Sparta má druhé místo a Ligu mistrů, sestupuje Zlín

30. 5. 2009 16:55
Evropskou ligu si zahraje Liberec a Olomouc
Sparta slaví, má Ligu mistrů
Sparta slaví, má Ligu mistrů | Foto: Jan Langer

Mladá Boleslav - Stejně jako loni půjdou do boje o Ligu mistrů fotbalisté Sparty, kteří v české Gambrinus lize uhájili druhé místo. Rozhodli o tom v závěrečném kole Gambrinus ligy, kdy porazili Mladou Boleslav 3:0.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Třetí místo a účast v Evropské lize vybojoval Liberec, jenž v sobotním posledním utkání remizoval s mistrovskou Slavií 2:2.

Čtěte dále: Titul s remízou stejně jako před rokem. Slavia slaví

Kvůli porážce se Spartou se naopak o účast v evropském poháru připravili boleslavští fotbalisté, čtvrté místo spadlo do klína trochu nenápadné Sigmě Olomouc, jež zdolala na závěr roku Bohemians Praha 3:0.

Do druhé ligy sestupuje kromě již známé Viktorie Žižkov také Zlín. Moravský tým si ve své derniéře mezi elitou utrhl pořádnou ostudu. Boj o záchranu vůbec nezvládl a v Jablonci prohrál 1:6.

Sparta nemusela, ale vyhrála

Fotbalisté Sparty jeli do Mladé Boleslavi vyhrát. I když teoreticky nemuseli (a nakonec podle výsledku Liberce tomu tak opravdu bylo), chtěli vybojovat tři body, což se jim po trefách Hubníka, Bergra a Bonyho Wilfrieda povedlo.

Domácí přitom vstoupili do zápasu mnohem lépe. Hostující obrana zapomněla v deváté minutě na Kyselu, jemuž naservíroval míč na kopačku Janíček, jenže záložník přestřelil jak Blažka, tak i břevno.

Postupně se hra vyrovnala a Letenští hráči začali kousat. Například po situaci, kdy před Hubníkem hlavičkoval v obranném zákroku Papadopulos - do břevna vlastní branky.

Nejvíce diváků v posledním kole pochopitelně zavítalo do Edenu, ale třeba kouč národního týmu František Straka sledoval právě zápas mezi Mladou Boleslaví a Spartou. A podobně jako třeba bývalí hráči domácích Matějovský či Kulič se na tribuně nenudil.

Podívejte se na oslavy Slavie:

Roman Hubník byl hodně aktivní a před koncem poločasu hodně rozzlobil domácí tribuny. V 43. minutě zůstal po střetu s domácím fotbalistou ležet a rozhodčí Jech nepřerušil hru. Kapitán Řepka se na sudího obořil a viděl žlutou kartu.

Jenže sparťanský bek, který hrál kvůli zranění Kladrubského defenzivního záložníka, se pomstil.

Berger nacentroval do vápna, tam se Hubník pohodlně vyšplhal do vzduchu a hlavou usměrnil míč k pravé tyči. Gól znamenal pro Mladou Boleslav před odchodem do kabin ránu, pro Spartu naopak potřebnou jistotu.

Druhý poločas proto nabídl útočné snažení domácích, kterým konkurovaly úspěšnější brejky hostů. Svěřenci Jozefa Chovance bránili a asi nejhůře jim bylo po situaci ze 75. minuty, kdy míč po centru Poláčka jen těsně proletěl vedle tyče.

Potom už hrála Boleslav vabank a Sparta jí zasadila ještě dvě rány. Nejdříve v 81. minutě, kdy si Berger narazil míč se Žofčákem a překonal gólmana Šedu. Pět minut před koncem potom po Vackově nahrávce zvýšil na konečných 3:0 Bony Wilfried.

Olomouc předstihl Mladou Boleslav

Mladá Boleslav nakonec skončila až šestá a její sen o účasti v evropských pohárech se rozplynul. Z něj se naopak radují v Olomouci, která předváděla po celý rok relativně vyrovnané výkony a to jí zajistilo čtvrtou příčku.

Slavit mohli Hanáci před ani ne čtyřmi tisícovkami diváků.

Na Andrově stadionu se Sigma v sobotu utkala s týmem Bohemians Praha, který asi více než zápas řešil budoucnost. Ačkoliv se zachránil, podle rozhodnutí soudu nebude moci užívat ani tento název, ani logo.

Čtěte více: Bohemians 1905: Rozhodnuto, klokan i jméno je jen naše

Podle toho to také na trávníku vypadalo. Svěřenci trenéra Psotky se dostali ve dvanácté minutě do vedení, když po centru Rossiho překonal brankáře Beláně Tomáše Hořava.

Jak poté domácí kouč přiznal na tiskové konferenci, na jeho hráče padla nervozita a utkání příliš fotbalovosti nenabídlo. Hosté se omezili na nebezpečné standardní situace, Olomouci chyběl klid v rozehrávce.

Vyrovnáno mohlo být po šestatřiceti minutách, kdy Lovásik chyboval a mohl děkovat Škerlemu, že za něj míč odkopl z brankové čáry. Pražané se ale další šance pak nedočkali, ve druhé půli odpadli a dvakrát inkasovali.

Příležitost Štěpána, kdy v 64. minutě utekl hostující obraně, sice brankou neskončila, v 80. minutě se už ale fanoušci po jeho ráně radovali. A o tři minuty později jej napodobil Ordoš, jenž uzavřel na 3:0 a otevřel oslavy Olomouce.

Jablonec potupil Zlín. S debaklem

Před Mladou Boleslav se dostal i Jablonec, který také mohl pomýšlet na Evropskou ligu. Jeho drtivé vítězství nad Zlínem sice nestačilo, ale výsledek 6:1 asi oba kluby dlouho nezapomenou.

Zvláště Zlín, který kvůli porážce spadl do druhé ligy.

Čtěte dále: Definitivní: Žižkov opouští Gambrinus ligu. A s ostudou

Moravský celek ale nezačal na severu Čech vůbec dobře. Po čtvrthodině hry už prohrával 0:2 a ani snížení Vyskočila hosty neprobralo. Do poločasu totiž Michálek přidal svůj druhý gól a trefili se ještě Hloušek s Loučkou.

Po poločase tak bylo rozhodnuto. Krátce po pauze navíc na konečných 6:1 zvýšil reprezentant Lafata a Zlín měl na konci zápasu hodně svěšené hlavy. Kdyby totiž vyhrál, zachránil by se.

Ale to je kdyby a kdo ví, jak by poté dopadl zápas Kladna s Ostravou.

Středočeši určitě znali vývoj zápasu v Jablonci a v závěru už tak nemuseli udržet potřebnou remízu. Jejich nekoncentrovanosti využil pět minut před koncem Zehér, jenž vystřelil Baníku teprve druhé jarní tři body.

Kladno skončilo čtrnácté, před ním v tabulce najdete jak Bohemians, tak klub z Příbrami. Ta vyhrála celkem nudné utkání v Brně 2:1, když domácí nastoupili s několika změnami v sestavě a na jejich hře to bylo znát.

Podobně odchodili zápas i fotbalisté Teplic, kteří po pohárovém triumfu proti Slovácku teď v Českých Budějovicích prohráli 0:3.

Výsledky 30. kola:
Mladá Boleslav - Sparta 0:3
45. Hubník, 81. Berger, 85. Wilfried.
Rozhodčí: Jech - Mencl, Ubias. ŽK: Mendy - Pamič, Řepka, Vacek. Diváci: 4820.
M. Boleslav: Šeda - Kúdela, Procházka, Janíček, Kalina (72. Táborský) - Kysela (46. Mendy), Opiela, Sylvestre, Poláček - Chramosta, Papadopulos (78. Pecka). Trenér: Uhrin.
Sparta: Blažek - Kušnír, Huber, Řepka, Pamič - Vacek (88. Jeslínek), Hubník, Berger, Zeman (72. Žofčák) - Wilfried (88. Holenda), Kadlec. Trenér: Chovanec.

Slavia - Liberec 2:2
Branky: 21. Grajciar, 32. Ivana - 44. a 90. Kerič.
Rozhodčí: Drábek - Zlámal, Novák. ŽK: Grajciar - Liška, Kerič, Frejlach, Blažek. Diváci: 17.569.
Slavia: Vaniak - Grajciar, Brabec, Hubáček, Švento - M. Černý, Janda (80. Belaid), Volešák, J. Černý - Ivana (63. M. Jarolím), Fořt (87. Pekhart). Trenér: K. Jarolím.
Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Vulin (75. Nezmar) - Dočkal, Gecov, Dort (61. Frejlach), Liška - Kerič, Blažek. Trenér: Škorpil.

Olomouc - Bohemians Praha 3:0
12. Hořava, 80. Štěpán, 83. Ordoš.
Rozhodčí: Kovařík - Večeřa, Santarius. ŽK: Zoubek, Grznár. Diváci: 3794.
Olomouc: Lovásik - Rossi, Komárek, Škerle, Heidenreich - Štětina (76. Nuc), Hořava - Janotka, Melinho, Hubník (46. Štěpán) - Ordoš (87. Petr). Trenér: Psotka.
Bohemians Praha: Belaň - Turtenwald, Horáček, Lencevič, Grznár - Demeter - Vošáhlík, Zoubek, Dobeš (78. Galbavý), Eismann (67. Kincl) - Ibe (51. Andronič). Trenér: Urban.

Jablonec - Zlín 6:1
2. a 28. Michálek, 15. Vukovič, 34. Hloušek, 44. Loučka, 47. Lafata - 25. Vyskočil.
Rozhodčí: Makovička - Wilczek, Slavík. Bez ŽK. Diváci: 2485.
Jablonec: Špit - Zábojník, Hamouz, Pavlík, Krejčí - Hloušek, Eliáš (85. Valenta), Loučka, Michálek (73. Farkaš) - Vukovič (80. Černý ml.), Lafata. Trenér: Komňacký.
Zlín: Baránek - Kroča, Zbožínek, Čelustka, Trubila - Šmahaj (60. Šrom), Zúbek (31. Elšík), R. Dostálek, Vyskočil - Kroupa, Bača (10. Žůrek). Trenér: Minář.

Kladno - Ostrava 0:1
Branka:
86. Zeher.
Rozhodčí: Kocourek - Lhoták, Štěrba. ŽK: Bartoš - Neuwirth, Mičola. Diváci: 3214
Kladno: Pavlík - Bartoš, Beneš, Drsek, Procházka - Bartek (58. Holub), Strnad, Szabo, Hajník - Zachariáš (76. Šísler), Klinka (68. Zoubele). Trenér: Hřídel.
Ostrava: Buček - Zawada, Neuwirth, Pavlík, Tomašák - Rajtoral (70. Bartl), Marek, Metelka, Mičola (87. Ricka) - Wojnar (56. Kraut) - Zeher. Trenér: Lička.

Brno - Příbram 1:2
73. Dvorník - 66. Klesa, 72. Nohýnek.
Rozhodčí: Paták - Hojsík, Vysloužil. ŽK: Živný, Dvorník - Klesa, Huňa . Diváci: 1250.
Brno: Bureš - Mareček, Dvorník, Živný, Čoupek (68. Huška) - Kalivoda (57. Borák), Švejnoha, Polách (64. Heinz), Střeštík - Rabušic, Došek. Trenér: Beránek.
Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, Penc, Pleško - Klesa, J. Štochl, Tarczal (89. M. Štochl), Kalabiška (75. Fantiš) - Borek (82. Nechvátal), Huňa. Trenér: Čuhel.

Č. Budějovice - Teplice 3:0
33. Hudson, 45. Benát, 61. Sedláček.
Rozhodčí: Adam - Teuber, Koval. ŽK: Lukáš. Diváci: 2985.
Č. Budějovice: Kučera - Laurinc (85. Nitrianský), Riegel, Homoláč, Žižka - Hudson, Hílek, Benát, Mezlík (88. Dobal) - Timm (75. Jasanský), Sedláček. Trenér: Tobiáš.
Teplice: Slavík - Vidlička (85. Jablonský), Smejkal, Lukáš, Rosa - Verbíř, Doležal, Vaščák (46. Briete), Stožický, Hašek (75. Melunovič) - Hesek. Trenér: Plíšek.

Žižkov - Plzeň 0:2
48. D. Kolář, 62. Hájovský.
Rozhodčí: Možíš - Pospíšil, Gallo. ŽK: Pilař, Corea, Brabec - Petržela, Limberský, Horváth. Diváci: 853.
Žižkov: Š. Kolář - Kučera, Brabec, Pilař, Xavier - Vaculík (72. Hřebeček, 82. Ujec), Hušbauer, Corea, Koukal - Kalod, Naumov (46. Straka). Trenér: Kočí.
Plzeň: Daněk - Limberský, Hájovský, Navrátil, Lecjaks - Petržela, D. Kolář (82. Krbeček), Rada, Horváth, Jiráček (44. Mlika) - Varadi (86. Dvořák). Trenér: Vrba.