Sparta ovládla derby, slávistický rival na ní nestačil

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 9. 2011 21:35
Góly stříleli Jarošík, Krejčí a Grajciar

Praha - Pražská Sparta pokračuje v krasojízdě letošní Gambrinus ligou. Rozjetý letenský tým nezastavila ve 276. ligovém derby ani Slavia. Domácí na Letné jasně dominovali a po brankách Jarošíka, Krejčího a Grajciara zvítězili 3:0.

Rozhodujícím faktorem utkání byl vynikající výkon sparťanského kapitána Marka Matějovského, který nahrál na dva úvodní góly svého týmu.

Sparta díky dalšímu vítězství překonala svůj vlastní rekord Gambrinus ligy. Nyní je jediným týmem, který dokázal vyhrát prvních osm zápasů sezony.

ŽIVĚ Sparta porazila Slavii 3:0 a stále neztratila bod
Všechno je jinak. Trest Olomouci za korupci neplatí
Za přehlédnutý ofsajd v Ostravě přijde sudí o 5 zápasů

Utkání, které sledovalo přes 18 tisíc diváků, zahájil nástup v dobových dresech. Domácí trenéři Chovanec s Haškem překvapili sestavou, na krajích zálohy se totiž objevili Václav Kadlec a úspěšný reprezentant do 19 let Ladislav Krejčí. Stoper Tomáš Řepka nebyl ani na lavičce náhradníků.

Sparta začala opatrně a byla to Slavia, která v úvodní čtvrthodině diktovala tempo. Její přesné kombinace ovšem končily daleko před brankou Milana Švengera.

Po dvaceti minutách ale domácí favorit přitopil pod kotlem a začal tlačit. Ještě předtím si Sparta žádala penaltu po střetu chybujícího Hlouška s Kadlecem. Rozhodčí Matějek však byl proti.

Letná se úvodního gólu dočkala ve 27. minutě. Matějovského brilantní centr proplachtil až k Jarošíkovi na zadní tyč a sparťanský stoper mířil hlavou přesně.

Ve 36. minutě přišel druhý gól a znovu ho připravil domácí kapitán. Další centr z pravé strany našel Kweukeho, jeho hlavičku Čontofalský reflexivně vyrazil pouze na kopačku Krejčího, který z první trefil přesně.

Sparťanský mladík si připsal svůj vůbec první ligový gól.

Ve druhé půli chtěla Slavia zápas zdramatizovat, místo toho se ale dostala pod vytrvalý tlak domácích. Krásnou akci předvedli Krejčí, Pamič a Kweuke. Kamerunský útočník přihrával před prázdnou branku Grajciarovi, ten však ve skluzu na míč těsně nedosáhl.

Sparťanskému střelci Kweukemu role nahrávače vyhovovala, což dokázal v 65. minutě. Ačkoli šel sám na branku, počkal si na dobíhajícího ex-slávistu Grajciara a nezištně mu nabídl gól - 3:0.

Sparta mohla vyhrát i vyšším rozdílem, sešívané ale podržel brankář Čontofalský. V závěru mohl po pěkné akci mladého Hurky alespoň snížit Jarolím, svou střelu však poslal vysoko nad.

8. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 3:0 (2:0)
Branky: 27. Jarošík, 36. Krejčí, 65. Grajciar. Rozhodčí: Matějek - Mencl, Večeřa. ŽK: Blažek, Hloušek, Pospěch, Petrák (všichni Slavia). Diváci: 18.299.

Sparta: Švenger - Kušnír (46. Vidlička), Zápotočný, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Kadlec (71. Sionko), Matějovský, Grajciar (85. Slepička), Krejčí - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Cicman, Hubáček, Hloušek (62. Vlček) - Frejlach (46. Trubila), Petrák, Jarolím, Hurka - Blažek (85. Paprčiak), Pospěch. Trenér: Petrouš.