Sparta: Miliony za Bonyho a Kweukeho, ale i ztráta sponzora

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 7. 2013 11:25
Do sparťanské kasy přiteče zhruba 100 milionů za prodej Lea Kweukeho a podíl na dalším transferu Bonyho Wilfrieda. Ale skončila Fortuna
Dresy jsou to, pravda, pěkné. Jen na nich něco schází: logo generálního sponzora
Dresy jsou to, pravda, pěkné. Jen na nich něco schází: logo generálního sponzora | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Na Letnou přitečou miliony. Ale jiné peníze, na které tam bývali zvyklí, zase do Sparty proudit přestávají.

Staly se tři věci, přesněji řečeno zatím dvě a třetí se stane možná už dnes. Jde o peníze za útočníky Bonyho Wilfrieda a Leonarda Kweukeho. A také o konec sázkové kanceláře Fortuna v roli generálního sponzora Sparty.

Ale postupně:

1) Někdejší sparťan Bony Wilfried přestoupil z Vittese Arhnem do Swansea za 14 milionů eur. Sparta měla přitom smluvně ošetřený dvacetiprocentní podíl z dalšího transferu útočníka z Pobřeží slonoviny. Přesněji pětinu z rozdílu mezi sumou, za kterou Bony přestupuje teď, a sumou, za niž šel v lednu 2011 ze Sparty. Zdroj ze Sparty sdělil deníku Aktuálně.cz, že za Bonyho by měl letenský klub nyní dostat částku lehce po 50 milionů korun.

2) Přestože včera agentury vydaly zprávu, že kamerunský útočník Leo Kweuke už ze Sparty přestoupil do tureckého Rizesporu, transfer ve skutečnosti ještě dojednán není, ale mohlo by se to stát už dnes. Stejně tak podle čerstvých zpráv ze Sparty nesedí agenturami šířená informace o odstupném kolem 30 milionů korun. Mělo by jít ve skutečnosti zhruba o 1,6 milionu eur, tedy asi 41 milionů korun.

3) Sparta v úterý představila nové dresy, na nichž cosi schází: logo sponzora. První si toho všiml isport.cz. Logo sázkové kanceláře Fortuna z dresů zmizelo. Smlouva skončila, přitom Fortuna podle informací Aktuálně.cz vyplácela Spartě ročně zhruba 25 milionů korun.

Sponzorem Křetínského firma?

"S Fortunou jednáme o případné jiné pozici v našem sponzorském poolu," naznačuje Ondřej Kasík, mluvčí Sparty, že úplně možná spolupráce ukončena nebude. Nicméně pokud od Fortuny ještě nějaké peníze chodit budou, pak dramaticky nižší. Sparta nyní intenzivně hledá nového generálního sponzora. Pokud nesežene nikoho "zvenčí", možná přispěje některá z firem ovládaných Energetickým a průmyslovým holdingem, který řídí vlastník Sparty Daniel Křetínský.

Není to tak dávno, kdy se logo Fortuny skvělo na dresech Sparty, Bohemians 1905, Baníku, Liberce i dalších klubů. Vymizelo odevšad, jde o důsledek nového zákona o hazardu, který změnil způsob zdanění výtěžku sázkových kanceláří.

Sečteno a podtrženo: Za Wilfrieda a Kweukeho by měla Sparta celkově zinkasovat zhruba 100 milionů korun, odchodem Fortuny přišla o 25 milionů, co se příchodů týče, zaplatila Slovanu za obránce Pauscheka 12 milionů korun. Vacek a Costa přišli zdarma, první na hostování, druhý po skončení smlouvy.

Koupí Bendtnera, zbude na Kadlece?

Ve hře je ještě možný odchod Václava Kadlece, o něhož projevoval zájem Eintracht Frankfurt nad Mohanem. Ten teď ale, podle informací z německých médií, finalizuje jednání s Nicklasem Bendtnerem z Arsenalu. Je otázkou, zda by měl prostředky i na nákup druhého útočníka. Navíc Sparta se staví razantně proti Kadlecově odchodu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy