Sparta věří v Lavičku, nemá totiž náhradu. Rada je snad vtip

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 8. 2014 5:00
Pokud by Sparta vypadla se Zwolle, řešila by otázku trenéra Lavičky. Potíž je, že nemá náhradu
Sparta-Zwolle, zápas, který patrně rozhodne o dalším směru kariéry Vítězslava Lavičky
Sparta-Zwolle, zápas, který patrně rozhodne o dalším směru kariéry Vítězslava Lavičky | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Hledat případnou náhradu za trenéra Vítězslava Lavičku, to by byl pro Spartu v rozehrané sezoně velmi těžký úkol. Proto se na Letné všichni modlí, aby to nebylo zapotřebí.

Výsledek 1:1 ze stadionu v nizozemském Zwolle je nadějný... Forma Lavičkova mužstva sice není nic moc, ale když se odveta odehraje chytře, tak se do Evropské ligy postoupí a bude relativní klid. Alespoň na chvíli.

Tohle je optimální scénář, se kterým by vedení Sparty podle informací z Letné velmi rádo počítalo.

Ligové výkony a výsledky poslední doby (0:1 s Baníkem i na Dukle) ale varují: Herní krize Sparty není úplně mělká.

A kdyby měl tým poté, co ztratil v Malmö šanci hrát Ligu mistrů, přijít také o soutěž útěchy, tedy o Evropskou ligu, je velmi pravděpodobné, že nad Letnou by se začalo pořádně blýskat...

Trenér Vítězslav Lavička (a s ním celý sportovní úsek klubu) měl namále už loni, po ostudném vypadnutí s Häckenem. A druhou sezonu v řadě bez skupinové fáze evropské soutěže už by asi majitel klubu Daniel Křetínský vydýchával těžko.

Trenér Vítězslav Lavička je jistě skvělý muž a navíc expert hodný respektu, jenže ve fotbale rozhodují výsledky. A ty generují peníze. Lavička sice získal se Spartou double, jenže to je pro ni málo. A on to dobře ví.

Sparta se potřebuje srovnávat s Evropou. Jenže to se jí poslední dobou příliš nedaří.

Dobrosrdečnosti už bylo dost

Podle dostupných informací ze zákulisí věří Sparta trenéru Lavičkovi natolik, že nikde a s nikým dosud nespustila ani žádné přípravné rozhovory.

Pro případ uplatnění černého scénáře má tedy zatím jen vizi, jaký by ten případný nový trenér měl být. "Typově úplně jiný než dobrosrdečný Lavička. Kdyby ke změně mělo dojít, chtěla by Sparta někoho přísného, kouče, kterého by se hráči trochu báli," shodují se zdroje blízké letenskému klubu.

V kancelářích Sparty údajně mělo v tomto smyslu padnout jméno Petra Rady. Bývalý reprezentační kouč by k této charakteristice jistě pasoval, jenže...

Jenže teď vede Jihlavu a zaznamenal s ní v novém ročníku ligy bilanci pět utkání - pět porážek. To sice znamená, že už brzy může být volný, jenže Spartě by se asi jen těžko podařilo vymyslet, kterak fanouškům nabídnout jako spasitele trenéra, který by od konkurence přicházel s tak žalostným počinkem. Radův možný příchod se tedy rýsuje spíš jako špatný vtip.

Jenže koho jiného? Trenérské osobnosti jako by v Česku takřka vymřely. To dobře vědí i v Plzni, kde v zimě sháněli náhradu za Pavla Vrbu a už půl roku nato za Dušana Uhrina.

Hřebík by měl doma peklo

Když zůstaneme u toho, že hledáme trenéra tvrďáka, napadne možná někoho stávající sportovní ředitel Jaroslav Hřebík. Ten už si ale na lavičce Sparty vypjatých emocí a nespokojenosti radikálních fanoušků užil údajně přespříliš na to, aby mu další návrat do první linie prošel u manželky Dany.

Volný je Jozef Chovanec, kterého vlastně Hřebík v prosinci 2011 v pozici generálního sportovního manažera střídal. Kdyby Křetínský opět povolal Chovance na Letnou, přiznal by tím svou obrovskou porážku a pošlapal by tím totálně vizi mladé Sparty postavené na silném ročníku 1992. Nicméně jednou už takové "co jsme si, to jsme si" na lince Křetínský-Chovanec v minulosti proběhlo. Repete se zcela vyloučit nedá, ale nijak zvlášť pravděpodobné asi také není.

Pokud by Sparta hledala někoho, kdo je s ní historicky spojený, má v životopisu nějaký ten úspěch a prosadil se i v Evropě, mohla by najít i jméno Zdeňka Ščasného.

Ten Spartu dovedl ke dvěma titulům, ale v roce 1999 musel odejít, když si nové košťálovské vedení přivedlo na trenérskou pozici Ivana Haška.

Ščasný proto byl nějaký čas vůči Spartě poměrně zatrpklý, nicméně mnohé už zahladil čas. V Teplicích v poslední době prokazuje, že řemeslo ještě nezapomněl. Ale je tam pod smlouvou.

A kdo je volný?

Dušan Uhrin mladší, kterého před pár dny vypoklonkovali z Plzně. Asi by pro obě strany nebylo úplně jednoduché navázat spojenectví krátce poté, co na sebe mávaly šavlemi z nepřátelských hradeb.

Michal Bílek? Od reprezentace neodcházel zrovna s aureolou vítěze. Navíc s ním vedení Sparty příliš nekamarádí od časů nominace na Euro 2012. Nějak se mu do ní totiž tenkrát nevešel ani jeden fotbalista z Letné.

Karla Brücknera už asi z Olomouce nikdo nedostane, vyjma občasné výpomoci u národního týmu, František Komňacký svými posledními štacemi v Ostravě či Jihlavě naznačil, že už má patrně lehce "po sezoně".

Vést Spartu by si dozajista troufal Josef Csaplár. Jenže už šest let si nikdo netroufl svěřit dospělé fotbalisty jemu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Aktualizováno před 1 hodinou

Farského odjezd je dle Zemana podvodem na voličích. S Lipavským odmítá mluvit

Odjezd poslance STAN Jana Farského na půlroční stáž do Spojených států je podle prezidenta Miloše Zemana podvodem na voličích, který činí vládní hnutí Starostů málo důvěryhodným. Zeman to řekl v Pressklubu na Frekvenci 1.

Podle Zemana je nesporné, že Farský voliče podvedl. "Já bych doplnil, že je to hloupý podvod na voličích, hloupý podvod je ten, který snadno prohlédnete," řekl. "Já to chápu jako výraz neuvěřitelného amatérismu, který vzhledem k pozici pana Farského ve STANu samozřejmě činí málo důvěryhodným i STAN jako celek," dodal.

Zeman také uvedl, že se hodlá o zahraniční politice bavit jen s premiérem Fialou, obnovení schůzek i s ostatními představiteli, jakými je například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pokládá za zbytečné.

Prezident dále řekl, že jeho zdravotní stav se lepší a 26. února navštíví poprvé po svém propuštění z nemocnice Pražský hrad. 

Další zprávy