Federální vzpomínka: dýmovnice, Slováci a policie
... se na Strahově objevila zhruba stovka fanoušků Trnavy.
Zatímco domácí zapalovali bengálské ohně,...
... soupeřovy příznivce raději oddělovali policejní těžkooděnci.
Sparta se v souboji druhých celků české a slovenské ligy ujala vedení dvě minuty před přestávkou, kdy se zblízka trefil Lafata.
Aktualizováno 24. 1. 2015 19:24
Sparta zahájila slovenský dvojboj výhrou, Jablonec si zastřílel s Bohemians.

Praha - Fotbalisté Sparty první utkání dnešního slovenského dvojboje na Strahově zvládli. Svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky porazili díky brankám Davida Lafaty a Bořka Dočkala Trenčín 2:1, odpoledne je čeká další přípravný zápas s Trnavou.

Sparta se v souboji druhých celků české a slovenské ligy ujala vedení dvě minuty před přestávkou, kdy se zblízka trefil Lafata. Po hodině hry sice vyrovnal Holúbek, ale v 72. minutě vrátil Spartě vedení z penalty Dočkal. V přípravě se tak prosadil ve všech dosavadních zápasech a připsal si pátý gól.

Koné debutoval za Jablonec

Útočník Francis Koné v premiéře za Jablonec vstřelil dvě branky a pomohl k jasné výhře 7:0 v přípravném utkání s Bohemians Praha. Dvojnásobný reprezentant Toga výborným způsobem zahájil testy na severu Čech.

Koné se proti třetiligovému soupeři poprvé trefil už v osmé minutě pohotovou dorážkou, druhý zásah přidal hlavou v 58. minutě, kdy zvýšil už na 5:0.

O další branky Baumitu se postarali v první půli Pernica a po změně stran Doležal, Novák, Kopic a Beneš. Posledně jmenovaný stoper naskočil poprvé po vleklém zranění achilovky a hned po minutě na hřišti skóroval.

Plzni nepomohl Mahmutovičův gól

Plzeň prohráli i druhé utkání na soustředění v Turecku, Legii Varšava podlehli 1:2. Polský mistr ovládl první půli a získal dvoubrankové vedení. Viktoria sice po změně stran tlačila, ale dosáhla jen na snížení zásluhou hlavičky Aidina Mahmutoviče.

Lídr ligové tabulky v Turecku nestačil na bundesligový Hannover a chuť si nespravil ani proti nejlepšímu polskému celku. Legii poslal do vedení Kucharczyk, který se objevil sám na kraji vápna a tvrdou ranou překonal Bolka. Ještě do poločasu fauloval ve vápně Limberský a penaltu proměnil Orlando Sa.

Plzeň pak téměř kompletně protočila sestavu a do hry se dostal i kapitán Horváth. Právě on přispěl ke snížení, když v 83. minutě prodloužil Kovaříkův roh a Mahmutovič v malém vápně usměrnil míč do branky. Víc už ale Plzeň nestihla.

Hradec a  Budějovice ve finále zimní ligy

Hráči Hradce Králové a Českých Budějovice jsou finalisty zimní Tipsport ligy. V dnešním semifinále v Brozanech východočeši navázali na stoprocentní bilanci ze základní skupiny a druholigový Zlín jednoznačně přehráli 5:0. Všechny branky padly už v prvním poločase.

Hradec, který je v ligové tabulce na posledním místě, si finále zahraje vůbec poprvé. Předchozí dvě semifinále prohrál. Jeho soupeřem se stal vítěz duelu mezi obhájcem titulu Bohemians Praha 1905 a Českými Budějovicemi,který rozhodl až penaltový rozstřel.

"Votroci" už v závěru podzimu ukazovali zlepšenou formu a v zimní přípravě to zatím potvrzují. Vyhráli skupinu se třemi výhrami včetně duelu s favorizovanou Mladou Boleslaví a v semifinále si vyšlápli i na Zlín.

Vstup do utkání vyšel zejména Štípkovi, který nejprve sám zakončil brejk přes polovinu hřiště přesnou ranou a chvíli na to střelou do tyče připravil gólovou dorážku pro Dvořáka. Čermák pak technicky z 18 metrů trefil šibenici a prosadili se také Mareš a znovu Dvořák. Po změně stran už se utkání spíše dohrávalo, oba celky šetřily síly na nedělní zápasy o konečné umístění.

Gólem se uvedl i Bakoš v Liberci

Debut oslavil gólem také slovenský útočník Marek Bakoš, který Liberci pomohl k vítězství 4:0 nad Znojmem. Zimní posila z Plzně se trefila hlavou po hodině hry. V předchozím dnešním duelu Slovan zdolal jiný druholigový celek Varnsdorf 2:1.

Slavia na rozdíl od středy, kdy dvakrát prohrála, byla v obou dnešních duelech úspěšná. Pražané dopoledne porazili 2:1 Žilinu a poté si poradili rovněž s Pískem a zvítězili 2:0. Svěřenci Miroslava Beránka dali shodou okolností všechny branky už v úvodních poločasech.

Poprvé od podzimního návratu do Ostravy skóroval bývalý reprezentační kanonýr Milan Baroš. Baník v Třinci remizoval 2:2, poté co dvakrát neudržel vedení. Mladá Boleslav doma v souboji prvoligových celků překvapivě podlehla Jihlavě 0:3. Dva góly zaznamenal Jan Kliment, do vlastní sítě zamířil už v páté minutě Jan Kysela.

Výsledky přípravných fotbalových utkání:

Fotbalová Tipsport liga:

Semifinále (Brozany nad Ohří):

FC Hradec Králové - Zlín 5:0 (5:0)

Branky: 14. a 41. P. Dvořák, 11. Štípek, 31. A. Čermák, 40. P. Mareš.

Sestava Hradce: Koubek - Holeš, Chleboun, Nosek, P. Mareš - Janoušek - Štípek, Tito, A. Čermák, Halilovič - P. Dvořák. Trenéři: Barborík a Pilný.

Bohemians Praha 1905 - České Budějovice 0:0, na pen. 4:5

Bohemians - I. poločas: Švenger - Bartek, Novakovič, Škerle, Kalina - Jindřišek, Nerad - Moravec, Havel, Bratanovič - Lietava. II. poločas: Švenger - Pauschek, Novakovič, Reintam, Šírl - Cicman, J. Rada, Hubínek, Mosquera - M. Jarolím - Mikuš. Trenér: Pivarník.

Č. Budějovice: Křížek - Lima, Lengyel (69. P. Novák), Jarabica, Hanzlík - Kladrubský - Linhart (62. Řezáč), Volešák (59. Švantner), Benát, Vaněk - Michal Škoda. Trenér: Urban.

O umístění (Praha-Vyšehrad):

Dukla Praha - Táborsko 2:1 (1:1)

Branky: 38. Berger, 88. Kluk - 19. Traore.

Sestava Dukly: Chudý - Karavajev (72. Kluk), Polom, Jeřábek (46. Vorel), Matěj Hanousek (60. Preisler) - Marek Hanousek (60. Hlinka), Koval (46. Čajič), Považanec (60. Daniel Tetour) - Děrgačev (60. Juroška), Jakub Mareš (72. Reiter), Berger (60. Vopat). Trenér: Kozel.

Vlašim - Kolín 3:0 (2:0), Viktoria Žižkov - Most 3:1 (1:0).

Ostatní přípravné zápasy:

Slavia Praha - Žilina 2:1 (2:0)

Branky: 14. Kenija, 27. Zmrhal - 81. Škrinar z pen.

Sestava Slavie: Hrubeš - Mikula, Bílek, Fialka, Prošek - Deli, R. Hrubý - V. Vukadinovič (69. Juhar), Kenija, Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Slavia - Písek 2:0 (2:0)

Branky: 42. Bazal, 45. Routek.

Sestava Slavie: Rakovan - Dostál, Routek, Kodr, Juhar (46. Vavrouš) - Bazal, Piták - Mičola (66. Juhar), Diop (15. Batka), Mihajlovič - Červenka.

Sparta Praha - Trenčín 2:1 (1:0)

Branky: 43. Lafata, 72. Dočkal z pen. - 61. Holúbek.

Sestava Sparty: Štěch - Kadeřábek, Holek (46. J. Brabec), Kováč, Podaný - Mareček, Vacek (73. Přikryl), Shala - Dočkal, L. Krejčí (76. Breznaník) - Lafata (82. Picault). Trenér: Lavička.

Sparta - Trnava 0:0

Sestava Sparty: Vorel - Jánoš (46. Breznaník), J. Brabec, Švejdík, Costa - Konaté (83. Macháč), Vácha, Matějovský, Přikryl (83. Pešek) - Schick, Picault (77. Miskovič).

Viktoria Plzeň - Legia Varšava 1:2 (0:2)

Branky: 83. Mahmutovič - 21. Kucharczyk, 40. Orlando Sa z pen.

Sestava Plzně: Bolek - Řezník, Baránek (46. Hubník), Procházka (46. Hejda), Limberský (60. Tecl) - Hrošovský (67. Hořava), Vaněk (75. Horváth) - Petržela (46. Rajtoral), Kolář, Pilař (46. Kovařík) - Holenda (46. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

Baumit Jablonec - Bohemians Praha 7:0 (2:0)

Branky: 8. a 67. Koné, 19. Pernica, 56. Martin Doležal I, 58. F. Novák, 71. Beneš, 87. Kopic.

Sestava Jablonce: Špit - Romera, Pernica (46. M. Kysela), Mišůn (70. Beneš), F. Novák - Rossi (46. Hübschman), Greguš (46. M. Pospíšil) - Čížek (46. Kopic), Šabala (46. Martin Doležal I), Crnkič (60. Mihálik) - Koné. Trenér: Šilhavý.

1. FK Příbram - Sokolov 5:2 (4:1)

Branky: 16. Pilík z pen., 24. Hnaníček, 31. Fořt, 41. Matějů, 58. Rys - 44. Šamánek, 65. Hrubý.

Sestava Příbrami: Boháč (46. L. Krbeček) - Matějů, Hájovský (46. Polanský), Zápotočný (46. Tregler), Divíšek - Pilík (46. Rys), Krameš (46. Hronek), Hnaníček, Zeman (46. Jiří Mareš) - Suchan - Fořt. Trenér: P. Tobiáš.

Slovan Liberec - Varnsdorf 2:1 (0:0)

Branky: 59. Luckassen z pen., 88. Frimmel - 50. Rudnytskyy.

Sestava Liberce: Zoul - Ondráček, Pimpara, Egert, Bělíček - Soungole (46. Henzl), Machuča - Frimmel, Moustapha, Kaiser - Luckassen. Trenéři: Kotrba a Csaplár.

Liberec - Znojmo 4:0 (1:0)

Branky: 17. a 70. Frýdek, 55. Hadaščok, 63. Bakoš.

Sestava Liberce: Hroššo - Mudra, Karišik, Pokorný (41. Henzl), Fleišman - Obročník, Djika - Frýdek, Josef Šural, Hadaščok - Bakoš.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 1:3 (1:2)

Branky: 35. Ševčík - 9. Čtvrtníček, 45. Pašek, 65. Sýkora.

Brno, I. poločas: Hladký - P. Buchta, Košťál, Jugas - Vávra, Pašek, Zavadil, R. Buchta, Keresteš - Markovič, Čtvrtníček. Trenér: Kotal. II. poločas: Martin Doležal II. - Malík, Schuster, Jakub Šural - Hyčka, Fischer, Serečin, Šumbera, Sýkora - Slančík, Klán.

Myjava - 1. FC Slovácko 1:1 (1:0)

Branky: 14. Pekár - 70. Civič.

Sestava Slovácka: Heča (64. Daněk) - Prajza, R. Mezlík (64. T. Rada), Břečka (64. Košút), Reinberk (64. Šimko) - Kerbr (64. Kalouda), Valenta (64. Šumulikoski), Sadílek (64. Havlík), Trávník (64. Civič), Hlúpik (64. Galuška) - Zajíc. Trenér: Habanec.

Třinec - Baník Ostrava 2:2 (1:1)

Branky: 45.+1 vlastní Kaša, 90. Tomeček - 25. Baroš, 74. Štěpán.

Sestava Ostravy: Šrom - Sukup (46. Štěpán), Kaša (46. Honiš), Frydrych (46. Stronati), Helešic (46. Byrtus) - Mensah (74. Kaša), Jirásek, Mehanovič (74. Helešic) - De Azevedo (46. Sivrič), Baroš (46. Zapata), Holzer (46. Narh). Trenér: Frňka.

FK Mladá Boleslav - Vysočina Jihlava 0:3 (0:2)

Branky: 38. a 66. Kliment, 5. vlastní J. Kysela.

Mladá Boleslav, I. poločas: Hruška - J. Kysela, Navrátil, Hůlka, Bořil - Ščuk, Charizopulos - Ďuriš, Magera, Končal - Wágner. Trenér: K. Jarolím. II. poločas: Šeda - Geissler, Kúdela, Koch, Thalamy - Šisler, Charizopulos - Zahustel, Ladra, Vukadinovič - Subbotin.

Jihlava, I. poločas: Hanuš - Kukol, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Fulnek, Demeter, Bello, Šulek - Kliment, Kosak. Trenér: Klusáček. II. poločas: Kotnour - Kukol, Kryštůfek, J. Krejčí, Urbánek - Batioja, Fulnek (70. Bello), Demeter (61. Kučera), Vaculík - Kliment, Harba.

Drážďany - FK Teplice 3:1 (0:0)

Branky: 49. a 78. Stefaniak, 76. Dürholtz - 81. Laňka.

Sestava Teplic: Slavík - Matula, Jablonský, Takács - Hora, Balázs, Ljevakovič, Vachoušek (73. Táborský), Krob (68. Urma) - Salami (46. Potočný), Chukwuma (68. Laňka). Trenér: Ščasný.