Španělským mistrem je Atlético! Proti Barce stačil bod

Hráči Atlétika Madrid slaví desátý titul své historie.
K titulu stačilo madridskému týmu uhrát remízu 1:1 na Nou Campu. Barceloně chyběl k zisku mistrovského poháru jeden jediný gól.
Katalánci ho dali, konkrétně Lionel Messi, který takhle překonal brankáře Atlética Courtoise. Rozhodčí ale branku neuznali.
Smutný Messi po utkání. V pozadí jásají fotbalisté Atlética Madrid.
Po utkání přišel zklamaného Messiho utěšit jeho slavící krajan Insua.
Aktualizováno 17. 5. 2014 20:00
Atlético Madrid vyhrálo španělský titul, když v posledním kole remizovalo s Barcelonou 1:1.

Praha - Velké drama ve španělské lize je konečně vyřešeno! Titul v Primera Divison získává Atlético Madrid, které se z triumfu raduje podesáté v historii. Naposledy jej získalo před osmnácti lety.

V přímém souboji v posledním kole mu k tomu proti Barceloně stačila i remíza 1:1, kterou ve 49. minutě vystřelil vyrovnávací brankou Godin.

Barcelona se posunula alespoň na druhé místo. Třetímu Realu nepomohla ani dnešní výhra 3:1 nad Espaňolem.

Barca útlumu soupeře nevyužila

Madridští se stali prvním týmem po triumfu Valencie v roce 2004, který ve španělské lize narušil nadvládu Barcelony a Realu Madrid.

Přitom to s nimi nevypadalo vůbec dobře. Po devíti ligových výhrách v řadě a postupu do finále Ligy mistrů přes Barcelonu a Chelsea najednou přišel útlum. Prohra v Levante, domácí remíza s Málagou - a hráči Barcelony, kteří podle svých slov přestali věřit tomu, že by mohli titul získat, měli najednou všechno v moci.

Pátý triumf v posledních šesti sezonách byl blízko. Stačilo dnes doma vyhrát. Tak jako se jim to proti rivalovi z hlavního města povedlo od roku 2007 doma v lize pokaždé. Šestkrát v řadě. A dnes to vypadalo na další úspěch. Atléticu se nejdřív rozpadla sestava.

Atlético muselo dohánět

Po 13 minutách se mu zranil nejlepší střelec Diego Costa, kterému se sotva zahojil pravý stehenní sval. Autor 27 gólů v ročníku si však trable obnovil. Chtěl se prudce rozběhnout, ale místo toho se bolestí skácel na trávník.

A když jej po dalších devíti minutách následoval po srážce s Fábregasem kvůli pochroumané kyčli motor zálohy a tvůrce hry Arda Turan, kouč Diego Simeone jen bezradně kroutil hlavou.

Chvíli nato byl ještě smutnější. Fábregasův centr sklepl ve vápně Messi na rozběhnutého Alexise Sáncheze a chilský forvard z úhlu napálil míč pod břevno. Jenže generace kolem Xaviho a trenér Gerardo Martino se v předpokládaném posledním duelu za Barcu titulu nedočkali.

Krátce po přestávce si na Kokeho roh naskočil urostlý uruguayský stoper Diego Godín a nechytatelnou hlavičkou vyrovnal. Barcelona si 10 minut před koncem vytvořila ohromný tlak, její největší šancí byla dalekonosná rána z dálky pod břevno, kterou Thibaut Courtois vyrazil. A v Madridu se pár okamžiků nato mohlo slavit.

Real zůstal třetí a zranil se mu Ronaldo

Za týden tam vypukne podobné veselí - oba městští rivalové se utkají ve finále Ligy mistrů. A stejně jako Atlético i Real dnes řešil zdravotní potíže dvou svých hvězd. Z rozcvičky před duelem proti Espaňolu odešla jeho největší hvězda Cristiano Ronaldo.

Portugalský kanonýr byl podle kouče Carla Ancelottiho před duelem fit, jenže hřiště opustil 13 minut před výkopem a už se nevrátil. První zprávy hovoří o obnovených svalových problémech, s nimiž se nejlepší střelec ligy potýkal v minulých dnech i týdnech.

Ze sestavy "Bílého baletu" navíc v 68. minutě vypadl Karim Benzema, francouzský útočník se držel za stehno. Álvaro Morata, který jej vystřídal, ještě stihl vstřelit dva góly. Real nakonec vyhrál 3:1.

Ronaldo i Benzema by ale měli být podle Ancelottiho pro finále Ligy mistrů v pořádku, prvního z nich prý nenasadil do zápasu pouze z preventivních důvodů.