Španělé vycenili zuby. Kostariku zničili rekordní kanonádou 7:0

23. 11. 2022 19:09
Fotbalisté Španělska začali mistrovství světa v Kataru výhrou 7:0 nad Kostarikou. Na stadionu Sumáma v Dauhá se zrodilo nejvyšší vítězství v dosavadním průběhu šampionátu a zároveň je to nejvýraznější triumf "La Roja" v historii turnaje.
Gavi slaví pátý gól s Laportem
Gavi slaví pátý gól s Laportem | Foto: Reuters

Favorit se v úvodním dějství duelu skupiny E prosadil třikrát od 11. do 31. minuty. Postupně skórovali Dani Olmo, Marco Asensio a z penalty Ferran Torres. Po změně stran se opět zapsal mezi střelce Torres, po něm Gavi a v závěru střídající Soler s Moratou. Do dnešního dne Španělé zaznamenali nejvyšší vítězství na MS v roce 1998 ve Francii, kde rozstříleli Bulharsko 6:1.

Tým z Pyrenejského poloostrova nepodlehl výběru středoamerické země ani ve čtvrtém vzájemném utkání a potřetí vyhrál. Kostarika na světovém šampionátu v normální hrací době nezvítězila posedmé za sebou.

Španělsko se v neděli utká s Německem, které dnes nečekaně podlehlo Japonsku 1:2. Kostariku čeká asijský soupeř.

"Bylo to pro nás velmi výjimečné utkání. Obvykle je pro nás začátek turnaje obtížný, ale tentokrát se nám hodně povedl. Je to velmi důležité vítězství," řekl Enrique na tiskové konferenci.

Jeho svěřenci od začátku dominovali. V páté minutě Olmo ještě minul branku, ale pak už otevřel skóre. Útočník Lipska se obtočil kolem stopera Duarteho a překonal vyběhnutého Navase. Zaznamenal jubilejní 100. gól Španělska v historii turnaje, což se předtím povedlo pouze pěti zemím.

Za dalších deset minut zvýšil z vápna Asensio po přihrávce Alby. Tečku za prvním poločasem udělal z pokutového kopu Ferran Torres. Španělsko se na MS trefilo třikrát do poločasové přestávky teprve podruhé v dějinách, totéž se mu povedlo v roce 1934 proti Brazílii.

V 54. minutě Torres z otočky z malého vápna přidal čtvrtý zásah "La Roja". Za dalších dvacet minut po centru střídajícího Moraty skóroval povedenou ranou z voleje pomocí odrazu od tyče Gavi. Záložník Barcelony stylově oslavil skutečnost, že se ve věku 18 let a 110 dnů stal nejmladším španělským hráčem na MS či ME. Současně se stal nejmladším střelcem na světovém šampionátu od roku 1958, na němž ve věku 17 let a 249 dnů skóroval Brazilec Pelé.

"Jsem hrdý, že jsem se zařadil po jeho bok. Nikdy bych si to nedokázal představit," prohlásil Gavi.

Do rekordní podoby upravili výsledek v samotném závěru Soler a Morata. Kostaričané nevystřelili ani jednou na branku. Vítězství 7:0 se na MS zrodilo popáté v dějinách, rekordem je skóre 10:1 v utkání Maďarska se Salvadorem v roce 1982.

"Když vám všechno takhle vychází, je fotbal krásný. Hráli jsme mimořádně s míčem i bez něj," podotkl Enrique. Španělsko mělo balon v držení přes 70 procent času. "Nedrželi jsme míč tak, jak jsme měli. Nedokázali jsme si dát tři čtyři přihrávky," konstatoval trenér Kostariky Luis Fernando Suárez.

Španělsko - Kostarika 7:0 (3:0)

Branky: 31. z pen. a 54. Ferran Torres, 11. Olmo, 21. Asensio, 74. Gavi, 90. Soler, 90.+2 Morata. Rozhodčí: Hassan Mohamed - Hammadí, Mahrí (všichni SAE) - Marrí (video, Katar). ŽK: Calvo, Campbell (oba Kostarika). Diváci: 40.013.

Španělsko: Simón - Azpilicueta, Rodri, Laporte, Alba (64. Balde) - Gavi, Busquets (64. Koke), Pedri (57. Soler) - Ferran Torres (57. Morata), Asensio (69. Williams), Olmo. Trenér: Enrique.

Kostarika: Navas - Oviedo (82. Matarrita), Calvo, Duarte, Fuller, Martínez (46. Waston) - Bennette (61. Ruiz), Tejeda, Borges (72. Aguilera), Campbell - Contreras (61. Zamora). Trenér: Suárez.

1. Španělsko 1 1 0 0 7:0 3
2. Japonsko 1 1 0 0 2:1 3
3. Německo 1 0 0 1 1:2 0
4. Kostarika 1 0 0 1 0:7 0