Sparta smetla v derby Slavii, fanoušci se rvali s policií

Podívejte se na galerii z 281. pražského derby
Bořek Dočkal, to byl muž zápasu. Vstřelil gól, na další nahrál a navíc sedmnáctou asistencí v sezoně překonal ligový rekord.
Jenže derby nebylo jen o fotbale. Před zápasem se totiž v masivní střety s policií zvrhnul pochod slávistů z Edenu. K největším konfliktům došlo na Čechově mostě
Drsné scény jak z válečné zóny byly vidět i před stadionem, kde se do sebe málem pustily obě skupiny fanoušků.
Alex Pastoor, trenér Slavie, koučoval seč mu holandština a prsty stačily, ale na body to nestačilo.
Aktualizováno 12. 4. 2014 17:08
Fotbalisté Sparty zvládli 281. derby pražských S, když na Letné porazili utrápenou Slavii 3:0.

Praha - Fotbalová Sparta dle očekávání zvládla 281. ligové derby se Slavií, kterou v sobotu na Letné porazila jednoznačně 3:0 (online jsme zápas sledovali zde). Gólem a asistencí se na demolici sestupem ohrožených sešívaných podílel odchovanec Slavie Bořek Dočkal.

V druhém odpoledním utkání Gambrinus ligy přehrála i díky dvěma penaltovým trefám Jakuba Řezníčka Příbram Liberec 3:1.

Baník si výrazně zkomplikoval boj o záchranu, když doma gólem v nastavení prohrál zápas se Slováckem 0:1.

Derby předcházely nepokoje fanoušků

Samotnému utkání ovšem předcházely konflikty mezi fanoušky a policií, která se zejména na Čechově mostě a před stadionem dostala do hodně tvrdých střetů s fans Slavie, kteří pořádali tradiční pochod z Edenu na Letnou. Ještě před utkáním tak bylo zadrženo osmdesát osob. Více čtěte zde.

Naopak společné skandování vyprodaného stadionu "Pelta ven", adresované předsedovi FAČR, žádné vážnější důsledky na rozdíl od úterního utkání mezi Slavií a Jabloncem nemělo (více zde).

Po výhře v derby mají sparťané v tabulce šest kol před koncem náskok na druhou Plzeň 11 bodů, ovšem Viktoria svůj zápas 24. kola proti Jihlavě hraje až zítra. Tabulku Gambrinus ligy si můžete prohlédnout zde.

Sparta na hřišti jasně dominovala

Jednoznačná demonstrace síly, toť sobotní derby v krásném počasí i před vyprodaným letenským hledištěm. Domácí od úvodního slávistického výkopu svého soupeře svírali v kleštích a hledali cestu do vápna.

"Hráli hodně zataženě, my byli trpěliví a čekali na své šance," okomentoval dění na trávníku v prvních 45 minutách hry sparťanských záložník Lukáš Vácha pro Českou televizi.

A šance přicházely především z křídelních prostorů, kde řádily dvojice Dočkal-Kadeřábek (vpravo) a Matějovský-Krejčí (vlevo). Především Kadeřábek si dělal s nebohým Čonkou, který vydržel na trávníku jen úvodní půli, co chtěl.

Jako první udeřil nejlepší střelec Sparty Lafata...

Paradoxně ale byla údernější druhá strana. V 10. minutě ještě hlavičku Lafaty po centru Krejčího zastavil ramenem Gecov, v minutě 29. ale už spolupráce obou těchto mužů gólem skončila - 1:0.

Domácí následně rozpoutali peklo, další branku ale z velkého tlaku a střel zpoza vápna vytěžit nedokázali, přesto držení míče 83-17 (v procentech) a počet střel 15 ku 3 byl více jak výmluvný.

Do druhé půle naskočil hostující Necid právě místo Čonky, slávisté přidali v presingu, jenže tím hráli soupeři skvěle do karet, ten tak mohl podnikat ataky do otevřené obrany.

...poté i "dvojka" Hušbauer

Ten první sice Costa s Hušbauerem pět metrů od Černého zazdili, jenže v 53. minutě už druhý jmenovaný po rohovém kopu tečovanou střelou zpoza vápna nedal slávistickému veteránovi v brance Slavie šanci.

Následně se na druhé straně dvakrát připomněl Necid. Nejprve sklepl míč proti levačce Juhara, který jen těsně minul Vaclíkovu střelu, poté byl sám urostlý forvard ve vápně povalený zezadu Costou, penalta se ale nepískala.

"Tady Jílek chyboval. Costa padl na Necida, který měl míč pokrytý, to měla být penalta," zhodnotil situaci komentátor Jaromír Bosák. Chvíli na to přišla druhá kombinace Sparty až do kuchyně, kterou tentokrát duo Hušbauer-Dočkal dovedlo až do gólové radosti druhého jmenovaného a bylo rozhodnuto.

Sparta si s klidem dokráčela před zraky reprezentačního kouče Pavla Vrby k povinným třem bodů, sešívané čekají pekelné dva týdny. Nejprve je čeká duel s druhou Plzní, následně bitva o Vršovice a "šest bodů" s předposledními Bohemians 1905. Oba rivaly aktuálně dělí v tabulce jediný bodík.

Příbram skolila Liberec

Fotbalisté Příbrami poprvé po pěti zápasech porazili Liberec. V utkání 24. ligového kola zvítězili doma 3:1, na vlastním hřišti bodovali v šestém z posledních sedmi duelů a opět se vzdálili sestupovým příčkám na rozdíl čtyř bodů. Slovan dnes vedl po trefě Sackeyho, domácí ale otočili skóre po dvou penaltách, které proměnil Řezníček. V závěru přidal pojistku Krbeček. Liberec venku prohrál potřetí za sebou a nevyužil šanci dostat se před čtvrté Teplice.

Oba týmy se od začátku snažily hrát aktivně. Jako první zahrozil Liberec, Pavelkův gól hlavou ale neplatil kvůli ofsajdu. Příbram se dostala do tlaku díky sérii rohových kopů. Jugasovu střelu ale vyrazil brankář Kovář a pak si poradil i s hlavičkou Hájovského. Ve 26. minutě střílel Řezníček nad.

O tři minuty později však udeřili hosté. Sackey napřáhl za vápnem a jeho přízemní střela z voleje zapadla přesně k zadní tyči. Ghanský záložník se dočkal první trefy v české lize.

Hned za dvě minuty ale bylo vyrovnáno. Sudí Ardeleánu nařídil po souboji hostujícího Rajnocha s Mašánem penaltu, kterou s přehledem proměnil Řezníček. Slovan si pak mohl vzít ztracené vedení zpět, kdyby neprováhal přečíslení tří na jednoho.

Liberec byl dopředu bezzubý

Do druhé půle lépe vstoupila Příbram. Pilík, hrající 150. ligové utkání, poslal nadýchaný centr do vápna, kam si naběhl Řezníček a hlavičkou těsně minul.

V 52. minutě už domácí slavili obrat. Po zákroku Rajnocha na střídajícího Danoského odpískal Ardeleánu druhou penaltu a Řezníček si s ní poradil stejně chladnokrevně jako s tou první. Příbramský útočník vstřelil už šestou jarní branku.

Liberec se po obratu snažil vyrovnat, do gólové šance se ale nedostal. Naopak v 74. minutě si domácí pojistili tři body. Danoski kolmicí vysunul Krbečka a ten prostřelil Kováře. Příbram tak dala Slovanu za dnešní utkání stejně branek jako za předchozích pět vzájemných soubojů.

Slovácko rozjásal Kerbr z přímého kopu

V Ostravě se dlouho nic nedělo. Trochu strnulou ofenzívu Baníku rozhýbal Ghaňan Narh, který v 39. minutě střídal zraněného Škutku. Hned prvním kontaktem s míčem udělal zmatek v hostující obraně, posunul balon Štěpánovi, kterému se vrhl po nohy Heča.

Subtilního útočníka tmavé pleti byl po obrátce plný trávník. Patičkou naservíroval míč na velké vápno Kukecovi, který ale mířil do Hečovy náruče. Baník pak rozehrál svou nejlepší sekvenci v zápase a v 56. minutě měl hned dvakrát blizoučko ke gólu. Heča však bravurně vytěsnil Narhovu hlavičku a vzápětí zneškodnil i Svěrkošův únik.

Hosté odolali a kontrovali ofenzívou. Pavlenku ve druhé půli doslova zasypali ranami z dálky a při pokusech Šumulikoskiho nebo Valenty měl domácí gólman plné ruce práce. Slovácko nakonec díky riskantnější hře soupeře mělo k bodům blíže. Kerbr se dvakrát šikovně dostal přes Vengřinka, ale hlavně druhou příležitost pohřbil bombou nad.

Kerbr ale svůj festival zahozených příležitostí nemohl ukončit lépe. Frydrych v nastavení zezadu fauloval unikajícího Trávníka, dostal červenou kartu, ale daleko horší trest pro Ostravu přichystal Kerbr, který z přímého kopu ranou přes zeď rozhodl o vítězství Slovácka.

24. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 3:0 (1:0)

Branky: 29. Lafata, 53. Hušbauer, 77. Dočkal. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Kotík. ŽK: Matějovský - Boudjemaa, Čonka. Diváci: 19.089.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Vácha, Matějovský (72. Mareček) - Dočkal, Hušbauer, Krejčí (81. Přikryl) - Lafata (87. Juliš). Trenér: Lavička.

Slavia: Černý - Dostál, Škoda, Gecov, Neves - Hrubý, Zmrhal - Nitrianský (80. Eschemann), Boudjemaa (80. Smejkal), Čonka (46. Necid) - Juhar. Trenér: Pastoor.

1. FK Příbram - Slovan Liberec 3:1 (1:1)

Branky: 31. a 52. obě z pen. Řezníček, 74. Krbeček - 29. Sackey. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Hrabovský. ŽK: Zeman - Sackey, Rybalka, Rajnoch. Diváci: 2812.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Zápotočný, Mišůn - T. Pilík, Tarczal, Krbeček, Mašán (62. Volešák), Zeman (46. Danoski) - Řezníček (85. Stratil). Trenér: Čuhel.

Liberec: Kovář - Coufal, Pimpara, Rajnoch, Frýdek - Kolár (69. Káva), Rybalka (77. Obročník), M. Jarolím, Sackey, Pavelka - Budnik (60. Luckassen). Trenér: Šilhavý.

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)

Branka: 90.+3 Kerbr. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Zeman. ŽK: Vengřinek - Kerbr. ČK: 90.+2. Frydrych (Ostrava). Diváci: 5491.

Ostrava: Pavlenka - Vengřinek, Kaša, Frydrych, Sukup - Štěpán, Greguš, Kukec, Krmenčík - Svěrkoš (82. Foltýn), Škutka (39. Narh). Trenér: Komňacký.

Slovácko: Heča - Kuncl, Rada, Košút, Šimko - Diviš (63. Havlík), Petr, Šumulikoski, Valenta (90. Trávník), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

1. Sparta 24 20 4 0 57:13 64
2. Plzeň 23 16 5 2 53:17 53
3. Mladá Boleslav 23 11 7 5 43:25 40
4. Teplice 24 11 6 7 45:28 39
5. Liberec 24 11 5 8 29:35 38
6. Slovácko 24 9 5 10 35:33 32