Sparta se pustí do přestavby stadionu. A pozmění i kádr

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 4. 2014 5:00
Sparta chystá stavební úpravy svého stadionu, a to ve dvou etapách. Pozmění i hráčský kádr
Na Letné se chystají velké stavební úpravy
Na Letné se chystají velké stavební úpravy | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Na Spartě se chystají velké změny. Týkat se budou Generali Areny a dost možná také hráčského kádru.

Úspěšná ligová sezona totiž láká zájemce, především o služby brankáře Tomáše Vaclíka, středopolaře Josefa Hušbauera či křídelníka Ladislava Krejčího.

Pokud se někoho z nich nepodaří ve Spartě udržet, pak bude samozřejmě zapotřebí shánět za něj náhradu.

Ale pojďme na to postupně. Dnes od 18 hodin zkusí Sparta v semifinále Poháru České pošty dohnat ztrátu, která jí vznikla prohrou 1:3 v Jablonci.

V sobotu pak sparťani budou v Teplicích sahat po titulu. A matematika je jasná, vítězství = mistrovská oslava.

Pokud by snad sparťani na Stínadlech neuspěli, stejně můžou slavit už v neděli. To zase v případě, že by druhý tým tabulky, tedy Plzeň, nevyhrál v Jablonci.

Nový trávník, nové kabiny

Ligový rozpis pak ještě Spartě nabídne ligové zápasy s Olomoucí, v Mladé Boleslavi a doma s Jihlavou. Je jen na Letenských, zda si je 18. května proloží i pohárovým finále v Edenu.

Každopádně platí, že jakmile 31. května skončí duelem s Jihlavou soutěžní sezona v letenské Generali Areně, pustí se do práce trávníkáři a zedníci.

Počítá se totiž s kompletní výměnou trávníku a také stavební úpravou patra, ve kterém najdete hráčské zázemí a kabiny. "Ty prostory se budou upravovat tak, aby vyhovovaly i reglementu UEFA. A to v souvislosti s blížícím se ME hráčů do 21 let, které v roce 2015 bude náš stadion také hostit," říká Ondřej Kasík, mluvčí Sparty.

Upraveny budou hráčské kabiny, ale třeba i místnost pro rozhodčí.

Do druhé, významnější etapy přestavby stadionu se pak Sparta pustí ještě o dalšího půl roku později. Na zimní pauzu si naplánovala úpravu hlavní tribuny. A to tak, aby zde zlepšila kvalitu nabídky VIP-boxů.

„Uděláme celé nové patro skyboxů. Takové, aby v nich lidé mohli sledovat zápas, ale zároveň mohli vyjít ven na tribunu a být v kontaktu s hřištěm,“ řekla nedávno Martina Králová, členka představenstva Sparty, pro HN.

Náklady na celou rekonstrukci vidí v řádu vyšších desítek milionů. Komfortu fanoušků by se každopádně stavební ruch na Letné neměl nijak dotknout.

Křetínský jim raději vylepší příjem

Co se týče změn v kádru, glosuje Sparta zatím situaci velmi obecně. "O naše hráče zájem je, neboť dlouhodobě prokazují své kvality. Každopádně však nejsme v situaci, že by snad klub potřeboval své hráče prodávat z ekonomických důvodů, to v žádném případě," zdůrazňuje Ondřej Kasík.

Situace je naopak taková, že třeba u brankáře Tomáše Vaclíka nasadil šéf klubu Daniel Křetínský tak vysokou transferní cenu, že se k ní zájemci ze švýcarské Basileje se svými představami zatím ani neblíží. První jednání v Praze tak skončilo poněkud rozpačitě, ale věc zatím uzavřená zdaleka není.

Sparta logicky nechce kádr před kvalifikací Ligy mistrů oslabovat. Podle zákulisních informací je Daniel Křetínský připraven všem hráčům, kteří mají chuť na zahraniční angažmá, nabídnout raději vylepšení jejich smlouvy a pokusit se je tak udržet ve Spartě.

Zároveň ale Sparta nečeká na to, až ji někdo postaví před hotovou věc a pracuje proto na možných alternativách. Vzhledem k tomu, že i náhradní brankář Marek Čech nejspíš v létě skončí a uzavře kariéru, pracuje Sparta zejména na tomto poli.

Jednání s Bičíkem na dobré cestě

"Ano, můžu potvrdit, že gólmany oslovujeme," přitakává Kasík. Podle informací Aktuálně.cz už jsou hodně daleko rozhovory s Davidem Bičíkem, který nyní chytá za druholigový turecký klub Karsiyaka SK, nabídky má i z nejvyšší turecké soutěže, ale rád by se podle všeho vrátil do Prahy.

Sparta ho kdysi vychovala, ale víc si zachytal v Nikósii či ve Slovanu Bratislava i Slovanu Liberec, se kterým získal i mistrovský titul.

Spekuluje se o tom, že další brankářskou alternativou pro Spartu je Aleš Hruška z Příbrami.

Konkrétní jednání už Sparta vede i ohledně příchodu Lukáše Masopusta z Jihlavy. Reprezentant do 21 let by na pravé straně plnil roli tzv. ostrého kraje a Bořek Dočkal by se odsud mohl přesunout do středu pole. A nahradit tam případně Josefa Hušbauera, pokud by odešel do ciziny.

Dvě posily pro příští sezonu už má Sparta každopádně jisté. Na levé straně jí vypomůže Slovák Michal Breznaník, který v české lize zaujal v dresu Liberce a naposledy působil v ruském Permu. Tam po zranění ukončil smlouvu a do Sparty přichází jako volný hráč.

Na pozici stopera pak zvýší konkurenci Radoslav Kováč, který přestoupí z Liberce. Vzhledem k tomu, že Sparta navzdory původním předpokladům prodloužila smlouvu s Ondřejem Švejdíkem, je možné, že mladý stoper Jakub Brabec odejde někam na hostování, podobně jako nadějný levý obránce Matěj Hybš.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy