Sparta v Jablonci prohrála a z poháru vypadla

14. 4. 2015 19:22
Fotbalisté Sparty neobhájí zisk domácího poháru, ve čtvrtfinále vypadli s Jabloncem.
Jablonec postupuje do semifinále poháru
Jablonec postupuje do semifinále poháru | Foto: Milan Kammermayer

Jablonec - Obhajoba nebude. Fotbalisté Sparty prohráli v odvetě čtvrtfinále Poháru FAČR  s Jabloncem 0:2 a po úvodní výhře 2:1 v soutěži končí. Mladá Boleslav si prostřílela cestu do semifinále přes Slovácko a vyhrála poměrem 5:3. Postoupil také Liberec, který doma napravil první zaváhání s Třincem a tentokrát zvítězil 2:0.

Zatímco jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý udělal oproti poslednímu ligovému utkání tři změny, sparťanský kouč Vítězslav Lavička zamíchal se základní sestavou hned na pěti místech. Kanonýr Lafata například v úvodu zůstal na lavičce, další útočník Kadlec nebyl ani na střídačce a mezi tyčemi dostal šanci Miller.

Po dvaceti minutách opatrné hry měla v souboji třetího s druhým týmem ligy první gólovou šanci Sparta, Krejčí ale z malého vápna po Konatého přízemním centru přestřelil. A tak udeřilo na druhé straně. Sudí Ardeleánu odpískal ve 22. minutě po zákroku Kováče na Doležala penaltu a nejlepší ligový střelec Jablonce zadák Novák střelou k tyči otevřel skóre.

Letenští mohli rychle srovnat. Matějovský chytrým obloučkem zpoza vápna přehazoval Hrubého a míč zastavilo břevno. K dorážce hlavou se dostal Řezníček, ale opět trefil jen horní konstrukci branky. Vzápětí se hosté po kontaktu Konaté s domácím gólmanem Hrubým marně dožadovali penalty.

Na rozdíl od nedávného bezbrankového duelu se Spartou v lize byl dnes Jablonec mnohem efektivnější. Ve 37. minutě vystihl Holkovo zaváhání Kopic, prošel středem pole a přízemní střelou k tyči zvýšil.

Hostující kouč poslal místo Krejčího na trávník střídajícího Lafatu. Ten v 73. minutě z velmi výhodné pozice zahrál přímý kop pod břevno a Hrubý se musel hodně natahovat, aby míč vytáhl na roh. Letenští se v závěru hodně tlačili dopředu, trenér Lavička nasadil Schranze s Picaultem a na hřišti se tak sešli hned čtyři sparťanští útočníci, ale Jablonec soupeře do vyložené šance nepustil.

Přestřelku zvládla lépe Boleslav

Mladoboleslavský trenér Karel Jarolím doufal, že jeho svěřenci předvedou lepší výkon než v posledních ligových zápasech, kdy se jim tolik nedařilo. To se povedlo, i když velkou chybou jim pomohl obránce Slovácka Kuncl, který nezvládl rozehrávku. Wágner získal míč, obešel i gólmana Heču a střelou do prázdné branky otevřel skóre. V tu chvíli Slovácko potřebovalo minimálně dva góly a muselo vrhnout více sil do ofenzivy.

Chvíli před poločasem vystřelil Valenta, domácí brankář Hruška vyrazil míč jen k Trávníkovi a reprezentant do 21 let dorážkou srovnal.

Ovšem i na druhé straně zaúřadoval hráč, který by v červnu neměl chybět na evropském šampionátu do 21 let. Skalák dostal zpětnou přihrávku od Vacka a trefil se přesně k tyči.

Krátce nato Skalák vybojoval penaltu po faulu Kaloudy a Wágner svou druhou brankou rozhodl. V závěru ještě dvěma góly postup pojistil Ďuriš, Slovácko už stihlo jen brankami Košúta a Diviše zmírnit prohru.

Pavelka dal postupový gól v 89. minutě

Velký obrat se povedl fotbalistům Liberce, kteří v prvním duelu v Třinci prohráli 1:3. V odvetě čtrnáctý tým druhé ligy porazili 2:0 a díky gólu vstřelenému na hřišti soupeře prošli dál.

Postupový gól vstřelil v 89. minutě David Pavelka, který nastoupil poprvé po zranění. Před ním se trefil Michal Breznaník. Třinec promarnil šanci na historický postup.

Semifinálové dvojice určí páteční los. Hrát by se mělo 29. dubna, odvety pak 13. května.

Odvetné utkání čtvrtfinále fotbalového Poháru FAČR:

Baumit Jablonec - Sparta Praha 2:0 (2:0)
22. F. Novák z pen., 37. Kopic. Rozhodčí: Ardeleánu - Blažej, Urban. ŽK: Crnkič - Kováč, Vácha. Diváci: 2911. První zápas: 1:2, postoupil Jablonec.

Jablonec: V. Hrubý - M. Kysela (63. Romera), Pernica, Beneš, F. Novák - Greguš, Hübschman - Kopic, M. Pospíšil, Crnkič (75. Mingazov) - Doležal (89. Rossi). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Miller - J. Brabec, Kováč, Holek, Podaný (79. Schranz) - Vácha - Konaté (84. Picault), Dočkal, Matějovský, L. Krejčí (57. Lafata) - Řezníček. Trenér: Lavička.

Mladá Boleslav - Slovácko 5:3 (1:1)
21. a 65. z pen. Wágner, 75. a 90. Ďuriš, 54. Skalák - 42. Trávník, 77. Košút, 90.+2 Diviš. Rozhodčí: Houdek - Kordula, Moláček. ŽK: Vacek, Magera, Ďuriš - Trávník, Hlúpik, Kuncl. Diváci: 477. První zápas: 2:2, postoupila Mladá Boleslav.

M. Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Šisler, Koch - Ščuk, Vacek - Skalák, Magera, Ďuriš (90.+1 Klobása) - Wágner (81. Zahustel). Trenér: K. Jarolím.

Slovácko: Heča - Kuncl, Košút, T. Rada, Šimko - Trávník, Valenta - Diviš, Kalouda (65. Havlík), Kerbr (50. Hlúpik) - Došek. Trenér: Habanec.

Liberec - Třinec 2:0 (0:0)
Branky: 66. Breznaník, 89. Pavelka. Rozhodčí: Pechanec - Pelikán, Pochylý. ŽK: Soungole, Breznaník, Pavelka - Kubáň, Tomeček, Matoušek, Malcharek. ČK: 89. Matoušek, 90.+1 Kubáň. Diváci: 2224. První zápas: 1:3, postoupil Liberec.

Liberec: Kolář - Coufal, Brabec, Pimpara, Fleišman - Soungole (69. Pavelka) - Douglas (61. Luckassen), Frýdek, Ďubek, Breznaník - Ndiaye (55. Bakoš). Trenér: Vavruška.

Třinec: Paleček - Matoušek, Vomáčka, Hloch, Kubáň - Tomeček (71. Joukl), Ceplák, Motička, Hupka - Smetana (35. Dedič), Malcharek (85. Čelůstka). Trenér: Kalivoda.