22. 2. 2009 21:53
Kladno - Bohemians 1:0, Brno - Baník 2:0
Fanoušci Baníku dělali v Brně problémy. Ilustrační fotografie
Fanoušci Baníku dělali v Brně problémy. Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Brno/Kladno - Ani sebevětší výsledkové překvapení na startu jarní části fotbalové ligy by neodvrátilo pozornost z průběhu nedělního zápasu Brna s Ostravou.

Ještě před jeho zahájením totiž v moravské metropoli začali řádit fanoušci hostů, proti nimž musela zasáhnout policie a výkop duelu posunul rozhodčí zhruba o půlhodiny.

Čtěte více: Policie opustila stadiony, už první zápas byla mela

Podobná situace pokračovala i po přestávce. Přitom právě tímto sedmnáctým kolem vstoupila v platnost nová dohoda, podle které se o bezpečnost na stadionech stará domácí klub.

Fotbal se však hrál v Brně kvalitní. Přes výtržnosti a sněžení se oba výběry na startu jara předvedly v dobrém světle, spokojenější bude určitě tým Miroslava Beránka. Po podzimu desátý klub Gambrinus ligy porazil třetí celek tabulky 2:0.

ON-LINE: Brno - Baník ZDE

O úvodní branku zápasu se postaral Marek Heinz, jenž skóroval poprvé po návratu z Francie. Svůj bývalý klub sestřelil po ideálním pasu od Kuncla.

Baník měl šance jak před pauzou, tak i po ní. Jenže absence Svěrkoše a Magery se naplno projevila - Zeher trefil jen tyčku.

Známé pravidlo nedáš, dostaneš se hned potvrdilo. Míč skončil v ostravské síti v 57. minutě. Brnu vyšel další brejk, když Lira našel Doška a ten překonal Vaška podruhé. Do konce už další gól nepadl, i když Kalivoda k němu neměl daleko.

Spartu zachránil vlastní gól Olomouce

Problémy se vyskytly i na stadionu Olomouce, který ve šlágru hostil Spartu. I tam hostující příznivci "zkoušeli pozornost" pořadatelů, vhazovali na plochu dýmovnice a donutili sudího dvakrát utkání přerušit.

Dlouho vyrovnané střetnutí rozhodl až vlastní gól Hanáků.

ON-LINE: Olomouc - Sparta ZDE

Sparťanský kouč Chovanec se rozhodl vsadit na sestavu se třemi posilami - v záloze nechyběl talentovaný Slovák Kucka, v obraně nechyběl Chorvat Pamič a rudý dres oblékl i Roman Hubník, bývalý hráč Olomouce.

Domácí trenér Psotka poslal do útoku ex-slávistu Toleského a jiného Hubníka - bratra Michala. Jenže byl to Brazilec Melinho, který se jako první dostal do vážnější šance. Ve čtrnácté minutě ale netrefil bránu, ani gólmana Blažka.

Hosté byli aktivní, do vážnějšího zakončení se však nedostávali moc často. Navíc s hustším sněžením se úroveň hry zhoršila a oba výběry byly rády za poločasovou přestávku. Ocenili ji také diváci, kterých přišlo na Andrův stadion těžko uvěřitelných sedm tisíc.

Také ve druhé půli byla nebezpečnější Sigma. Hubník, Škerle i Melinho se ovšem neprosadili.

A tak zahrozila Sparta. Dobrý centr Patrika Bergra si do vlastní sítě kopl Aleš Škerle a Sparta vedla v 73. minutě 1:0. Olomouc se pokoušela vyrovnat, v nastavení se dožadovala penalty, docílila ale jen nepokojů a dalšího přerušení.

Sparťané i přes plný zisk zůstávají na čtvrté místě, teď už ale mají stejně bodů jako Baník a jejich ztráta na druhou Mladou Boleslav se ztenčila na jediný bod. Ambiciózní Středočeši nezvládli utkání proti Jablonci.

V nedělním večerním duelu prohráli 1:2, když do černého se trefovali jen navrátilci ze zahraničí. Hosty poslal do vedení Tomáš Čížek, který působil v Rusku, po pauze zvýšil na roizdíl dvou branek David Lafata, jenž zkoušel štěstí v Rakousku.

Boleslav už jen stačila snížit, postaral se o to v 51. minutě Michal Papadopulos, jenž hrál v Německu. Snaha domácích alespoň o vyrovnání však neměla potřebnou velikost, Jablonec ubránil cenné vítězství, díky čemuž se posune na osmé místo.

Kladno na (ne)regulérním terénu zdolalo Bohemians

V poklidu se hrálo v Teplicích, kde domácí v severočeském derby porazili Liberec 1:0. Nejtěsnější výhru jim v 37. minutě vystřelil Vlastimil Stožický. V zimním počasí si do ochozů našlo cestu jen 2670 diváků.

Podobně slabá návštěva viděla i další nedělní zápas mezi Českými Budějovicemi a Příbramí. Souboj dvou sousedů v dolních patrech tabulky skončil remízou 2:2, přičemž pro svěřence kouče Moralese to byl teprve druhý úspěch na hřišti soupeře.

Zápas zaujal premiérovou trefou Matěje Štochla v Gambrinus lize a také tím, že zčistajasna mohla Příbram v závěru strhnout vítězství na svou stranu. Kanonýr Huňa však v devadesáté minutě zaváhal, a tak se v záchranářské bitvě dělily body.

Lépe si vedlo Kladno v utkání proti Bohemians Praha. Připsalo si teprve čtvrtou výhru v sezoně, ale hodně důležitou.

Vzhledem k remíze Žižkova se Zlínem jsou Středočeši dále čtrnáctí, ale na patnáctou Viktorii mají náskok už čtyř bodů.

Čtěte více: Led a polámaná žebra: Sabou zachránil Viktorii bod

Na Kladně dlouho nevěděli, zda se bude hrát. V pátek vyjeli na plochu traktory a trávník se pořadatelům podařilo dát do podoby, kterou uznal rozhodčí Makovička přes louže a led jako regulérní.

Domácí na tom vydělali, jejich sázka na nakopávané míče vyšla hned v prvním poločase, kdy se po rohovém kopu prosadil Procházka a bylo dál aktivnější. Bohemians měli jedinou šanci, Novotný se však trefil jen do břevna.

Čtěte dále: Traktory na stadionu, tak řeší Kladno záplavu sněhu

Brno - Baník Ostrava 2:0