Sparta bez trofejí. A Hřebíkova "revoluce" ani nezačala

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 5. 2012 10:30
První cíl Sparta nesplnila. Teď vzývá zázrak
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obrovské zklamání provází dosavadní průběh třetí etapy působení Jaroslava Hřebíka ve Spartě.

Ve středu večer se zhmotnilo ve finále Poháru České pošty s Olomoucí (0:1).

Dnešní glosář se pokusí pojmenovat problém pravými jmény.

O fotbalu čtěte více:

Z Letné, potažmo ze Strahova, kde teď Hřebíkova fotbalová laboratoř sídlí, se totiž začínají ozývat vysvětlující hlasy, že se to vlastně všechno dalo čekat.

"Způsob hry jsme nezměnili... Nové návyky musíme do hráčů dostat postupně... Nemůžeme jít po dvou cestách... Už na začátku jsme si říkali, co když titul nezískáme?"  To je několik replik ze středečního rozhovoru Jaroslava Hřebíka pro deník Sport.

Titul, pohár, Liga mistrů - to byly cíle Sparty

Tak aby bylo jasno: V prosinci Sparta s velkou pompou oznámila, že zahajuje proces modernizace svého herního stylu, ve kterém se bude inspirovat cestou Barcelony (později Realu Madrid, nyní Athletiku Bilbao). O žádných odkladech, o tom, že by něco takového bylo k vidění až za půl roku, se řeč nevedla.

V předjarním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Jaroslav Hřebík zcela jasně řekl, že aktuálním cílem je zisk mistrovského titulu, pohárové trofeje a postupu do Ligy mistrů. Bez jakýchkoli odkladů. V ten moment měl v ligové tabulce šest bodů náskok na druhý Liberec.

Aktuální situace: Je jisté, že pohárovou trofej Sparta ztratila. V lize ztrácí tři kola před koncem čtyři body na Liberec, v zádech má navíc Plzeň. Pokud Spartě nepomůže zázrak (= kolaps Liberce, rozhodčí, nebo obojí), titul nezíská a o Ligu mistrů ani nedostane šanci bojovat, natož aby do ní postoupila.

Tomu se říká fatální nesplnění cíle.

Není nač se vymlouvat, podmínky byly optimální

Teď se začnou hledat obhajoby a možná vysvětlení. Zatímco v minulosti si mohl Hřebík naprosto oprávněně stěžovat na nepřátelské okolí, a to i uvnitř Sparty samotné, tentokrát tento potenciál výmluvy chybí.

Neobstojí ani zoufalá argumentace, že po Chovancovi zdědil špatné typy hráčů. Na koho by si v zimě ukázal, toho Hřebík mohl mít. Alespoň to tak bylo prezentováno.

A zjevně není ani pravdivá teze, že byl už od začátku věnován tento půlrok jen nácviku nových návyků. Kdepak. Hřebík svoje vize zkusil začít naplňovat - a natloukl si nos.

Okamžitý presink po ztrátě míče zkoušeli hráči třeba v prvním jarním utkání proti Slovácku. Vyhráli s bídou 1:0 gólem z úvodu utkání.

Hřebíkovy experimenty uťala porážka s Plzní

Zlom nastal v duelu s Plzní. Proti ní vyrukoval Hřebík s extrémně vysoko hrající obranou. A tento pokus zesměšnili Vrbovi chlapci během pár minut. Stačilo pár dlouhých balonů za obranu, na které Jarošík a spol. nebyli schopni na tak dlouhou "štreku" dosprintovat - a bylo vymalováno.

Od té doby hraje Sparta opět čutanou. Bez ladu a skladu. Na náhodu. Na to, co předvedou individuality. Jednou se zadaří Krejčímu, jindy Kweukemu.

Jeden čas fungoval systém útoků ze dvou dravých křídel. Soupeř měl problém uhlídat zároveň na pravém kraji své obrany Krejčího a na druhém kraji Přikryla. I tuto svou zbraň ale Sparta dobrovolně zlikvidovala, když Přikryla stáhla až na pravého beka.

Hřebík totiž nejspíš konstatoval, že Vidlička, stejně jako Zápotočný, Slepička, Juhar, nemluvě o Abenovi, Huškovi a spol. nejsou s to pojmout jeho vize. Kerič a Grajciar hrají minimálně, Kadlec se už snad měsíc (!) léčí z chřipky...

Kádr rozdělen na zlaté a prašivé chlapce

Ačkoli má Sparta jeden z nejširších kádrů v lize, hraje celé jaro v podstatě na dvanáct lidí. Ti ostatní jsou zjevně odepsaní, jakoby prašiví - a budou se za ně dozajista v létě kupovat náhrady.

Ty náhrady se pak nejspíš také budou školit co do nových návyků - a uteče dalšího půl roku. A pak už jako ta revoluce začne, nebo ještě ne?

Aby bylo jasno: to, co chce Jaroslav Hřebík se Spartou hrát, nebo o tom aspoň opakovaně hovoří, je naprosto správné. Ukazuje se ale, že celá věc byla opět naprosto špatně načasovaná. Stejně jako divoká výměna Hřebíka za Straku před několika lety.

Doktoru Křetínskému zase nezbude než si drbat nos. A znovu otevřít peněženku.

 

Právě se děje

Další zprávy