Sparta: Miliony za Bonyho a Kweukeho, ale i ztráta sponzora

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 7. 2013 11:25
Do sparťanské kasy přiteče zhruba 100 milionů za prodej Lea Kweukeho a podíl na dalším transferu Bonyho Wilfrieda. Ale skončila Fortuna
Dresy jsou to, pravda, pěkné. Jen na nich něco schází: logo generálního sponzora
Dresy jsou to, pravda, pěkné. Jen na nich něco schází: logo generálního sponzora | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Na Letnou přitečou miliony. Ale jiné peníze, na které tam bývali zvyklí, zase do Sparty proudit přestávají.

Staly se tři věci, přesněji řečeno zatím dvě a třetí se stane možná už dnes. Jde o peníze za útočníky Bonyho Wilfrieda a Leonarda Kweukeho. A také o konec sázkové kanceláře Fortuna v roli generálního sponzora Sparty.

Ale postupně:

1) Někdejší sparťan Bony Wilfried přestoupil z Vittese Arhnem do Swansea za 14 milionů eur. Sparta měla přitom smluvně ošetřený dvacetiprocentní podíl z dalšího transferu útočníka z Pobřeží slonoviny. Přesněji pětinu z rozdílu mezi sumou, za kterou Bony přestupuje teď, a sumou, za niž šel v lednu 2011 ze Sparty. Zdroj ze Sparty sdělil deníku Aktuálně.cz, že za Bonyho by měl letenský klub nyní dostat částku lehce po 50 milionů korun.

2) Přestože včera agentury vydaly zprávu, že kamerunský útočník Leo Kweuke už ze Sparty přestoupil do tureckého Rizesporu, transfer ve skutečnosti ještě dojednán není, ale mohlo by se to stát už dnes. Stejně tak podle čerstvých zpráv ze Sparty nesedí agenturami šířená informace o odstupném kolem 30 milionů korun. Mělo by jít ve skutečnosti zhruba o 1,6 milionu eur, tedy asi 41 milionů korun.

3) Sparta v úterý představila nové dresy, na nichž cosi schází: logo sponzora. První si toho všiml isport.cz. Logo sázkové kanceláře Fortuna z dresů zmizelo. Smlouva skončila, přitom Fortuna podle informací Aktuálně.cz vyplácela Spartě ročně zhruba 25 milionů korun.

Sponzorem Křetínského firma?

"S Fortunou jednáme o případné jiné pozici v našem sponzorském poolu," naznačuje Ondřej Kasík, mluvčí Sparty, že úplně možná spolupráce ukončena nebude. Nicméně pokud od Fortuny ještě nějaké peníze chodit budou, pak dramaticky nižší. Sparta nyní intenzivně hledá nového generálního sponzora. Pokud nesežene nikoho "zvenčí", možná přispěje některá z firem ovládaných Energetickým a průmyslovým holdingem, který řídí vlastník Sparty Daniel Křetínský.

Není to tak dávno, kdy se logo Fortuny skvělo na dresech Sparty, Bohemians 1905, Baníku, Liberce i dalších klubů. Vymizelo odevšad, jde o důsledek nového zákona o hazardu, který změnil způsob zdanění výtěžku sázkových kanceláří.

Sečteno a podtrženo: Za Wilfrieda a Kweukeho by měla Sparta celkově zinkasovat zhruba 100 milionů korun, odchodem Fortuny přišla o 25 milionů, co se příchodů týče, zaplatila Slovanu za obránce Pauscheka 12 milionů korun. Vacek a Costa přišli zdarma, první na hostování, druhý po skončení smlouvy.

Koupí Bendtnera, zbude na Kadlece?

Ve hře je ještě možný odchod Václava Kadlece, o něhož projevoval zájem Eintracht Frankfurt nad Mohanem. Ten teď ale, podle informací z německých médií, finalizuje jednání s Nicklasem Bendtnerem z Arsenalu. Je otázkou, zda by měl prostředky i na nákup druhého útočníka. Navíc Sparta se staví razantně proti Kadlecově odchodu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy