29. 11. 2008 18:53
Liberec - Brno 0:0
Sparta se na závěr roku mohla radovat
Sparta se na závěr roku mohla radovat | Foto: Ondřej Besperát

Liberec/Praha - Fotbalisté Sparty Praha zcela jistě přezimují na čtvrtém místě české nejvyšší soutěže. Podzimní část sezony uzavřel letenský klub jasnou výhrou nad Kladnem.

Na sobotním úspěchu v poměru 5:0 se velkou měrou podílel kapitán Patrik Berger, střelec tří branek.

Radost mohou mít i v Mladé Boleslavi, která po výhře ve Zlíně udrží druhé místo. Naopak Liberec v šestnáctém kole Gambrinus ligy jen remizoval s Brnem a zůstává pátý, protože Olomouc vyhořela v Plzni a vinou horšího skóre klesla na šesté místo.

Spartě pomáhal v posledním podzimním zápase proti Kladnu řízný stoper Tomáš Řepka, od jehož návratu po zranění si všichni tolik slibovali. Věděli proč. Nicméně soupeř ze středních Čech byl vystrašený i tak a nevyužil krize na Letné.

V úvodních minutách ještě hosté drželi krok, chytře kouskovali hru a fotbalisty v rudých dresech nutili ke zbrklým přihrávkám. Proto se také na první šanci čekalo až do šestadvacáté minuty, ovšem domácí ji hned využili.

Nebyla to ani tak gólová příležitost, kapitán s osmičkou na dresu si jen vzal balon a parádní střelou z pětadvaceti metrů překonal bezmocného náhradníka Kostolanského.

To Sparta potřebovala. Do konce prvního poločasu začala předvádět kombinační fotbal a nečekaně vysoká návštěva - pět tisíc diváků - se bavila. Těsně před odchodem do kabin je vystrašil Šilhan, jeho hlavička ale mířila vedle Blažkovy brány.

Po pauze už na trávníku úřadoval jediný tým. Stačilo pár minut a letenský celek vedl 4:0.

Nejprve se trefil Bony Wilfried, jenž těžil z individuální práce Vacka a Kuliče, poté zvyšoval náskok další dělovkou Berger a v 62. minutě dorážel střelu Wilfrieda aktivní Kulič.

Rudí uklidnění tím, že o výhru již nepřijdou, trochu polevili a Kladno dvakrát zahrozilo. Únik Šilhana a lob Strnada však čestným úspěchem neskončil, naopak na druhé straně padl v nastavení ještě jeden gól - Patrik Berger pečetil hattrick a vítězství 5:0.

I Plzeň si zastřílela. Smetla Olomouc

Viktoria Plzeň také nadělovala, když doma smetla Olomouc. Svému soupeři dala čtyři branky a značně Hanákům ztrpčila  dlouhou cestu zpět na Moravu.

Přitom v úvodu to vypadalo, že Sigma může být možná i více než vyrovnaným protivníkem. Většinou hrozila po standardních situacích, Západočeši ale pokusům Ordoše nebo Onofreje odolávali.

16. Zlín 16 8:27  9

Z ničeho nic pak padl první gól. Jan Rezek obral po půlhodině hostující beky o míč a jeho rána ke vzdálenější tyči skončila v síti. Když potom krátce po přestávce zvýšil Trapp, byli svěřenci kouče Psotky dost otřesení.

Všechny jejich plány na vyrovnání se jim zhroutily, zvláště když v 54. minutě prohrávali kvůli trefě Milana Petržely 0:3. Skóre uzavřel čtvrthodinu před koncem další ex-sparťan Daniel Kolář.

Pokud v Plzni hráli fotbal domácí, ve Zlíně to bylo naopak. Mladá Boleslav potvrdila, že chce podzim zakončit na druhém místě za Slavií a za svým cílem šla hodně aktivně. V první půli se skóre ještě neměnilo, později už ano.

Michal Papadopulos byl tím, kdo dostal hosty do vedení. V 53. minutě překonal Baránka po dobré přihrávce Mendyho.

Pěkný fotbal pokračoval i díky snaze Zlína o vyrovnání, hrál se fotbal nahoru - dolů. Vzhledem k tomu, že Bača dvakrát neuspěl, rozhodl definitivně Řezníček, jenž využil zbrklého vyběhnutí domácího brankáře a sedm minut před koncem stanovil skóre na 2:0.

Liberec ochromilo vyloučení Keriče

Utkání na stadionu U Nisy výrazně ovlivnilo vyloučení Andreje Keriče z úvodu prvního poločasu. Chorvatský hráč už po čtvrthodině hry oslabil domácí, když dohrál souboj se Střeštíkem, do kterého zbytečně strčil a sudí Jílek vytáhl červenou kartu.

Tento moment znamenal, že Severočeši přestali hrát aktivně a ani Brno se nikam nehnalo. Místo ofenzivní bitvy se začalo bojovat o střed hřiště.

Hosté převzali aktivitu až těsně před odchodem do kabin, jenže nepovedenou hlavičku Kalivody bez větších potíží zlikvidoval gólman Hauzr. Svěřenci Ladislava Škorpila se však ubránili.

Ve druhé půli se toho také mnoho podstatného nestalo. Snad jen po hodině hry se na hřišti jiskřilo, když hráči na obou stranách několikrát neudrželi nervy a rozhodčí musel rozdávat žluté karty.

Domácí se s blížícím se závěrem zápasu ještě pokusili s výsledkem něco udělat, ale když v nastavení Frejlach minul tyč, bylo jasné, že Liberec si s Brnem body rozdělí. Zůstává tak doma neporažen.