Sparta otočila derby s Bohemkou a hodila Plzni rukavici

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 8. 2013 22:15
Fotbalisté Sparty zůstávají i po čtvrtém kole bez ztráty body, když v sobotním pražském derby otočili ve druhé půli zápas s Bohemians 1905.
Ještě v 69. minutě Sparta s Bohemians 1905 ještě prohrávala, zásluhou gólů Romana Bednáře a Davida Lafaty (na obrázku) skóre otočila. | Foto: CPA Eduard Erben

PrahaFotbalisté Sparty zůstávají i po čtvrtém kole Gambrinus ligy bez ztráty body, když v sobotním pražském derby otočili ve druhé půli zápas s Bohemians 1905 a vyhráli 2:1.

Hodili tak rukavici fotbalistům Plzně, kteří jsou sice rovněž bez ztráty bodu, zápas 4. kola je však ještě čeká, když se v neděli utkají v Brně se Znojmem.

Online reportáž z tohoto zápasu si přečtěte ZDE!

Sparta otočila díky dvěma hrotům

I když klokané vedli od 10. minuty zásluhou Jana Moravce, slibně rozehraný zápas k bodovému nedotáhli.

V 69. minutě totiž vyrovnal střídající útočník Sparty Roman Bednář a v 77. minutě skóre otočil kapitán Letenských David Lafata.

V sobotu byly odehrány ještě další tři zápasy. Mladá Boleslav vyhrála na Slovácku 2:0, Příbram otočila zápas s Brnem a vyhrála 2:1 a Olomouc i v deseti dokázala vyrovnat zápas s Teplicemi (2:2).

Reportáže z těchto zápasů si přečtěte ZDE.

Bohemka měla skvělý úvod

Domácí na Letné nezačali vůbec dobře, prvních deset minut se nebyli schopni dostat s míčem přes půlku, soupeři naopak nechávali okolo svého pokutového území až příliš prostoru a volnosti, obojího pak dosyta využil při gólové střele v 10. minutě Moravec.

"Neměli jsme dobrý vstup do zápasu, první inkasovaný gól s námi navíc notně zatřásl," uznal po zápase před mikrofonem České televize kouč Sparty Vítězslav Lavička, jehož svěřenci si v první půli de facto nevypracovali gólovou šanci, přestože měli velkou územní převahu.

"Musíme ve druhém poločase více bojovat, máme tlak, věřím, že to otočíme," tvrdil o přestávce bojovně sparťanský záložník Kamil Vacek, který předvedl dva nebezpečné centry, ani na jeden ale Lafata a Kadlec nedosáhli. Svá slova ale potvrdit na hřišti už nemohl.

Do druhé půle jej totiž nahradil útočný buldozer Roman Bednář a už za hustého deště rozpoutali domácí na hřišti pořádný kolotoč. Lafata, Bednář ani Kadlec se postupně neprosadili, stejně jako na druhé straně nůžkami mladík Ndiaye.

Duel opět otočil žolík Bednář

Jenže v 69. minutě již přetížená obrana "Klokanů" kapitulovala, po dalším centru ze strany a závaru v pokutovém území poslal míč do sítě právě v okamžiku, kdy přestalo pršet, Bednář.

"Už podruhé za sebou nás jeho příchod na hřiště nakopl, odehrál skvělou partii," pochválil urostlého forvarda Lavička.

Bednář navíc stál i u druhé gólové akce, kterou tentokrát hlavou zakončil kapitán Lafata.

"Nechci být moc kritický, ale první poločas byl od nás hrozný, Bohemka byla jasně lepší. Nechápu, proč nemůžeme hrát s plným nasazením od začátku, proč to musíme furt otáčet. Ono by se to také jednou nemuselo povést," pronesl po duelu miláček letenských tribun.

Bednář po zápase sepsul spoluhráče

Ten měl i další světlé momenty, Sparta ale už třetí gól nepřidala a v závěru ještě musela trnout, jenže Kalinu i Koláře vychytal brankář Tomáš Vaclík.

"Kluci tam pár chyb možná udělali, ale jsme tým, jsem rád, že jsem konečně i něco chytil, už jsem to klukům dlužil," nechtěl přijmou roli hrdiny sparťanský brankář.

Hráči Bohemians 1905 tak prohráli i třetí venkovní zápas sezóny, nutno ale objektivně uznat, že se oproti prvním dvou debaklům zlepšili, navíc hráli mimo jiné na půdě dvou aktuálně nejlepších tuzemských celků - Plzně a Sparty.

"Když srovnám naše první dvě porážky a tuto, je zde herní rozdíl, dnešní výkon kluků měl svou kvalitu, navíc před nimi smekám, že zápas nevzdali a závěru bojovali. Na druhou stranu, každá prohra bolí stejně. Sparta sice vyhrála zaslouženě, s ohledem na průběh zápasu nám ale chybělo k bodům málo," mohl nakonec smutnit kouč hostí Jozef Weber.

Vaclík: Na Plzeň by to nestačilo

Na druhé straně barikády panovala pochopitelně lepší nálada, Sparťané ví, že po reprezentační pauze půjdou do šlágru ligy na půdě Plzně minimálně se stejným bodovým kontem jako úřadující mistři.

"Takový výkon by ale na ně nestačil, každopádně už se do Plzně moc těším," varoval sebe i spoluhráče Vaclík. "Každý zápas je jiný, my máme nyní týden na to, abychom se na Plzeň připravili," dodal jeho šéf Lavička.

Výsledky 4. kola:

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:1)

Branky: 69. Bednář, 78. Lafata - 10. Moravec. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Vácha, Krejčí - Ndiaye, Šírl. Diváci: 9072.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Vacek (46. Bednář), Vácha, Hušbauer - Kadlec (89. Zápotočný), Krejčí (83. Přikryl) - Lafata. Trenér: Lavička.
Bohemians: Berkovec - Kalina, J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Jindřišek, Nerad (70. Růžička), Kolář - Hora (72. Bartek) - Ndiaye (76. M. Štochl). Trenér: Weber.

Slovácko - Mladá Boleslav 0:2 (0:1), Olomouc - Teplice 2:2 (0:1), Příbram - Brno 2:1 (0:0).

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spojené síly pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

před 3 hodinami

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 3 hodinami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.