Sparta věří v Lavičku, nemá totiž náhradu. Rada je snad vtip

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 8. 2014 5:00
Pokud by Sparta vypadla se Zwolle, řešila by otázku trenéra Lavičky. Potíž je, že nemá náhradu
Sparta-Zwolle, zápas, který patrně rozhodne o dalším směru kariéry Vítězslava Lavičky
Sparta-Zwolle, zápas, který patrně rozhodne o dalším směru kariéry Vítězslava Lavičky | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Hledat případnou náhradu za trenéra Vítězslava Lavičku, to by byl pro Spartu v rozehrané sezoně velmi těžký úkol. Proto se na Letné všichni modlí, aby to nebylo zapotřebí.

Výsledek 1:1 ze stadionu v nizozemském Zwolle je nadějný... Forma Lavičkova mužstva sice není nic moc, ale když se odveta odehraje chytře, tak se do Evropské ligy postoupí a bude relativní klid. Alespoň na chvíli.

Tohle je optimální scénář, se kterým by vedení Sparty podle informací z Letné velmi rádo počítalo.

Ligové výkony a výsledky poslední doby (0:1 s Baníkem i na Dukle) ale varují: Herní krize Sparty není úplně mělká.

A kdyby měl tým poté, co ztratil v Malmö šanci hrát Ligu mistrů, přijít také o soutěž útěchy, tedy o Evropskou ligu, je velmi pravděpodobné, že nad Letnou by se začalo pořádně blýskat...

Trenér Vítězslav Lavička (a s ním celý sportovní úsek klubu) měl namále už loni, po ostudném vypadnutí s Häckenem. A druhou sezonu v řadě bez skupinové fáze evropské soutěže už by asi majitel klubu Daniel Křetínský vydýchával těžko.

Trenér Vítězslav Lavička je jistě skvělý muž a navíc expert hodný respektu, jenže ve fotbale rozhodují výsledky. A ty generují peníze. Lavička sice získal se Spartou double, jenže to je pro ni málo. A on to dobře ví.

Sparta se potřebuje srovnávat s Evropou. Jenže to se jí poslední dobou příliš nedaří.

Dobrosrdečnosti už bylo dost

Podle dostupných informací ze zákulisí věří Sparta trenéru Lavičkovi natolik, že nikde a s nikým dosud nespustila ani žádné přípravné rozhovory.

Pro případ uplatnění černého scénáře má tedy zatím jen vizi, jaký by ten případný nový trenér měl být. "Typově úplně jiný než dobrosrdečný Lavička. Kdyby ke změně mělo dojít, chtěla by Sparta někoho přísného, kouče, kterého by se hráči trochu báli," shodují se zdroje blízké letenskému klubu.

V kancelářích Sparty údajně mělo v tomto smyslu padnout jméno Petra Rady. Bývalý reprezentační kouč by k této charakteristice jistě pasoval, jenže...

Jenže teď vede Jihlavu a zaznamenal s ní v novém ročníku ligy bilanci pět utkání - pět porážek. To sice znamená, že už brzy může být volný, jenže Spartě by se asi jen těžko podařilo vymyslet, kterak fanouškům nabídnout jako spasitele trenéra, který by od konkurence přicházel s tak žalostným počinkem. Radův možný příchod se tedy rýsuje spíš jako špatný vtip.

Jenže koho jiného? Trenérské osobnosti jako by v Česku takřka vymřely. To dobře vědí i v Plzni, kde v zimě sháněli náhradu za Pavla Vrbu a už půl roku nato za Dušana Uhrina.

Hřebík by měl doma peklo

Když zůstaneme u toho, že hledáme trenéra tvrďáka, napadne možná někoho stávající sportovní ředitel Jaroslav Hřebík. Ten už si ale na lavičce Sparty vypjatých emocí a nespokojenosti radikálních fanoušků užil údajně přespříliš na to, aby mu další návrat do první linie prošel u manželky Dany.

Volný je Jozef Chovanec, kterého vlastně Hřebík v prosinci 2011 v pozici generálního sportovního manažera střídal. Kdyby Křetínský opět povolal Chovance na Letnou, přiznal by tím svou obrovskou porážku a pošlapal by tím totálně vizi mladé Sparty postavené na silném ročníku 1992. Nicméně jednou už takové "co jsme si, to jsme si" na lince Křetínský-Chovanec v minulosti proběhlo. Repete se zcela vyloučit nedá, ale nijak zvlášť pravděpodobné asi také není.

Pokud by Sparta hledala někoho, kdo je s ní historicky spojený, má v životopisu nějaký ten úspěch a prosadil se i v Evropě, mohla by najít i jméno Zdeňka Ščasného.

Ten Spartu dovedl ke dvěma titulům, ale v roce 1999 musel odejít, když si nové košťálovské vedení přivedlo na trenérskou pozici Ivana Haška.

Ščasný proto byl nějaký čas vůči Spartě poměrně zatrpklý, nicméně mnohé už zahladil čas. V Teplicích v poslední době prokazuje, že řemeslo ještě nezapomněl. Ale je tam pod smlouvou.

A kdo je volný?

Dušan Uhrin mladší, kterého před pár dny vypoklonkovali z Plzně. Asi by pro obě strany nebylo úplně jednoduché navázat spojenectví krátce poté, co na sebe mávaly šavlemi z nepřátelských hradeb.

Michal Bílek? Od reprezentace neodcházel zrovna s aureolou vítěze. Navíc s ním vedení Sparty příliš nekamarádí od časů nominace na Euro 2012. Nějak se mu do ní totiž tenkrát nevešel ani jeden fotbalista z Letné.

Karla Brücknera už asi z Olomouce nikdo nedostane, vyjma občasné výpomoci u národního týmu, František Komňacký svými posledními štacemi v Ostravě či Jihlavě naznačil, že už má patrně lehce "po sezoně".

Vést Spartu by si dozajista troufal Josef Csaplár. Jenže už šest let si nikdo netroufl svěřit dospělé fotbalisty jemu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 11 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy