Plzeň: Chyť mě, když to (bez Vrby) dokážeš!

Kdo je střelcem podzimu? A kdo nasbíral nejvíc asistencí? I další statistiky najdete v této galerii
První polovinu Gambrinus ligy ovládla a fotbalovým půlmistrem se stala Sparta. Získala 42 bodů, což je historickým maximem, nastřílela nejvíce gólů (tedy 41) a nejméně jich dostala (jen 11). Je tedy pochopitelné, že většina jejích hráčů bude ve statistikách kralovat. Pojďme ale pěkně popořadě...
V čele tabulky střelců je prozatím s deseti trefami teplický Aidin Mahmutovič. Jenže právě v zápase ze Spartou si bosenský útočník přetrhl vaz v koleni a slavnějšího krajana Edina Džeka, který se v jedné sezoně ve žlutém dresu trefil třináctkrát, už zřejmě nenapodobí. Alespoň ne v letošní sezoně.
Místo něj se dere dopředu sparťanský záložník Josef Hušbauer, který rozvlnil síť devětkrát stejně jako africký klenot na teplických Stínadlech Franci Litsingi. Oba navíc vedou pomyslné kanadské bodování v součtu gólů a asistencí. Jenže jen o gól za nimi číhají olomoucký Martin Doležal nebo Zbyněk Pospěch z Dukly. Jarní bitva o korunu krále střelců tedy bude ještě napínavá.
Jedno je zřejmě jisté. Těžko bude někdo překonávat sezonní rekord Davida Lafaty, který činí 25 gólů. To by se musel někdo mimořádně rozstřílet. Mimochodem kapitán Sparty ve střelbě zatím tolik nedominuje, letos se sedmi trefami uzavírá první desítku.
Foto: CPA Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 12. 2013 5:00
Plzeň bude na jaře v lize stíhat pětibodový náskok fotbalistů Sparty a zvykat si na nového trenéra. Lize přibylo gólů, důvěryhodnosti nikoli

Glosář - Chyť mě, když to dokážeš!  Možná ten Spielbergův příjemný film na nedělní odpoledne znáte. Agent FBI, kterého hraje Tom Hanks, se snaží dostihnout geniálního padělatele s tváří Leonarda di Capria. 

A stejně jako lamač dívčích srdcí Leo může rošťáckou větu z názvu filmu zavolat po podzimu, ohlížeje se přitom za rameno, i kouč sparťanských fotbalistů Vítězslav Lavička

Ale on to neudělá, protože jednak není rošťák a jednak není na koho. Viktoria Plzeň totiž v první části ligové sezony ztratila kromě pěti bodů v porovnání se Spartou i trenéra Pavla Vrbu. A jeho nástupce, který se na jaře pustí do stíhačky Letenských, ještě nepředstavila.

Předpokládá se sice, že to bude Dušan Uhrin junior, ale dokud není všechno na papíře a dokud se věc nevyřídí i s Dinamem Tbilisi, které teď Uhrina zaměstnává, nic hotové není.

Ať už ale nového reprezentačního kouče nahradí v Plzni kdokoli, čeká ho těžká šichta. Nároky jsou obrovské a laťka tak vysoko, že už stojany takřka nestačí...

Sparta po obměně, Plzeň před ní

Čeká se od něj, že dožene a předežene Spartu, a to ještě úžasným ofenzivním herním stylem. Otázka zní, do jaké míry bude vycházet z dědictví, co mu Vrba zanechal, a do jaké začne obměňovat kádr.

A jaký bude mít záměr a z toho vyplývající vztahy se šéfem kabiny Pavlem Horváthem (38 let).

Ve Spartě si zimní střídání stráží ve vedení týmu vyzkoušeli před dvěma lety, na rozdíl od Plzně dobrovolně. A brutální omlazovací kúra pod vedením dua Hřebík-Hašek jim podzimní, zdánlivě jistý šestibodový náskok na druhého, nakonec rozmetala.

Jenže od té doby pracoval čas pro Spartu. Ta dnes nastupuje s jediným třicátníkem (Lafatou), zato má v základní sestavě tři 21leté fotbalisty a její kádr je viditelně perspektivnější než plzeňský, ve kterém se sedm osm důležitých hráčů "motá" v rozmezí 28-34 let.

Sparta tak má nyní v rukávu řadu výhod.

1) Zmíněný náskok 5 bodů. Ten dozajista není rozhodující, ale jistě příjemný.

2) Omlazování kádru i jeho vyladění v podobě příchodu efektivního Dočkala má úspěšně za sebou, je tedy v tomto ohledu stabilizovaná.

3) Na jaře hraje s Plzní doma, přičemž na západě Čech uhrála pro ni příznivou remízu 0:0.

Plzeň na oplátku na jaře z nabídky silných týmů pohostí Teplice či Liberec. Navíc bude v roli lovce, která je psychologicky příjemnější než pozice štvané zvěře.

Základem jejího případného úspěchu bude každopádně odpověď na otázku, jak se v kabině etabluje nový trenér.

A pak je tu ještě jeden faktor: Zda se Plzeň dostane do jarní části evropských pohárů, což zjistíme příští úterý po utkání s CSKA Moskva.

Starty v Evropské lize by Plzni pochopitelně rozmělnily koncentraci a mohly ubrat trochu sil. Výrazně by přitom samozřejmě záleželo na tom, zda by ty zápasy byly dva, nebo zda by se Viktoria nadechla k nějakému většímu jarnímu tažení.

Dočkalových 1+11 = základ úspěchu

To u Sparty se její evropská tragédie jménem Häcken proměnila v obří výhodu možnosti plné koncentrace na ligovou sezonu. Navíc vyvolala i akutní potřebu umlčet zlobu fanoušků příchodem tří dodatečných posil, z nichž jedna se vydařila velice, a i to Spartě bohatě stačí.

Bořek Dočkal a jeho "kanadské bodování" 1 gól + 11 asistencí, to vše ve 12 ligových zápasech, tady stojí jeden z pilířů podzimního úspěchu Sparty.

Ten lze vyčíslit počtem 41 nastřílených gólů a 42 posbíraných bodů. To druhé číslo znamená český rekord. Po 16 kolech měla dosud nejvíc bodíků Plzeň (41) ve své první mistrovské sezoně, tedy před třemi lety.

Sparta teď absolvovala podzim bez porážky, jen na tři remízy, s nejlepší obranou v soutěži, která inkasovala toliko 11 branek.

Co by přesto měla přes zimu řešit? Hrot jménem David Lafata byl v některých zápasech méně výrazný, než by bylo záhodno, Sparta od něj navíc určitě čekala víc než 7 gólů...

Ve středu zálohy se hráči měnili. Vacek, Matějovský, Dočkal, Mareček... Optimální varianta se stále hledá a bývalý kapitán Matějovský se cítí dost ukřivděný, když ji Lavička nevidí v něm. V létě mu navíc končí smlouva, pdobně jako obránci Švejdíkovi. To bude třeba nějak řešit.

Kdyby titul získal někdo jiný než Sparta či Plzeň, byl by to šok. Třetí Teplice na lídra ztrácejí už 14 bodů, a to je opravdu moc.

Právě Teplice, Dukla, Mladá Boleslav, Liberec a snad i Jablonec ještě drží šanci na třetí příčku v lize, která stačí na kvalifikaci Evropské ligy.

A od osmého Slovácka směrem dolů jsou zase všichni akutně ohroženi sestupem!

1. Sparta 16 13 3 0 41:11 42
2. Plzeň 16 11 4 1 37:12 37
3. Teplice 16 8 4 4 35:19 28
4. Dukla 16 7 6 3 19:13 27
5. Mladá Boleslav 16 7 5 4 32:19 26
6. Liberec 16 7 4 5 16:19 25
7. Jablonec 16 6 4 6 30:28 22
8. Slovácko 16 5 4 7 25:27 19
9. Olomouc 16 4 5 7 26:30 17
10. Znojmo 16 4 5 7 18:23 17
11. Slavia 16 4 4 8 12:28 16
12. Brno 16 4 3 9 19:26 15
13. Jihlava 16 4 3 9 21:31 15
14. Příbram 16 4 3 9 18:33 15
15. Ostrava 16 3 6 7 14:31 15
16. Bohemians Praha 1905 16 3 5 8 14:27 14

Že se osm týmů vměstná do rozmezí pouhých 3 bodů, to je vskutku nevídaná věc. A vysoký počet ohrožených může nepřímo ovlivnit i boj o titul. Soupeř, který hraje o život, je totiž i Spartě či Plzni nepříjemnější než ten, který se plácá v bezpečném středu tabulky. Jenže ten prozatím v podstatě neexistuje.

Přestříleli generaci Šmicra a Poborského

Oslavuje se, že na podzim v lize padlo obrovské množství branek. Plných 377 gólů, to tady ještě po 16 kolech opravdu nebylo. Rekord ze sezony 1995/96, kdy tu hráli ligu Poborský, Šmicer, Nedvěd a další superhvězdy, byl překonán o 19 zásahů.

A když porovnáme letošní palbu s relativně nedávným ročníkem 2004/05, zjistíme, že se liga dokázala zlepšit o vynikajících 97 gólů. To když opět porovnáváme prvních 16 kol.

Oproti předchozím ročníkům liga celkem slušně láká i diváky, podle oficiálních statistik činí průměrná návštěva podzimu na jeden zápas 5008 diváků, to je o něco víc než dřív, ale hrát si tady na přesná čísla nemá smysl. Důvod? Je totiž běžnou praxí, že hlasatelé návštěvy nadsazují, aby to "líp vypadalo" - a sčítat přesně výmysly je tak trochu nesmysl.

Nicméně skutečnost, žena plzeňském jedenáctitisícovém stadionu pravidelně mnoho volných míst nezůstává a že i Spata žene domácí návštěvy k průměru blízkému pětimístným hodnotám, je neoddiskutovatelná. Potíž je, že třeba v Teplicích přijde v euforii na Plzeň 16 000 lidí - a měsíc nato pak s bídou dvě tisícovky. Potenciál tu ale zjevně existuje, jen ho podchytit.

Nejlépe pochopitelně líbivou ofenzivní hrou. A ta se rozmáhá. Vrbova Plzeň už stylově "nakazila" řadu dalších týmů, vedle Sparty i Liberec či Teplice. Na obou zmíněných adresách ale trpěli velkou nevyrovnaností výkonů, souvisejících s úzkým kádrem a u Slovanu s paralelní účastí v Evropské lize.

Oběma těmto týmům navíc vyšla sázka na africké fotbalisty, v libereckém případě kombinované s Ukrajinci, v teplickém s Bosňany. Nové možnosti postavit do zápasu až 5 hráčů ze zemí mimo Evropskou unii využívaly tyto kluby vskutku hojně.

Hrozbou sázky, kaňkou rozhodčí

Když se ale vrátíme k vysokému počtu nastřílených gólů, musíme přidat i jednu škarohlídskou doušku. Jak totiž vyšlo najevo, sázkařské mafie obzvlášť rády vydělávají na "cinknutých" zápasech, ve kterých je domluven právě velký brankový příděl... Takže mnohé při výsledcích typu 5:5 napadají nejrůznější myšlenky...

Je pravdou, že nejvyšší soutěže se dosavadní vyšetřování dotklo (zatím?) pouze jemně, nicméně i státní zástupce již naznačoval, že okruh obviněných se velmi pravděpodobně bude rozšiřovat. (o sázkařské aféře čtěte ZDE.)

Na isport.cz už se ovšem v tomto ohledu objevila spekulace, že policie údajně zkoumá okolnosti srpnového utkání Mladá Boleslav-Liberec 4:0. Liberečtí jakékoli podezření razantně odmítají, kapitán Radoslav Kováč, trenér Jaroslav Šilhavý i ředitel Libor Kleibl dnes v rozhovoru s reportérem Aktuálně.cz řekli, že o žádném vyšetřování nebo o tom, že by byl třeba někdo z hráčů na výslechu, nemají nejmenší informaci.

Nejen sázkařská aféra ale na podzim zpochybnila důvěryhodnost českého fotbalu. Většina médií i řada expertů se prakticky po celý podzim stavěla velmi kriticky k výkonům rozhodčích, nad nimiž občas opravdu zůstával rozum stát.

Sudí dostali na jaře přidáno na odměnách, jejich šéfová Dagmar Damková pro ně rozjela i intenzivnější tréninkový program. Ale jako by to jejich výkony ještě zhoršilo...

A troufnu si tvrdit, že v tomto směru se na jaře opravdu jen těžko dočkáme zlepšení...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
Další zprávy