Sparta se střelecky probrala v závěru

SportPlus, ČTK
2. 4. 2007 19:08
Praha - Fotbalisté Sparty zdolali v dohrávce 20. kola první ligy Mladou Boleslav 4:1 a vrátili se na druhé místo za Slavii. Uvntř: GALERIE

Sparta na svého pražského soka i nadále ztrácí jediný bod. Středočeši tím ztratili kontakt s vedoucím triem, protože za třetím Libercem zaostávají o pět bodů.

• Tabulku první ligy najdete ZDE

Dlouho to vypadalo na debakl domácích, ještě v 76. minutě hráči Mladé Boleslavi vedli 1:0, pak však přišlo střelecké obrození Sparty a hlavně dva góly exboleslavského Kuliče.

Boleslavští fotbalisté vyrazili na Letnou díky posledním úspěchům ve vzájemných bitvách se Spartou patřičně sebevědomí a dopředu vyhlašovali, že si přijeli pro třetí vítězství za sebou. Hosté se ale dnes museli vyrovnat s citelnou ztrátou: první brankář Miller si v minulém týdnu na tréninku zlomil nos a přestože měl nastoupit se speciálním krytem, nakonec dostal přednost Kučera.

Ale ten byl dlouho bez práce, hra Sparty byla znovu lopotná, stejně jako při tříbrankovém debaklu s Jabloncem jí chyběly patřičné nápady, hlavně domácí záloha nebyla schopná udržet míč a zjevně se trápil především Šimák na levé straně. Záblesk naděje přinesla jen čtvrtá minuta, ale ještě na podzim boleslavský kapitán Kulič zamířil do Kučerovy brány z ofsajdu.

Hosté bez potíží odráželi útočné výpady domácích a občas se dostali i k brejkům: pokus Kysely v jedenácté minutě ale stačil zablokovat Kučera, který ve středu obrany nastoupil místo distancovaného kapitána Řepky.

Diváci, kteří se těšili na atraktivní bitvu, jinak museli být v první půli spíše zklamaní. Rušných momentů bylo minimum, o to víc ale oboustranných chyb.

Sparťanský kouč Bílek v poločase stáhl ze hry trápícího se Šimáka a ofenzivu chtěl oživit nasazením Koláře, ale Letenští brzy řešili jiné starosti. Hosté skvěle využili odkryté místo ve středu pole, Abraham prostrčil míč na exsparťana Poláčka a po jeho přiťuknutí Pecka bez potíží poslal míč do odkryté branky.

Tabulka střelců

10 - Střihavka (Ostrava),
9 - Pecka (Ml. Boleslav), Došek (Sparta),
8 - Vlček (Slavia),
7 - Fořt (Slavia), Lafata (Jablonec), Zelenka (Brno), Džeko (Teplice),
6 - Gašparík (Most), Volešák (Č. Budějovice),
5 - Veleba (Kladno), Zápotočný (Liberec), Rajtoral (Ostrava), V. Schulmeister (Olomouc), Krbeček (Plzeň).

Brankáři s čistým kontem

13 - Blažek (Sparta),
10 - Čech (Liberec),
8 - Lejsal (Brno), Miller (Boleslav), Špit (Jablonec),
7 - Daněk (Plzeň),
6 - Kozáčik (Slavia), Zlámal (Zlín), Vaniak (Most),
5 - Poštulka (Teplice), Filipko (Č. Budějovice), Pařízek (Příbram).

Boleslavský kanonýr tak prodloužil svoji skvělou bilanci v duelech proti Spartě: gól jí vstřelil v pátém zápase za sebou, celkem se proti ní prosadil už šestkrát v kariéře.

Letenští se v tu chvíli dostali do ještě většího útlumu. Boleslav naopak co chvíli nasazovala k nebezpečným brejkům. Nejprve jeden zmařil Kysela, v 66. minutě po dalším udělal Ditrich kličku i gólmanovi Blažkovi, ale z ostrého úhlu zamířil vedle a odmítl tak pohřbít sparťanské naděje.

Ty naopak nečekaně vzrostly čtvrt hodiny před koncem a Boleslav zmařeného Ditrichova nájezdu hořce litovala. Kouč Bílek vystřídal chybujícího špílmachra Horvátha, poslal do hry Juna a tým probudil k velkému obratu.

Čtvrt hodiny před koncem obránce Palát neodvrátil lehký míč a po Junově ostrém centru se těsně před brankou prosadil důrazný Kulič, který se tak patřičně připomněl svým bývalým spoluhráčům.

Čtrnáct tisícovek diváků na Letné rázem ožilo a hnalo tým dál na zteč. Domácí se neuvěřitelně vzchopili a nasadili k drtivému finiši, v němž rozhozenou Boleslav nemilosrdně ztrestali. Tři minuty po Kuličově vyrovnání se střídající Matušovič postavil k trestnému kopu a neomylně z pětadvaceti metrů trefil šibenici.

Domácí dohrávali ve velké euforii. Tu podpořil ještě víc Došek, který v 84. minutě po pohledné akci dostal míč od Juna a zblízka prostřelil Kučeru potřetí. Otřesení hosté v závěru úplně vyhořeli. Na zpáteční cestu domů jim ještě ve třetí minutě nastaveného času Kulič po dalším rychlém kontru přiložil čtvrtý gól.

Výsledek:
AC Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 4:1 (0:0)
76. a 90.+3 Kulič, 79. Matušovič, 83. Došek - 47. Pecka. Rozhodčí: Kovařík - Pospíšil, Novák. ŽK: Kulič, Horváth - Kučera, Kopic. Diváci: 14.116.
Sparta: Blažek - Zabavník (51. Matušovič), Drobný, Š. Kučera, Kadlec - Pospěch, Hušek, Horváth (66. Jun), Šimák (46. Kolář) - Došek, Kulič. Trenér: Bílek.
Ml. Boleslav: P. Kučera - Ševinský, Rajnoch, Kopic (86. Rolko), Palát - Dittrich, Abraham, Matějovský, Poláček (83. Ordoš) - Kysela, Pecka. Trenér: Uhrin.