Sparta vábí Šurala, ale nedohodla se na ceně. Jako u Kopice

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 2. 2015 6:30
Fotbalová Sparta ještě svou snahu získat kvalitního prověřeného útočníka nevzdala. Jedná o možném příchodu Josefa Šurala z Liberce
Liberecký Josef Šural (vpravo) patří mezi přestupové cíle Sparty. K případné dohodě je ale daleko
Liberecký Josef Šural (vpravo) patří mezi přestupové cíle Sparty. K případné dohodě je ale daleko | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Ještě to nevzdali. Fotbalová Sparta stále pracuje na realizaci své zimní transferní priority, kterou je příchod prověřeného útočníka. Hráče, u něhož by se mohla spolehnout, že na jaře bude kvalitně krýt záda, případně vytvářet větší konkurenci Davidu Lafatovi.

Z toho důvodu Sparta oslovila vedení libereckého Slovanu. Ráda by si totiž na Letnou odvedla Josefa Šurala. Čtyřiadvacetiletý ofenzivní hráč se pod Ještědem podílel na zisku titulu v roce 2012 i na slavném tažení pohárovou Evropou v průběhu minulé sezony. Nakoukl už i do reprezentace a na podzim byl největší oporou Liberce. Zvládl i přesun z pravé strany hřiště na pozici středního útočníka, což je právě pozice, na které kvůli její nedostatečné alternaci tlačí bota i Spartu.

"Ano, můžu potvrdit, že ohledně Josefa Šurala ze strany Sparty kontakt směrem k nám proběhl, " netajil skutečný stav věcí liberecký sportovní ředitel Jan Nezmar. "V těchto dnech se to téma ale ani nijak zvlášť neřeší, podle mě je opravdu nepravděpodobné, že by nás měl Šural teď v zimě opouštět.

Liberec chce od Sparty Kováče

Hráčův agent David Nehoda sleduje situaci, ale... "Ale teď to mají v rukou kluby, je na nich, jestli dojdou k dohodě, nebo ne." Leč dohoda se zatím jeví daleko, a to hned ze dvou důvodů.

Liberci se totiž mimořádně nevyvedl ligový podzim, takže na jaro se připravuje se značnou nervozitou, již s sebou přináší průběžná patnáctá, tedy sestupová příčka v tabulce. Přímé ohrožení sestupem vede liberecké vedení k logické myšlence, že prodat v takové situaci svého klíčového hráče by se mohlo nevyplatit.

Připomeňme, že Liberec vsítil na podzim v 16 odehraných kolech celkem 19 branek. Přičemž pod sedmi z nich se skvěl střelecký a pod dvěma dalšími i "asistentský" podpis Josefa Šurala. Osobní podíl na devíti gólech z 19, to je prostě jednoznačný důkaz současného významu Josefa Šurala pro Liberec.

Ludvík Karl, boss Slovanu, každopádně Spartě neřekl rovnou Ne. Ale za Šurala si stanovil takovou sumu, že ji Sparta nemíní akceptovat. Řádově by se podle dostupných informací mělo patrně jednat o částku někde kolem 20 milionů korun.

Oficiální stanovisko Sparty k otázce Šurala zůstává zatím v té nejobecnější rovině. "Sparta má vytipovaný jistý okruh hráčů, kteří ji v souvislosti s transferní politikou zajímají, ale žádná konkrétní jména nyní v této souvislosti komentovat nebudeme," řekl Ondřej Kasík, mluvčí pražského klubu.

Poté, co Sparta před dvěma lety získala Davida Lafatu z Jablonce za 20 milionů a Lukáše Váchu z Liberce za 15 milionů + tři hráče (= v součtu tedy orientačně za 25 milionů korun), stanovila si následně interní cenovou hranici, kterou již nemíní překračovat. Ona hranice se nejspíš pohybuje právě kolem 20 milionů korun, každopádně za Šurala se takovou sumu Sparta vyplatit nechystá.

Z podobného důvodu se zasekl i rozjednaný přestup Jana Kopice na Letnou. Šéf Jablonce Miroslav Pelta si ho v danou chvíli cení na milion eur, tedy podle aktuálního kurzu 27,7 milionu korun - a na to Sparta nereflektuje. Jablonec se už proto nyní tváří, že zimní kolo vyjednávání o Kopicovi již skončilo a příběh se znovu neotevře dřív než v létě.

Nicméně zimní přestupní okno se v Česku zabouchne až 21. února. A do té doby se ještě rozjednané přestupy Šurala či Kopice teoreticky nějak pohnout mohou.

Pro zajímavost: Na soustředění v Turecku nyní Sparta a Liberec sídlí v sousedních hotelech, což by teoreticky mohlo komunikaci usnadnit. Slovan se ovšem s letenským klubem nebaví jen o Šuralovi. O co jde? Liberec stále neztratil svůj eminentní zájem na tom, aby se z Letné pod Ještěd vrátil Radoslav Kováč. "Stopera samozřejmě sháníme, ale s případem Šural bych to vůbec nespojoval, to jsou dvě na sobě zcela nezávislé věci," konstatuje liberecký ředitel Nezmar.

Útok? Lafata a mladé otazníky

Koho má nyní Sparta k dispozici pro útok? Davida Lafatu, autora deseti gólů ligového podzimu. Vedle něj devatenáctiletého Patrika Schicka, dále Patrice Picaulta, který v zimě přišel z nižší americké soutěže. A čerstvě také Ivana Schranze, jednadvacetiletý talent z Trnavy, který je však sportovním vedením Sparty vnímaný spíš jako alternativa na pravý kraj hřiště nežli na hrot.

Martin Nešpor a Lukáš Juliš zůstávají stále mimo kvůli následkům zdravotních problémů, Tomáše Přikryla půjčila Sparta Dukle, Romana Bednáře zase Příbrami.

Letenský tým v zimě posílil ještě albánsko-norský záložník Herolind Shala, který by se měl zhostit role, již před odchodem na hostování do Cagliari zastával Josef Hušbauer. Pro úplnost připomeňme, že z Letné odešli v zimě ještě záložník Kamil Vacek do Mladé Boleslavi a také Manuel Pamič, opět do nižší italské ligy.

Naopak se zdá, že tentokrát už se v ligovém kádru Sparty nejspíš udrží její kmenový hráč Jakub Podaný, který naposledy působil v indické Bombaji.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy