Váchova paráda završila obrat Sparty, Plzeň čtyřmi góly rozebrala Příbram

Tak Vácha odpověděl kritikům. Navlékl pásku a fantastickou střelou rozhodl
Vácha dokonal sparťanský obrat v 90. minuty, když  dalekonosnou ranou rozhodl o tom, že sparťané vyhráli i desátý domácí zápas v sezoně.
Do sestavy Letenských se po pauze zaviněné zraněním vrátil nejlepší střelec a někdejší hráč Jablonce Lafata, ani na lavičce naopak kvůli menším problémům s kotníkem nebyl záložník Matějovský.
Hostující kouč Zdenko Frťala se musel obejít bez obránce Hybše, který na severu Čech hostuje právě ze Sparty, zatímco pouze mezi náhradníky zůstal exsparťan Hübschman.
Jako první zahrozil Jablonec, ale Pospíšilova technická střela skončila těsně vedle.
Aktualizováno 6. 3. 2016 20:03
Ve šlágru 20. kola Synot ligy přivítala pražská Sparta na svém stadionu Jablonec. V zápase, ve kterém se do vedení dostali hosté se nakonec z výhry radovali Sparťané, poté co v 90. minutě rozhodl na konečných 2:1 Lukáš Vácha. Liberec se doma rozešel se Slováckem bez branek. Baník na svém stadionu podlehl Dukle 1:2.

Praha - Ve 20. kole Synot ligy se na trávníku pražské Sparty představil Jablonec. Hosté se dostali už v desáté minutě do vedení zásluhou záložníka Jána Greguše. Ještě do poločasu ale srovnal navrátilec po zranění a kapitán David Lafata. V 90. minutě pak rozhodl o vítězství Sparty Lukáš Vácha, který upravil na konečných 2:1 pro domácí.

Náskok šesti bodů na čele tabulky ale udržela Viktoria Plzeň, která na domácím stadionu jasně 4:0 přehrála Příbram. Branky obhájců titulu stříleli Rajtoral, Ďuriš, Kovařík a Hořava.

Liberec se rozešel se Slováckem smírně. Bezbrankový stav vydržel až do závěrečného hvizdu. Přestože hráli hosté po vyloučení Patrika Šimka od 76. minuty v deseti.

Ostrava doma podlehla Dukle 1:2. Do vedení domácí dostal host ze Slavie Robert Hrubý. Baník však o nadějný stav přišel ještě do přestávky, poté co se trefil Ondřej Vrzal a Tomáš Berger.

Spartě se vrátil kapitán

Do sestavy Sparty se po pauze zaviněné zraněním vrátil nejlepší střelec a někdejší hráč Jablonce Lafata, ani na lavičce naopak kvůli menším problémům s kotníkem nebyl záložník Matějovský.

Jako první zahrozil Jablonec, ale Pospíšilova technická střela skončila těsně vedle. V desáté minutě už se však hosté dočkali. Greguš nejprve trefil z přímého kopu jen zeď, následoval však roh, po kterém se slovenský záložník prosadil hlavou a dal svůj první gól od loňského května.

Lafata vstřelil jubilejní branku

Domácí kapitán se dočkal ve 40. minutě - jeho první střelu zblokovala obrana, na druhý pokus se ale nejlepší střelec v historii soutěže nemýlil a dal svou 170. ligovou branku. Jablonec mohl vyrovnat v zápětí, jenže Teclův oblouček po zaváhání domácí obrany skončil vedle.

Do druhé půle vstoupila aktivněji Sparta a v 55. minutě se do ideální střelecké příležitosti dostal po Krejčího přímém kopu Vácha, ale Bárta vyběhl včas. V 68. minutě měli domácí další příležitost, jenže Šural v akrobatické pozici před prázdnou brankou na míč nedosáhl.

Tlak Sparty narůstal a o pět minut později trefil po rohovém kopu Šural břevno. Stejně dopadla i tvrdá Marečkova rána a v 80. minutě po rohovém kopu a závaru před brankou zachránil Jablonec pohotovým zákrokem Bárta. V 90. minutě už ale nestačil na tvrdou ránu Váchy, který se po rohovém kopu opřel do míče ze zhruba ze třiceti metrů a hlasitě si řekl o nominaci na gól sezony.

Příbram přijela bez několika opor

Příbram přijela bez tří klíčových postav ofenzivy Pilíka, Bednáře a Štípka, a tak trenér Pavel Tobiáš vsadil na defenzivně laděnou sestavu, do které se vrátil po zranění zkušený stoper Zápotočný. Plzeň proto musela od začátku dobývat obranný val hostů. A povedlo se jí to rychle.

Už v osmé minutě se po dlouhém obléhání příbramské obrany dostal míč od Ďuriše na hranici pokutového území k Rajtoralovi a bývalý reprezentant svou střelu umístil ideálně k tyči.

Rychlý gól však místo uklidnění přinesl do plzeňské hry nervozitu a byla to Příbram, kdo začal hrozit. Domácí měli problémy zejména s příbramským napadáním rozehrávky, z čehož pramenily plzeňské chyby. Rezek tak vypíchl míč Matějů přímo k Šabalovi, lotyšský reprezentant sice reflexivně stihl vystřelit, ale úplně prázdnou branku netrefil.

O chvíli později vlétl do vápna Vošahlík a podél brankové čáry stihl pod brankářem Kozáčikem poslat míč do malého vápna, tam však Hubník nebezpečí odvrátil.

Krásné góly Kovaříka a Hořavy

Uklidnění Viktorii mohla přinést 36. minuta, kdy po rychlém brejku přiklepl Matějů míč Ďurišovi, ten však trefil jen tyč a v pozici ležícího střelce Hrušku z dorážky nepropálil.

Ďuriš si však vše vynahradil hned po změně stran, kdy ho ideálním pasem na 50 metrů vyslal do sóla Hořava, slovenský útočník utekl oběma stoperům a střelou mezi nohy brankáře Hruška zaznamenal svou první jarní branku a dvanáctou v sezoně. Na prvním místě tabulky střelců se tak dotáhl na Mageru a Lafatu.

Chvíli na to pak Kolář vybojoval přímý kop, ke kterému si stoupl Kovařík a trefil se ideálně do horního růžku branky. Příbrami nepomohlo ani to, že Zápotočný stál u tyče, ale na přesně mířenou střelu nedosáhl.

A vydařenou osmiminutovku mohl završit Ďuriš, který si došel pro penaltu po faulu Zápotočného, jenže sám ji neproměnil, když vůbec netrefil branku. Viktoria nedala čtvrtý ze sedmi pokutových kopů v tomto ligovém ročníku.

Plzeň ve druhé půli předváděla nejlepší jarní výkon a mohla přidat další branky, Ďuriš však v další šanci minul a Rajtoralovu střelu vykopl z branky Zápotočný. V 70. minutě už se ale domácí fanoušci radovali počtvrté, když Hořava dostal ve vápně hodně prostoru a technickou střelou na zadní tyč nedal Hruškovi šanci zasáhnout. Příbram tak na západě Čech prohrála posedmé za sebou.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

20. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Jablonec 2:1 (1:1)

Branky: 39. Lafata, 90. Vácha - 10. Greguš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Caletka. ŽK: Vácha, Zahustel - Rossi, Pernica, Masopust, Greguš, Wágner. Diváci: 8935.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Frýdek - Dočkal (86. Konaté), Mareček, Šural, Vácha, Krejčí (90.+1 Mazuch) - Lafata (70. Juliš). Trenér: Ščasný.

Jablonec: Bárta - Kysela, Pernica, Beneš, Karavajev - Masopust, Rossi, Pospíšil (62. Doležal), Greguš, Trávník (79. Breda) - Tecl (88. Wágner). Trenér: Frťala.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 0:0

Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Pilný. ŽK: Bakoš - Daníček, Šimko, Biolek, Koné. ČK: 76. Šimko. Diváci: 3318.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Karafiát (56. Luckassen), Breite - Jefremov, Shala (82. Rabušic), Vůch (69. Bartl) - Bakoš. Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Heča - Reinberk, Košút, Rada, Šimko - Daníček, Šumulikoski - Biolek (87. Hofmann), Havlík, Civič (72. Sadílek) - Koné (83. Kuncl). Trenér: Habanec.

Baník Ostrava - Dukla Praha 1:2 (1:2)

Branky: 17. Hrubý - 26. Vrzal, 43. Berger. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Hájek. ŽK: Vraštil, Lásik - Štetina, Vrzal, Breznaník, Daniel Tetour, Vašíček. Diváci: 5339.

Ostrava: Chmiel - Dostál, Kaša, Vraštil, Lučič - Mondek (85. Helešic), Lásik (80. J. Šašinka), Hrubý, Holzer - De Azevedo, O. Šašinka (46. Ožvolda). Trenér: Petržela.

Dukla: Hroššo - Miloševič, Štetina, Gorkšs, Vrzal - Hanousek, Považanec, Daniel Tetour (76. Néstor) - Berger, Vašíček (80. Beauguel), Breznaník (61. Čajič). Trenér: Kozel.

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 4:0 (1:0)

Branky: 8. Rajtoral, 47. Ďuriš, 51. Kovařík, 70. Hořava. Rozhodčí: Orel - Nádvorník, Hock. ŽK: Chaluš, Šabala, Rezek (všichni Příbram). Diváci: 9833.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský (82. Vaněk) - Rajtoral (82. Petržela), Kolář, Kovařík - Ďuriš (75. Holenda). Trenér: Krejčí.

Příbram: Hruška - Mudra, Chaluš, Zápotočný, Divíšek - Krameš (87. Kilián), Hnaníček (67. Moravec), Rezek, Tregler, Vošahlík (82. Brandner) - Šabala. Trenér: P. Tobiáš.