Sparta: Trest je moc přísný. Může ovlivnit průběh ligy

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 2. 2011 0:00
Distanc za podvod dostali Chovanec, Kadlec i Pekhart
Jozef Chovanec.
Jozef Chovanec. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Fotbalová Sparta Praha zaplatí pokutu 750 tisíc korun za to, že její hráči nastoupili na španělském soustředění proti Petrohradu, ačkoli v té době měli plnit reprezentační povinnosti.

Pykat za podvod budou i jednotlivci. Generální manažer Jozef Chovanec nesmí 10 týdnů na lavičku, reprezentanti do 21 let Tomáš Pekhart a Václav Kadlec budou Spartě chybět ve dvou soutěžních utkáních. Sparta považuje trest za příliš přísný a dala jasně najevo, že se odvolá.

Čtěte také:
Sparta už Šmicra před disciplinárku postavit nechce
Šmicer: Hráčům Sparty by měla být zastavena činnost
Sportbar: Sparta se hrabe do pekla

Tresty dnes vynesla disciplinární komise ČMFS. Oproti očekávání zůstal bez trestu kapitán Tomáš Řepka, který podepsal zápis. Pekhart, Kadlec a Chorvat Pamič totiž nastoupili v dresech jiných fotbalistů, Abeny, Kadeřábka a Podaného.

Manuel Pamič trest nedostal, protože v chorvatské nominaci prý nakonec nefiguroval.

"Klub i generální sportovní manažer byli potrestáni za porušení předpisů a řádů ČMFS a to ve vztahu k předpisu FIFA, který upravuje, jakým způsobem a za jakých podmínek mají být uvolňováni na sraz reprezentace. Hráči byli potrestáni za nedostatečně omluvenou účast na reprezentačním utkání," uvedl šéf disciplinární komise Jiří Golda.

Kadlec v dresu Kadeřábka v zápase proti Zenitu.
Kadlec v dresu Kadeřábka v zápase proti Zenitu. | Foto: fc-zenit.ru

Chovanec se kvůli trestu vrátí na lavičku svého týmu až v 27. kole Gambrinus ligy. Kadlec s Pekhartem budou chybět příští pondělí v Ostravě a při následném domácím utkání s Příbramí.

Sparťané sice uznávají svou chybu, s výší trestu ale nesouhlasí a hodlají se odvolat. "Vedení AC Sparta Praha považuje výši trestu uloženého disciplinární komisí ČMFS za neadekvátní, klub se proti verdiktu odvolá. Vedení Sparty se domnívá, že tento trest může ovlivnit průběh Gambrinus ligy, a to způsobem, který není v zájmu této soutěže. O titulu by měly rozhodovat výsledky na hřišti," uvedl klub v prohlášení.

Manažer Chovanec před disciplinární komisí zopakoval původní verzi. Tedy, že k záměně dresu došlo proto, že se všichni tři hráči uzdravili až na poslední chvíli. "Otázka záměny dresů byl jeden ze střípků, ze kterých jsme si poskládali mozaiku a pak jsme rozhodli tak, jak jsme rozhodli," uvedl Golda.

Výpovědi hráčů se podle něj lišily. "Pokud pokládáte hráčům a představitelům stejné nebo podobné otázky a slyšíte ne úplně stejnou, nebo odlišnou odpověď, o něčem to vypovídá," podotkl Golda.

Sparťané ale přišli také s novým argumentem. Vinu za celý problém dávali za vinu vedoucímu mužstva Davidu Simonovi. Chovanec mu měl hodinu před zápasem se Zenitem říct, aby informoval svaz. To se ale nestalo.

"Položili jsme Spartě otázku, proč o chybě pana Simona mluví až teď a z mého pohledu jsme nedostali uspokojivou odpověď," řekl Golda. Trestat Simona komise nebude. "Rozhodli jsme se jít cestou, že klub odpovídá za své hráče a funkcionáře. To bychom pak mohli předvolávat maséry a kustody," prohlásil Golda.

Disciplinárka zároveň potvrdila, že nebude řešit reprezentačního manažera Vladimíra Šmicra, který rozčílil sparťany vyjádřením o tom, že by hráčům měla být zastavena činnost. Sparta podnět nakonec stáhla. 

Potrestán byl i další sparťan, Kamerunec Leonard Kweuke za to, že při lednovém halovém turnaji provokoval fanoušky Slavie gestem, při kterém si symbolicky rukou podřezával hrdlo. Kweuke zaplatí 20 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

Další zprávy