Sparta sahala po senzaci, skalp PSV vzal rozhodčí

17. 9. 2009 22:58
Sparta - PSV Eindhoven 2:2
Orlando Engelaar (Eindhoven) se snaží odebrat míč Janu Holendovi (Sparta) v utkání Evrospké ligy. | Foto: Reuters

Praha - Jen několik sekund dělilo fotbalisty Sparty od překvapivého a cenného vítězství nad nizozemským PSV Eindhoven v základní skupině Evropské ligy.

Letenský klub ale poslala do kolen sporná penalta v poslední minutě, a tak český zástupce vybojoval doma remízu 2:2.

Na rozdíl od víkendového duelu proti Jablonci se do základní sestavy dostal uzdravený útočník Jan Holenda, kouč Jozef Chovanec pak vsadil také na Luboše Huška. Potrestaného Pamiče pak na pravé straně nahradil jindy stoper Hoheneder.

Právě on ale na začátku druhé minuty vyděsil domácí příznivce. Nepříliš nebezpečný centr z pravé strany prodloužil na ve vápně stojícího Lazoviče, ale PSV svou první šanci nevyužilo. O chvíli později se do gólové příležitosti dostala i Sparta. Byl to právě navrátilec Holenda, rovněž on však přestřelil bránu.

Po nadějném úvodu tempo hry trochu opadlo, fotbal se kouskoval i vinou nakopávaných míčů, které letenskému výběru příliš nevycházely.

Sparta sice měla balon častěji na svých kopačkách, jenže další pološanci měli hosté. Zhruba po dvaceti minutách to zkusil holandský celek nečekanou přihrávkou středem pole, gólman Blažek si nabíhajícího forvarda zkušeně pohlídal.

Holenda branku netrefil

O chvíli později si to na střelu rovnal Holenda, nicméně z pravé strany znovu poslal míč vysoko nad břevno. Na druhé straně ho napodobil v 28. minutě Dzsudzsák, jehož pokus prolétl jen těsně vedle tyče.

S přibývajícím časem se ale úroveň duelu zase zvedla. Starali se o to spíše domácí jako třeba po půlhodině hry, kdy parádní ránu z levé strany vápna vyslal Zeman a jen tak tak, že brankář Isaksson vytěsnil balon na roh.

Aktivní byl i Kušnír a před ním Žofčák, výsledkem jejich útočných akcí byly povětšinou nepřesné střely. Druhý jmenovaný to zkoušel i z přímého kopu po faulu na Zemana, jenže slušná pumelice jen lízla horní síť.

Danko Lazovič (PSV Eindhoven) ukopává míč Nicklasi Hohenederovi (Sparta) v utkí Evropské ligy. | Foto: Reuters

Přes napínavý závěr první půle se nic důležitého z pohled skóre nestalo, a tak se do kabin odcházelo za stavu 0:0.

Do druhého dějství vstoupil o něco aktivněji Eindhoven. Po Lazovičově standardní situaci prolétl míč jen pár centimetrů od tyče Blažkovy svatyně. Hosté zahrozili i krátce poté rohovém kopu, Letenští se ubránili i podruhé.

Ale ani tentokráte ostřejší tempo nevydrželo a fanoušky zahřívalo hlavně jejich vlastní mohutné povzbuzování. Vynikající atmosféru podpořila rovněž rána Bonyho Wilfrieda z 57. minuty, jenž střílel z nadějné pozice nad bránu.

Skóre načal Hubník

Po hodině hry stadion bouřil. K lítosti domácích příznivců však po velké šanci hráčů v rudých dresech neskončil míč v síti, Holenda totiž otřel balon jen o tyč a pak jeho kolega z útoku Wilfried nezamířil přesně.

Na hřišti se začalo bojovat o tři body, ani PSV se nechtěl smířit s remízou.

Z toho vyplývalo i to, že začal více otvírat obranu. Málem se mu to vymstilo, když své útočné choutky ukázal opět Zeman. Prokličkoval přes dva bránící hráče, ale vypálil ránu, jež o dva metry minula tyč.

I hosté zahrozili - dvacet minut před koncem se po standardní situaci k hlavičce dostal Manolev a jen těsně minul tyč. Pak nizozemský celek zkusili trpělivost domácích a asi dvě minuty nepůjčil Spartě míč. To se mu však nevyplatilo.

Sparta v 76. minutě po faulu na Kušníra zahrávala z pravé strany standardní situaci a parádní pas Zemana skončil nad Romanem Hubníkem. Čerstvý reprezentant prokázal své hlavičkové schopnosti a překonal Isakssona.

Bony Wilfried (Sparta) diskutuje s rozhodčím po odpískání sporné penalty v závěru utkání S Eindhovenem | Foto: Reuters

Vedení domácího celku nevydrželo dlouho. PSV vrhnul všechny síly do útoku a když se neujala akce končící pádem Lazoviče, povedlo se skórovat o chvíli později. Na světelné tabuli svítila 80. minuta, když také po standardní situaci vyrovnal Reis.

Hektický závěr rozhodla penalta

Přesto svěřenci Jozefa Chovance nezpanikařili a dočkali se druhé branky. Pět minut před koncem se napravo uvolnil Zeman, vyslal prudký přízemní centr, ale skotští sudí viděli ofsajd.

Jenže Martin Zeman se dočkal o chvíli nato. Psala se 87. minuta, když po akci Kadlece parádně z hranice vápna viděl mezeru u tyče a tam poslal míč.

Infarktový závěr vzali do své režie rozhodčí a čerstvá novinka - čtvrtý rozhodčí - v devadesáté minutě rozhodl, že Sparta bude po sporném zákroku Wilfrieda čelit penaltě. Blažek zkusil opačnou stranu a nizozemský celek srovnal na konečných 2:2.

Hráče odměnili domácí fanoušci potleskem, sudí naopak odcházeli za hromového pískotu.

Utkání skupiny K fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - PSV Eindhoven 2:2 (0:0)
76. Hubník, 87. Zeman - 80. a 90.+1 z pen. Reis. Rozhodčí: McDonald - Conquer, Chambers (všichni Skot.). ŽK: Řepka, Hoheneder, Wilfried, Blažek - Ooijer, Manolev. Diváci: 16.703.
Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Hoheneder - Žofčák, Vacek (85. Kucka), Hušek, Zeman (90.+4 Kalouda)- Holenda (79. Kadlec), Wilfried. Trenér: Chovanec.
Eindhoven: Isaksson - Manolev, Simons, Ooijer, Pieters - Engelaar, Toivonen, Bakkal - Lazovič, Koevermans (64. Reis), Dzsudzsák. Trenér: Rutten.