Sparta skončila v Poháru UEFA výhrou

ČTK, SportPlus
30. 11. 2006 22:40
Vídeň - Fotbalisté Sparty Praha vyhráli v poslední zápase základní skupiny Poháru UEFA na hřišti Austrie Vídeň 1:0. Uvnitř: Galerie

Vítězství jim zajistil už v 11. minutě po rohu Tomáš Řepka. Sparťanské naděje na postup do další fáze však jsou naprosto mizivé.

Jejich teoretickou naději může podpořit už pouze Ajax Amsterodam, pokud by v posledním utkání na hřišti Waregemu prohrál nejméně o pět branek.

Padesátitisícový stadion Ernsta Happela sice zel prázdnotou, ale fotbalisté obou soupeřů dávali najevo, že v zápase bez zábran chtějí zažít důstojné loučení s pohárem. Hrálo se ve svěžím tempu, navrch měli útočně ladění hráči a na obou stranách hned v úvodu bylo i několik nebezpečných akcí.

Nejdříve se po kiksu Řepky ve druhé minutě řítil do šance Maicon, ale jeho tvrdá střela mezi tyče nezamířila. Sparta se snažila soupeře napadat hodně hluboko na jeho polovině hřiště a po zisku míče o rychlý přechod do ofenzivy.

To se jí podařilo už v desáté minutě, kdy Kisel prošel po narážečce se Zabavníkem až před Safara, ovšem jeho zpětnou přihrávku srazil Hill na roh.

Ten se stal domácím osudným: Matušovič posadil v 11. minutě míč přesně na hlavu Řepky, který hlavou z dvanácti metrů našel nekrytý růžek branky a zaznamenal svůj první soutěžní gól ve sparťanském dresu po návratu z Anglie.

Na stylu obou soupeřů bylo zřejmé, kdo má zkušenější tým. Sparta ve středu hřiště lépe kombinovala, Austria se snažila využívat spíše dlouhých míčů do křídelních prostorů, odkud se ale prosadit nedokázala.

Až ve 34. minutě se poprvé domácí trefili mezi tyče, Lasnikova rána však skončila v koši Grigara, který nahradil zraněného Blažka. I proto český půlmistr odcházel do šaten s těsným vedením.

Domácí do druhého poločasu nastoupili hodně nabuzeni a už ve 47. minutě mohli také po rohu srovnat, jenže Lasnikův centr usměrnil Pichlman z pěti metrů hlavou vedle tyče.

Pak ale ovládla hřiště znovu Sparta a připravovala si před šestnáctkou Austrie stále více prostoru pro střelecké pokusy. V 58. minutě mohla vést o dvě branky; Šimák z trestného kopu z pětatřiceti metrů orazítkoval svou dělovkou břevno.

Nápor hostujícího týmu pokračoval a o tři minuty to byl znovu Šimák, který se pokusil vystřelit z dvaceti metrů, ale tentokrát jeho střelu brankář Safar vytěsnil na roh.

Domácí vypadali v těch chvílích hodně bezradně, ale stále ještě mohli zápas zvrátit, protože Sparta byla nebezpečná jen po trestné území Austrie. Došek byl důkladně přikryt, mnohem nebezpečnější byl proto Šimák, hrající z druhé útočné vlny.

V 71. minutě mohli stále aktivnější hosté své vedení pojistit, ovšem po Pospěchově akci si střídající Kolář nevšimnul, že má před sebou odkrytou branku a zbrkle pálil do boční sítě.

Austrie byla v těch chvílích zralá boxerskou terminologií "na ručník", jenže Sparta zase názorně předváděla, že její největší současnou slabinou je malá produktivita a důraz v posledních třiceti metrech.

Přesto už sparťané dokázali dotáhnout duel do vítězného konce a sto sparťanských fandů v hledišti mohlo začít s oslavami. Pokud by ale jejich tým nevstoupil do soutěže tak špatně, mohl se těšit na další jarní utkání.

Ta jsou nyní už pouze nedostižným snem, který by mohl pouze totálním selháním naplnit za dva týdny Ajax. Nic na tom nezměnila ani tyč, kterou v nastaveném čase nastřelil střídající Lustrinelli.

Výsledek:
Austria Vídeň - Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branka: 11. Řepka. Rozhodčí: Lajuks - Pukijans, Popovičenko (všichni Lot.). ŽK: Ertl, Wallner, Schragner - Matušovič. Diváci: 8600.
Austria: Safar - Ertl, Metz, Hill, Schragner - Mair (69. Mila), Kiesenebner, Netzer (65. Blanchard), Lasnik - Maicon (77. Wallner) - Pichlman. Trenér: Zellhoffer.
Sparta: Grigar - Zabavník, Drobný, Řepka, Kadlec - Pospěch, Kisel (86. Lustrinelli), Sivok, Matušovič (46. Kolář) - Došek, Šimák (73. Sylvestre). Trenér: Bílek.