Sparta přejela Most, dramatické derby vyhrál Liberec

maj
20. 4. 2008 22:10
Sparta - Most 3:0, Bohemians - Brno 3:1
Radost sparťanských fotbalistů ze vstřelené branky
Radost sparťanských fotbalistů ze vstřelené branky | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sparta zůstává nadále v čele nejvyšší české fotbalové soutěže. V nedělním zápase 26. kola nedala šanci Mostu, jemuž naopak nadále patří poslední pozice. Další celky bojující o záchranu, Kladno i Bohemians, shodně vyhrály.

Střetnutí lídra s nejhorším týmem mělo v Praze na Letné jasný průběh. Přitom trenér Bílek se musel obejít bez několika hráčů základní sestavy, kvůli vyloučení z minulého týdne chyběl Matušovič, nastoupit nemohl ani Slepička.

A tak domácí kouč vyrukoval na Most s bývalým hráčem Severočechů Janem Holendou. Na šestnáctý tým Gambrinus ligy ale platilo něco jiného. Výborné pasy Horvátha, které zužitkovali fotbalisté v rudých dresech hned po čtvrthodině hry.

Na roh sparťanského špílmachra nejvýše vyskočil Tomáš Řepka, jenž vstřelil po hlavičkovém souboji svůj první gól po návratu z anglického West Hamu United. Sparta pokračovala v aktivitě, velkou šanci měl Kadlec, jeho ránu však vyrazil gólman Svoboda.

Klíčový moment přišel po půlhodině utkání. Loos stáhnul unikajícího Koláře, za což viděl červenou kartu a musel předčasně do kabin.

Most o deseti hráčích naprosto odpadl. V dalším průběhu jen několikrát ohrozil domácího brankáře, jenže Grigar téměř nemusel zasahovat. Osamocený Rilke většinu příležitostí řešil nepřesnou střelou.

Po pauze přidala Sparta druhý gól. Opět u toho byl stoper domácích, tentokráte kapitán Tomáš Sivok, který si v 47. minutě naskočil na centr Horvátha a zvýšil na rozdíl dvou branek. Ani to nebylo vše, definitivní podobu výsledku dal o chvíli později Jan Holenda.

Sparta zaslouženě porazila Most 3:0 a osamostatnila se v čele tabulky. V pondělí bude sledovat, jak si povede její rival Slavia v Teplicích.

Trenér Zach zatím u Bohemians stoprocentní

Nezaváhalo ani další mužstvo z české metropole. Zachraňující se "Klokani" zdolali Brno, které si tak zkomplikovalo bitvu o třetí pozici zajišťující účast v evropských pohárech.

Utkání začalo hodně zostra na obou stranách. Téměř vyprodaný Ďolíček sledoval ofenzivní fotbal, který nakonec přinesl čtyři góly. Do první šance se sice dostali domácí, když Niklovu hlavičku zneškodnil tak tak gólman Lejsal. Jenže skóre se měnilo ve prospěch hostů. Ve 13. minutě si na přední tyči naskočil Švejnoha a rozjásal kouče Uličného.

Tentýž fotbalista mohl o chvíli později přidat druhou trefu, jenže jeho podobný pokus zastavilo břevno. Jako by to Bohemians probudilo a začali bojovat o vyrovnání.

Povedlo se jim to už ve 27. minutě. A do kabin odcházeli svěřenci trenéra Zacha dokonce s náskokem, když vstřelili gól do šatny. U obou akcí byl Martin Kotyza. Nejprve po kombinaci domácích střílel skoro do prázdné brány, podruhé předvedl sám parádu, když jeho rána skončila v šibenici.

Brněnský strážce Lejsal byl bezmocný, zato smůlu si vybral po hodině hry. Špatně vyběhl, Bartek ho elegantně obhodil a přidal třetí zásah. Do konce zápasu se ani přes nápor Moravanů stav nezměnil, Bohemians podruhé za sebou vyhráli. A co víc, dali sedm branek.

Kladno slaví první jarní výhru

A do třetice boj o záchranu, ve hře o udržení v lize zůstává Kladno. Středočeši uspěli na hřišti Plzně a připsali si vůbec první jarní vítězství. Naopak Viktoria na tříbodový zisk čeká od sedmnáctého kola, kdy zdolala Brno.

Pod vedením Stanislava Levého to na podzim vypadalo dobře, jenže přes zimu odešly opory a mužstvo se trápí. Důkazem toho bylo nedělní střetnutí, kdy se ujalo vedení, ale nadějný výsledek dlouho neudrželo.

Ve 35. minutě překvapil obranu i jinak dobře chytajícího Pavlíka hráč domácích Petržela, který se uvolnil kolem brankové čáry, naznačil přihrávku a sám vystřelil - 1:0.

Těch málo diváků, které na plzeňský stadion přilákal soupeř ze chvostu tabulky, už se zvedalo před pauzou na občerstvení, když Kladno srovnalo. Po přímém kopu zaváhal gólman Krbeček, vyběhl, ale nechytil ideálně balon. Killar měl snadnou pozici - 1:1.

V druhé půli se ani jeden tým nechtěl spokojit s bodem, nebezpečnější byli o něco více Západočeši, jenže udeřilo na druhé straně. Kouč Šilhavý poslal po hodině hry na trávník jinak stabilního hráče základu Cigánka a ten po deseti minutách vstřelil rozhodující gól.

Plzeň v závěru otevřela obranu, bojovala o remízu, leč Kladenští udrželi pro ně životně důležité tři body. Na čtrnácté Boheminas jim schází stále jeden bod, Plzeň klesla na desátou příčku.

Škorpilův žolík rozhodl

Večerní dohrávku začali lépe fotbalisté Liberce, kteří se v pohledném utkání pustili do svého souseda z Jablonce hodně zostra.

Jejich tlak korunoval ve dvacáté minutě faul brankáře Špita, jenž ve vápně fauloval Keriče. Sudí Adam nařídil pokutový kop, s jehož exekucí neměl Dort sebemenší problém. Slovan vedl v podještědském derby 1:0 a byl nadále aktivnějším mužstvem.

Domácí táhl především agilní Papoušek, ale na pojišťovací trefu čekali fanoušci marně. Na druhé straně se hodně dařilo Barankovi, hostující kouč Komňacký pak ve druhé půli zlepšil hru dopředu nasazením Necida.

Až přišla závěrečná dvacetiminutovka, která nabídla několik gólových šancí a také ledovou sprchu pro oba celky. Nejprve pro Liberec a chvíli nato také pro Jablonec.

Po rohovém kopu Baranka se míč dostal až k volnému Fujeríkovi, jehož rána po zemi překvapila Hauzra. Ten se do brány postavil krátce předtím, když nahradil zraněného Zlámala. Nakonec ale nebyl smutným hrdinou zápasu.

Hosté si ze stadionu U Nisy bod neodvezli. V 89. minutě kouč Škorpil poslal na hřiště Smetanu, který v poslední možné chvíli zajistil Slovanu vítězství. Po akci Dorta s Dočkalem překonal zblízka Špita a stanovil výsledek na 2:1.

Sparta Praha - Most 3:0
16. Řepka, 47. Sivok, 54. Holenda
Sparta: Grigar - Kadlec, Sivok, Řepka, Voříšek - Kolář (71. Zeman), Kladrubský, Horváth (79. Zeman), Kulič (62. Kisel) - Holenda, Jeslínek.
Most: Svoboda - Šisler, Loos, Jamrich, Webster - Stožický (59. Čermák), Gedeon, Pilař , Škoda - Onyango (33. Schut), Rilke (75. Bogdanov).