Sparta otočila derby s Bohemkou a hodila Plzni rukavici

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 8. 2013 22:15
Fotbalisté Sparty zůstávají i po čtvrtém kole bez ztráty body, když v sobotním pražském derby otočili ve druhé půli zápas s Bohemians 1905.
Ještě v 69. minutě Sparta s Bohemians 1905 ještě prohrávala, zásluhou gólů Romana Bednáře a Davida Lafaty (na obrázku) skóre otočila. | Foto: CPA Eduard Erben

PrahaFotbalisté Sparty zůstávají i po čtvrtém kole Gambrinus ligy bez ztráty body, když v sobotním pražském derby otočili ve druhé půli zápas s Bohemians 1905 a vyhráli 2:1.

Hodili tak rukavici fotbalistům Plzně, kteří jsou sice rovněž bez ztráty bodu, zápas 4. kola je však ještě čeká, když se v neděli utkají v Brně se Znojmem.

Online reportáž z tohoto zápasu si přečtěte ZDE!

Sparta otočila díky dvěma hrotům

I když klokané vedli od 10. minuty zásluhou Jana Moravce, slibně rozehraný zápas k bodovému nedotáhli.

V 69. minutě totiž vyrovnal střídající útočník Sparty Roman Bednář a v 77. minutě skóre otočil kapitán Letenských David Lafata.

V sobotu byly odehrány ještě další tři zápasy. Mladá Boleslav vyhrála na Slovácku 2:0, Příbram otočila zápas s Brnem a vyhrála 2:1 a Olomouc i v deseti dokázala vyrovnat zápas s Teplicemi (2:2).

Reportáže z těchto zápasů si přečtěte ZDE.

Bohemka měla skvělý úvod

Domácí na Letné nezačali vůbec dobře, prvních deset minut se nebyli schopni dostat s míčem přes půlku, soupeři naopak nechávali okolo svého pokutového území až příliš prostoru a volnosti, obojího pak dosyta využil při gólové střele v 10. minutě Moravec.

"Neměli jsme dobrý vstup do zápasu, první inkasovaný gól s námi navíc notně zatřásl," uznal po zápase před mikrofonem České televize kouč Sparty Vítězslav Lavička, jehož svěřenci si v první půli de facto nevypracovali gólovou šanci, přestože měli velkou územní převahu.

"Musíme ve druhém poločase více bojovat, máme tlak, věřím, že to otočíme," tvrdil o přestávce bojovně sparťanský záložník Kamil Vacek, který předvedl dva nebezpečné centry, ani na jeden ale Lafata a Kadlec nedosáhli. Svá slova ale potvrdit na hřišti už nemohl.

Do druhé půle jej totiž nahradil útočný buldozer Roman Bednář a už za hustého deště rozpoutali domácí na hřišti pořádný kolotoč. Lafata, Bednář ani Kadlec se postupně neprosadili, stejně jako na druhé straně nůžkami mladík Ndiaye.

Duel opět otočil žolík Bednář

Jenže v 69. minutě již přetížená obrana "Klokanů" kapitulovala, po dalším centru ze strany a závaru v pokutovém území poslal míč do sítě právě v okamžiku, kdy přestalo pršet, Bednář.

"Už podruhé za sebou nás jeho příchod na hřiště nakopl, odehrál skvělou partii," pochválil urostlého forvarda Lavička.

Bednář navíc stál i u druhé gólové akce, kterou tentokrát hlavou zakončil kapitán Lafata.

"Nechci být moc kritický, ale první poločas byl od nás hrozný, Bohemka byla jasně lepší. Nechápu, proč nemůžeme hrát s plným nasazením od začátku, proč to musíme furt otáčet. Ono by se to také jednou nemuselo povést," pronesl po duelu miláček letenských tribun.

Bednář po zápase sepsul spoluhráče

Ten měl i další světlé momenty, Sparta ale už třetí gól nepřidala a v závěru ještě musela trnout, jenže Kalinu i Koláře vychytal brankář Tomáš Vaclík.

"Kluci tam pár chyb možná udělali, ale jsme tým, jsem rád, že jsem konečně i něco chytil, už jsem to klukům dlužil," nechtěl přijmou roli hrdiny sparťanský brankář.

Hráči Bohemians 1905 tak prohráli i třetí venkovní zápas sezóny, nutno ale objektivně uznat, že se oproti prvním dvou debaklům zlepšili, navíc hráli mimo jiné na půdě dvou aktuálně nejlepších tuzemských celků - Plzně a Sparty.

"Když srovnám naše první dvě porážky a tuto, je zde herní rozdíl, dnešní výkon kluků měl svou kvalitu, navíc před nimi smekám, že zápas nevzdali a závěru bojovali. Na druhou stranu, každá prohra bolí stejně. Sparta sice vyhrála zaslouženě, s ohledem na průběh zápasu nám ale chybělo k bodům málo," mohl nakonec smutnit kouč hostí Jozef Weber.

Vaclík: Na Plzeň by to nestačilo

Na druhé straně barikády panovala pochopitelně lepší nálada, Sparťané ví, že po reprezentační pauze půjdou do šlágru ligy na půdě Plzně minimálně se stejným bodovým kontem jako úřadující mistři.

"Takový výkon by ale na ně nestačil, každopádně už se do Plzně moc těším," varoval sebe i spoluhráče Vaclík. "Každý zápas je jiný, my máme nyní týden na to, abychom se na Plzeň připravili," dodal jeho šéf Lavička.

Výsledky 4. kola:

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:1)

Branky: 69. Bednář, 78. Lafata - 10. Moravec. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Vácha, Krejčí - Ndiaye, Šírl. Diváci: 9072.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Vacek (46. Bednář), Vácha, Hušbauer - Kadlec (89. Zápotočný), Krejčí (83. Přikryl) - Lafata. Trenér: Lavička.
Bohemians: Berkovec - Kalina, J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Jindřišek, Nerad (70. Růžička), Kolář - Hora (72. Bartek) - Ndiaye (76. M. Štochl). Trenér: Weber.

Slovácko - Mladá Boleslav 0:2 (0:1), Olomouc - Teplice 2:2 (0:1), Příbram - Brno 2:1 (0:0).

1. Sparta 4 4 0 0 11:4 12
2. Plzeň 3 3 0 0 13:2 9
3. Teplice 4 2 2 0 7:5 8
4. Mladá Boleslav 4 2 1 1 8:3 7
5. Liberec 3 2 0 1 4:6 6
6. Dukla 4 1 1 2 6:4 4
7. Brno 4 1 1 2 7:6 4
8. Jablonec 3 1 1 1 3:3 4