Španělé povinně zdolali Honduras. Villa odmítl hattrick

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
21. 6. 2010 22:25
Skupina H: Španělsko - Honduras 2:0 (1:0)

Praha - David Villa se mohl stát po Argentinci Gonzalovi Higuaínovi druhým fotbalistou probíhajícího světového šampionátu, který by dosáhl hattricku. Španělský útočník však neproměnil penaltu a jeho tým tak porazil fotbalisty Hondurasu 'jen' 2:0.

Novopečeného útočníka FC Barcelona, který zahodil za stavu 2:0 i několik dalších šancí, přesto mohlo těšit, že v jubilejním 60. zápase v reprezentaci zaznamenal jubilejní 40. branku.

Radost si však mohl zkazit sám v prvním poločase. Mimo zorné pole rozhodčích totiž udeřil soupeře do obličeje. Nebyl proto ani napomenut. Je však možné, že ho zpětně potrestá disciplinární komise.

Chile udolalo deset Švýcarů a přiblížilo si postup
Drsná lekce pro KLDR. Portugalci jim dali sedm gólů

I výhra 2:0 však Španělům vytvořila výhodnější pozici pro poslední zápas v základní skupině proti Chile. Pokud vyhrají, zajistí si postup do osmifinále.

Šance Hondurasu na postup je naopak po druhé porážce v oblasti teorie.

Po překvapivé prohře se Švýcary velela Španělům povinnost vyhrát a nejlépe o dvě a více branek, aby si vylepšili před posledním zápasem pozici.

Proto trenér Vicente del Bosque poslal do útoku vedle Villy rekonvalescenta Fernanda Torrese, zraněného Iniestu pak na pravé straně zálohy nahradil Jesus Navas.

A zvýšenou ofenzivní sílu Španělé potvrdili hned v útoku. Torres však v dobré pozici špatně trefil míč, Villa z pětadvaceti metrů napálil břevno a Sergio Ramos bránu hlavičkou přestřelil.

V 17. minutě však Villa předvedl neskutečné sólo zakončené excelentním gólem. Od autové čáry se přes dva hráče propracoval do pokutového území, kličkou se zbavil i posledního protihráče a v pádu se trefil přesně do šibenice.

Přestože si do poločasu Španělé vytvořili ještě několik dalších šancí, trefili se až pět minut po poločase. Po rychlém ataku se dostal míč za vápno k Villovi, ten z první napřáhl a i díky nešťastné teči Cháveze zapadl míč do sítě podruhé.

Villa se mohl dotáhnout i na vedoucího muže tabulky střelců Higuaína, v 62. minutě však z pokutového kopu po faulu na Navase netrefil bránu.

A když za brankáře Valladarese v závěru po střelách střídajícího Ceska Fábregase a Villy vykopávali míč z brankové čáry Chávez, resp. Mendoza, museli se Španělé spokojit s dvoubrankovou výhrou.

MS ve fotbale, skupina H:

Španělsko - Honduras 2:0 (1:0)
Branky: 17. a 51. Villa. Rozhodčí: Nišimura - Sagara (oba Jap.), He Sang Čong (Korea). ŽK: Turcios, Izaguirre (oba Hond.). Diváci: 54.386.
Španělsko: Casillas - Ramos (77. Arbeloa), Piqué, Puyol, Capdevila - Jesus Navas, Busquets, Xabi Alonso, Xavi (66. Fábregas) - Villa, Torres (70. Mata). Trenér: Del Bosque.
Honduras: Valladares - Mendoza, Chávez, Figueroa, Izaguirre - Turcios (63. Núněz), W. Palacios, Guevara, Martinez, Espinoza (46. Welcome) - Suazo (83. J. Palacios). Trenér: Rueda.